Marmara Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Hiç yağmur yağmadan direk kar yağışı alırsa ( büyük ihtimal öyle olabilir sıcaklık değerleri çok düşük zaten Kırklareli biliyoruz 8) ) güzel cm örtü yapabilir

ecae9f220d9d7add4e61.png

Insallah hocam sicaklık kaygım yok zaten kuvvetli poyraz yağışla birleşirse kesinlikle kar yapar bence ama yagıs konusunda cok endiseliyim vize demirkoy gomulecek o kesin ama biz biraz batida kaliyoruz sanki

• ya ciddi soyluyorum gercekten moralim bozuldu yau.. napicaz biz bole. ananemi aradim az once dedim anane eskiden de bolemiydi kislar. dedi olm eskiden firinlar ekmek cikaramazdi kasim ortasi 1 cuval un koyardi deden kuruluga dedi....

• ya ciddi soyluyorum gercekten moralim bozuldu yau.. napicaz biz bole. ananemi aradim az once dedim anane eskiden de bolemiydi kislar. dedi olm eskiden firinlar ekmek cikaramazdi kasim ortasi 1 cuval un koyardi deden kuruluga dedi....

Ben atmosferin gücüne inanıyorum. Birde şuda var eski nostaljik gelir insana belki bizimde 10-20 yıl sonra aklimizda 2018-14 kislari vs deil 2015-16-17 gibu daha sert gecen kislar yine 2004 gibi vs kalacak cunku gecmiste de yasanmis nispeten ılık kışlar var bu bir döngü ama tabi küresel ısınma da red edilemez.

• İnsanoğlu ihanet ettiği doğanın elbet bir cezası olacak. Umarım daha kötülerini yaşmayız. Benim yaşadığım bu zamana kadar bölgem hiç üç sene üst üste böyle karsızlık çekmemişti bu seneyide sayarsak..Aralıkta kar görmek imkansız oldu zaten..Allah sonumuzu hayr eylesin inşAllah

• 26 aralık 2015teki Havaforum kaynaklı facebook paylaşımım :) Rabbim birdaha nasip eyle ...

28921dfea3319e2f170e.jpg

Şaban hocam ben o sene Zonguldak’taydım seninle birlikte takip etmiştim sistemi forumda ozaman moderatör değildin..Merkeze o kadar yağmıştı ki üç gün hiç durmadı desek yeriydi.. Şehir içi otobüs araba kullanılamıyordu yayan gidip geliyoduk 😀😂 Bütün haklarımızı o senelerde kullandık demek 🤦🏻‍♂️🤦🏻‍♂️😂

• abi olede anam babam surekli eski soguklardan bahsediyor. elektikler kesilirmis gunlerce ulasilamazmis koylere. dereler goller tasarmis. babamin bahsettigi derelerin irmaklarin yuzde 60-70 i suanda yok olanlarda cok zayiflamis. arada gidiyoruz bahsettigi su oglum biz buralardan gecemezdik zamaninda agaclarin hepsini kesmisler. dedigi yerlere bakiyorum kel kel tepeler suan. biraz sorgulamayiz kendimizi ne yaptik bu dogaya bu atmosfere....

• Anlaşılan atmosfer bizim kar almamızı istemiyor:DHavada kar görme umudumu bile çöpe attı modeller.Kar görmeyi bırakın yağmur bile zor alıyoruz keşke coğrafyamız biraz daha kuzeyde olsa gerçi olsa bile yine gelmezdi bize inat^^çok güzel bereketli coğrafyamız var ama küresel ısınma bu durumu değiştiriyor benim fikrime göre gelecekte çöller daha yağışlı bir hale gelecek ve o bölgeler bereketli olucak bizim gibi Avrupa ülkeleri çölleşmeye başlıcak kısaca dünya tersine dönecek.Umarım böle bir şey olmaz normal yaşayalım yeter.:)

• abi olede anam babam surekli eski soguklardan bahsediyor. elektikler kesilirmis gunlerce ulasilamazmis koylere. dereler goller tasarmis. babamin bahsettigi derelerin irmaklarin yuzde 60-70 i suanda yok olanlarda cok zayiflamis. arada gidiyoruz bahsettigi su oglum biz buralardan gecemezdik zamaninda agaclarin hepsini kesmisler. dedigi yerlere bakiyorum kel kel tepeler suan. biraz sorgulamayiz kendimizi ne yaptik bu dogaya bu atmosfere....

