Marmara Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Dışarsı buz gibi yanlız dondum gelene kadar. Evden yaklaşık 300-400 metre yukarsına kar yağmış 5-10 cm civarı kar var gibi gözüküyor oraya çıksam ormanda domuzların saldırısına uğruyacam geç oldu çünkü ^^ne yapsam kafayı yiyecem 3 senedir kar göremiyorum:bawling:Kar tepeye gidecem artık bu gidişle Şubat'daki en ufak bi sistemde hatta buradan bir ekip kurup beraber günübirlik gitmek daha mantıklı özellikle 41 tayfa. :)

çaresizliğe düştük hocam en kötü duygu :sleeping:

• Dışarsı buz gibi yanlız dondum gelene kadar. Evden yaklaşık 300-400 metre yukarsına kar yağmış 5-10 cm civarı kar var gibi gözüküyor oraya çıksam ormanda domuzların saldırısına uğruyacam geç oldu çünkü ^^ne yapsam kafayı yiyecem 3 senedir kar göremiyorum:bawling:Kar tepeye gidecem artık bu gidişle Şubat'daki en ufak bi sistemde hatta buradan bir ekip kurup beraber günübirlik gitmek daha mantıklı özellikle 41 tayfa. :)

Sen topla 41'i Kartepe 'ye çık bende 10'u, 16'ı toplayıp Uludağ'a çıkalım.Yoksa memleketin bir noktasında karsızlıktan yangın çıkacak :hfyeni (18):

• 812e06c7.png

ExcuseMe eğer bu da batılamaz ise klasik bir orta ve doğu karadeniz sistemi. Vade uzun batılamasını bekleyeceğiz.

Sabah daha batılıydı yb bize sokulmuş iyice batıdan akşamkinde yarın sabah bakalım ne diyecek. Pozitif endeksler olunca doğulu sistemler oluyor doğal olarak. Doğulu gelirse şaşırmam zaten bu 3-4 Şubatdaki zayıf olacak büyük ihtimalle bir sonraki beni daha çok ilgilendiriyor 6-9 Şubat arası oda bu tarz olur yada gelmezse model takibini bırakıcam kış için gerçekten yoruldum ortada hiçbirşey yok olmayınca olmuyor.

• ExcuseMe üstadım busene sahilde kar göremedik ama ben şahsen içkesimlere çıktığım için 4 defa karyağışı gördüm istanbuldayken bu imkanımız pekyoktu buralarda 40-45 dakikalık araba yolculuğuyla kara ulaşmak çok kolay😊 artık büyükşehirlerde kar görmek her yıl gitgide zorlaşıyor artık nederseniz deyin ama bunda biraz insan elininde tahribatı var istanbul eski istanbul değil artık 80 lerdeki istanbulla şimdiki istanbulun arasında dağlar kadar fark var ve bu hergeçenyılda artarak devam edecek malesef.nediyelim insan elinin değmediği yerler birbaşka oluyor gerek kışı gerekse yazı olsun başka oluyor😊😊

• Sabah daha batılıydı yb bize sokulmuş iyice batıdan akşamkinde yarın sabah bakalım ne diyecek. Pozitif endeksler olunca doğulu sistemler oluyor doğal olarak. Doğulu gelirse şaşırmam zaten bu 3-4 Şubatdaki zayıf olacak büyük ihtimalle bir sonraki beni daha çok ilgilendiriyor 6-9 Şubat arası oda bu tarz olur yada gelmezse model takibini bırakıcam kış için gerçekten yoruldum ortada hiçbirşey yok olmayınca olmuyor.

Hocam nasıl oluyosa Arabistan a bile bizden daha güzel soğuk inmiş. Git gide Arabistan a bile kar yağması bizden daha kolay olacak.

• ExcuseMe üstadım busene sahilde kar göremedik ama ben şahsen içkesimlere çıktığım için 4 defa karyağışı gördüm istanbuldayken bu imkanımız pekyoktu buralarda 40-45 dakikalık araba yolculuğuyla kara ulaşmak çok kolay😊 artık büyükşehirlerde kar görmek her yıl gitgide zorlaşıyor artık nederseniz deyin ama bunda biraz insan elininde tahribatı var istanbul eski istanbul değil artık 80 lerdeki istanbulla şimdiki istanbulun arasında dağlar kadar fark var ve bu hergeçenyılda artarak devam edecek malesef.nediyelim insan elinin değmediği yerler birbaşka oluyor gerek kışı gerekse yazı olsun başka oluyor😊😊

Haklısınız 3 senedir -10 altı soğuk girmiyor daha doğrusu soğuk yok adam akıllı kuzeyimizde. İklim değişikliği küresel ısınma ve sanayileşmenin katkısı illaki vardır ama en önemlisi soğuk olmuyor kuzeyimizde soğuk birikimi hep olsaydı şimdiye -12-15ler havalarda uçuşurdu en azından sağlam sistem alma şansımız çok yüksek olurdu. Bu pozitif Ao ve Nao yaktı bizi bu sene avrupaya gülüyoruz bizimde bi farkımız yok. Kartepe harici hiçbiyerede yağmıyorki adam akıllı başka gidip görebilceğimiz biyerde yok burada.

• Hocam nasıl oluyosa Arabistan a bile bizden daha güzel soğuk inmiş. Git gide Arabistan a bile kar yağması bizden daha kolay olacak.

Arabistanında yüksek yerlerine yağmıştır 700-900metre olan yerleri var görmüştüm twitterdan oralara yağmıştı.

• sanırım birazda kuzeyimizdeki soğukların zayıf oluşu vortekse de bağlı bu sene çok dirayetli çıktı birtürlü beklediğimiz parça kopmadı keza moskovada bile doğru dürüst kar yağmamış halen geçen bi arkadaşımla görüşmüştüm.bol bol ayaz var diyordu 😊

• Haklısınız 3 senedir -10 altı soğuk girmiyor daha doğrusu soğuk yok adam akıllı kuzeyimizde. İklim değişikliği küresel ısınma ve sanayileşmenin katkısı illaki vardır ama en önemlisi soğuk olmuyor kuzeyimizde soğuk birikimi hep olsaydı şimdiye -12-15ler havalarda uçuşurdu en azından sağlam sistem alma şansımız çok yüksek olurdu. Bu pozitif Ao ve Nao yaktı bizi bu sene avrupaya gülüyoruz bizimde bi farkımız yok. Kartepe harici hiçbiyerede yağmıyorki adam akıllı başka gidip görebilceğimiz biyerde yok burada.

Aynen Bursa da da kar örtüsü 800 metrelik dağ köylerinden itibaren başlıyo. Orlarda yaşayanlar ise nüfusun %5 i falan ancadır heralde.

• Yarın ve Cuma günü görülecek olan yağışlarda Batı Karadeniz kıyılarında kky ve graupel,dek bantlarının ara vermediği yerler kar yağışı olacak.Batı Karadenizin iç kesimlerinde örtü bekleniyor.Marmara'nın doğusunda yarın akşam saatlerinde kky ihtimali mevcut