GFS-ECMWF-UKMO Yorumlamaları (Aralık 2019)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • GFS EPS diyebileceğimiz topluluk çalıştırması (GFS Ensemble)

Görüldüğü üzere 500hPa’da basınç çekirdekleri kendi alanlarına çekilmiş durumda ve haliyle İzlanda-Rusya hattının güneyindeki ciddi derecede geniş bir alanda (Kuzey Atlas Okyanusu’ndan Hazar Denizi’ne kadar) hiçbir bölgeye ciddi bir soğuk akımı görünmüyor.

Çalıştırmanın sonuna doğru Azor atağı başlayacak gibi olsa da kuzeyimizdeki soğuk hava basınç dizilimleri nedeniyle emir almamış asker misali bekliyor.

7e9986d7cf348a8bf942d79e.png

05345ee452f00cdef75ba817.png

• Her ne kadar modellerde ana çıktı zıpçıktılık yapsa da hayal aleminde gezdiği aşikar bu yüzden bu güncelleme ve önceki güncellemeler nedense hep en sıcak senaryo olarak çıkıyor her kış bu kaderimiz bizim genelde büyük sistemler umut bağladığımız sistemler değil de sürpriz sistemler oluyor. 2017 5- 9 ocak arası sistemi bunun en güzel örneği. Bu model çıktısı gerçekten en absürt çıktı olmaya aday. Şu anki çıktı hiçbir şekilde gerçeği yansıtmamaktadır. Yarından itibaren sabah ve akşam modellerini takibe devam bu böyle gitmeyecek değişim başlayacak inşallah milat olarak da patternin bize döneceği tarihler 23 25 aralıktan sonrası olacaktır. Günler öncesinden ifade ettiğim bu tarih aralığından itibaren diyagramlar inişe geçmekte ve yağışlar da modellere ufaktan yansımaya başlamaktadır. Az daha bekleyip modellerin ve diyagramların nereye evrileceğini hep beraber göreceğiz.

• Gfs'den ne beklersin erteledikçe erteliyor bu gidişle hazirana kadar erteleyecek

Ertelenen birsey yok. Beklemek gereken zamanda beklemiyorsunuz.

Henuz emin degilim. Soguk havalar 10-15 boyunca bizi etkileyebilir.

Bu haftaicinden haftasonuna kadar tum guncellemeler cok onemli.

• bana gore 25 inde falan kar yok. Imkansizmi degil tabi. B3nce dusuk ihtimal. Kar ihtimali en erken 31 aralik civari basliyor. En yuksek ihtimal ocak ayinin ilk gunleri. Eger bekledigim gibi olursa yb nin konumu sayesinde 10 15 gun surecek soguk havalar gorulebilir. Suan icin erken.

• bana gore 25 inde falan kar yok. Imkansizmi degil tabi. B3nce dusuk ihtimal. Kar ihtimali en erken 31 aralik civari basliyor. En yuksek ihtimal ocak ayinin ilk gunleri. Eger bekledigim gibi olursa yb nin konumu sayesinde 10 15 gun surecek soguk havalar gorulebilir. Suan icin erken.

kısacası güzel bir blokaj bekliyorsunuz, eskilerin tabiriyle zemherirle başlıyoruz desene hocam:)

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• 01a0e20027.jpg

Şimdi şu güncellemede en göze batan ybler aftika üzerinden gelen ve hazar ybsinin güzel bir blokajı var. Ben bunu hazar yb si değil sibirya olarak görüyorum yanlış mı görüyorum? Elinden gelse vorteksi abd ye atacak.

• Şimdi şu güncellemede en göze batan ybler aftika üzerinden gelen ve hazar ybsinin güzel bir blokajı var. Ben bunu hazar yb si değil sibirya olarak görüyorum yanlış mı görüyorum? Elinden gelse vorteksi abd ye atacak.

Evet zaten esasında bizim genellikle Hazar dediğimiz şey Sibirya’nın güneybatı ucu oluyor , Gfs son güncellemede Libya atağı ile Sibirya YB’nin batı ucu üzerimizde birleşti , böylece devasa bir YB alanı oluştu

200’lü saatlerden sonra herşeyi deneyecekler ama şu görüntü hoş değil

84f04b96020f96.pngf1e650f8cccb967ef7d58e58.png

• birde şu model yorumlama sayfasina düzenleme gelse ne iyi olacak

Ve hatta bir cogumuzu burdan paketleyin bende dahil. Bu ne arkadas ya bilende bilmeyende yaziyor

• birde şu model yorumlama sayfasina düzenleme gelse ne iyi olacak

Ve hatta bir cogumuzu burdan paketleyin bende dahil. Bu ne arkadas ya bilende bilmeyende yaziyor

Hocam ben var diye biliyorum... Sanırım Hf Gold ve üzeri bu sayfaya yorum yapabiliyor.

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• Hocam ben var diye biliyorum... Sanırım Hf Gold ve üzeri bu sayfaya yorum yapabiliyor.

Bence o da yeterli olmuyor çünkü yarismalardan kazanilan puanlarla üyelik alinip gelip burda sacma sapan yorum yapiliyor. Baska bi sekilde duzenleme yapilmali

• Bence o da yeterli olmuyor çünkü yarismalardan kazanilan puanlarla üyelik alinip gelip burda sacma sapan yorum yapiliyor. Baska bi sekilde duzenleme yapilmali

Sıkıntılı gördüğünüz yorumları raporlar iseniz hem bize yardımcı olursunuz hem de o önlemi almış oluruz.

• Code
    10 hPa 60N is today (GFS analysis): 45.5 m/s 
    ERA interim record for todays date is: 53.4 m/s 2015 

Gfs ye göre neredeyse 2015 değerlerini yakalamak üzere...

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...