Bizler şimdiler de hemen problemin kesin kaynağını teşhis edebiliyoruz. Nedir bu? "küresel ısınma"

Evet ama, her sorunun kaynağı küresel ısınma olmadığı gibi, doğanın tahrip olmasında en büyük etken insanoğlu.

Alın Trakya'yı ele mesela. Plansız sanayi, plansız sanayi ile birlikte plansız konut yapılaşması.

Modern tarım teknikleri yerine, yeraltından çek suyu bas tarlalara. Tekstil sektörünü kontrol etmeden ver atıkları yer altına, öldür kaynak sularını.

Ağaçları kes, enerji santralleri yap ama çevresel etkilerini hesaplama. Yollar yap, her taraf motorlu taşıt olsun, ekzost dumanı ile insanlar ve hava zehirlensin.

Sonra, küresel ısınma. Değil kardeşim, pis ve egoist insanoğlu hızlandırıyor süreci.

Bildiğim için söylüyorum, sınırdan 10 km. yürüyorsun, Bulgaristan da küresel ısınma bitiyor. Bir tek bizde mi var bu.

Neyse, yazacak çok şey var ama susma hakkımı kullanıyorum :)

Not : Sevgili kardeşim, bu yazdıklarımın senin mesajın ile hiç bir olumsuz etkileşimi yok.

Yazını okuyup biraz dertleşmek istedim.

Selamlarımla

• neden yanlis anlayim ilker abi. soylediklerime destekler nitelikte ilaveler yapmaniz bu konuda yalniz olmadigimizin ispatidir. ben gittigim her yerde konusu acildiginda dilim dondugunce birseyler anlatmaya calisiyorum. sizin gibi insanlarla konuyu tartistikcada konu hakkindaki fikrim dahada zengin bir icerige temel atiyor. bu konulari konusucaz tartisicaz eksiklerimizi once kendimiz kabullenip bu olumsuzluklarin cozumlerini aricaz. anadolumuz trakyamiz bunu hakediyor. dogamizi , yabani hayvanlarimizi , gelecek neslimizi dusunmek zorundayiz.

bu dusuncesiz tutumumuz bu topraklar ugruna kan doken atalarimiza saygisizliktir en basinda

• Haklısın abi artık doğaya ve çevremize düzgün davranmamız şart sebepsizce orman tahripleri,sorumsuzluktan orman yangınları tarım için yöntem geliştirmek yerine yer altı sularını mahvetme,akarsuları konut vb. sebeplerden dolayı kurutmak bunlar hep insanın suçu atmosfere karbondioksit salınımı say say bitmez hep doğa bize verdi insanlar hazıra alıştı artık biz doğa için bir şeyler yapmalıyız insanları bilinçlendirmeliyiz biz böyle yaptıkça çok ağlarız iyi şeyler için biraz emek göstermek gerekir geleceğimizin yaşanabilir ve gelecek nesillere bu güzel doğayı temiz bırakmak bizim vazifemiz biz hep başkasına suç atarız çöp atmayın deriz karşımızdaki ama diğer insanlar atıyor ben atmasam ne olacak ne faydası olacak der geçer bu kafayla insanoğlu daha çok sürünür.Selamlarımla

• Muratzbk hocam çok güzeldi ama dimi ya :) keşke o günleri her sene görebilsek ... hey gidi hey ne yığdıydı be ...

O sene iki tane sağlam sistem olmuştu diye hatırlıyorum Zonguldak’a kara doymuştuk. Bak atayım foto 3 Ocak 2016 sistemin son günüydü altına not düşmüşüm kar yağışı hala devam ediyor hiç durmadan yağdı bugün 3. Gün diye..O boş sahilde tek başımı yürüdüm doya doya