Kışa Dair Düşüncelerim

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Yani kışın ikinci yarısında dalgalı bir endeks seyri bekliyorsunuz.2004'te negatiften nötre çıkışlar boldu zaten bunu görselle de göstermişsiniz.

• Tahmin güncellenmiştir. Ülkemizde kuraklığa neden olan blokaj yakında kırılacak ve bol yağışlı güzel bir kışa merhaba diyeceğiz.

Üstat bende kendi açtığım konuda Alaska yb sinin yaptığı kelebek blokaj etkisinin ay sonu kıralacağına deyindim 2 gün önce. Sizde aynı fikirdesiniz sanırım...:)

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• Üstat bende kendi açtığım konuda Alaska yb sinin yaptığı kelebek blokaj etkisinin ay sonu kıralacağına deyindim 2 gün önce. Sizde aynı fikirdesiniz sanırım...:)

Aysonuna bir sistem gelebilir evet ama büyük bir beklentim yok. En fazla Bolu Dağında kar başladı tarzda bir sistem olabilir.

Bu gelecek sistemin kurak paterni kırdığı izleninime ise kapılmayalım derim. Kasım başında da sistem aldık ama sonuçta blokaj devam ediyor. İlla ki tek tük yağış yapan bir-iki sistem gelecektir Aralık ortasına kadar ki süreçte. Ancak İstanbul, Ankara gibi şehirler Kasım ayı yağış normallerinin en az %50 altında kapatabilir.

• Aysonuna bir sistem gelebilir evet ama büyük bir beklentim yok. En fazla Bolu Dağında kar başladı tarzda bir sistem olabilir.

Bu gelecek sistemin kurak paterni kırdığı izleninime ise kapılmayalım derim. Kasım başında da sistem aldık ama sonuçta blokaj devam ediyor. İlla ki tek tük yağış yapan bir-iki sistem gelecektir Aralık ortasına kadar ki süreçte. Ancak İstanbul, Ankara gibi şehirler Kasım ayı yağış normallerinin en az %50 altında kapatabilir.

Benimde sistemde öyle fazla bir beklentim yok yükseklere kar yapma ihtimali var, ama sadece yağış güzel olsun soğuk da yanında eşlik edebilsin sıkıntı yok. Ama dediğin gibi kasım ayı bu sene ciddi bir kurak geçti...

Takipteyiz,takipte kalıcaz...

Hayırlı artık, iyi akşamlar.,

Sağlıcakla kal...:)

• Kral düşüşüne başladı. 0 çizgisine indiğinde etkileri başlayacak. Aralık ayının ilerleyen günlerini bulabilir bu da. Hayret ki QBO da o zamanlar doğulu olacak. Ve yine hayret ki U200 anomaliside Atlantikte güçlenmeye başlayacak. Ne tuhaf rastlantı değil mi? Belki de bir rastlantıdan daha fazlasıdır.

;)

1Z89pH.jpg

• Büyük ihtimal Batı Avrupaya yarar

Displacement mi split mi olacağına bağlı ama bence geçen sene ki gibi önce kısa süreli displacement sonra split yapabilir.

Bu şekilde olursa ilk polar atak bize sonra Batı/Orta Avrupa ya gider. Tarihte tam net değil geçen sene Aralık sonu dedik ama 3-4 Ocağı bulmuştu SSW. Gelişi -+7 güne kadar oynayabilir.

lRZ9Su.jpeg

• Storm Chaser hocam, sanki bu sezon atlantik sicak gidiyor gibi, mesela gecen sene ile kiyasladigimizda(sonbahar) daha soguktu şuanki güne kadar nazaran. Ama ort ave uzun vadede ki görüntü alcak basinlar, atlantike kayacagi yonunde.

• Storm Chaser hocam, sanki bu sezon atlantik sicak gidiyor gibi, mesela gecen sene ile kiyasladigimizda(sonbahar) daha soguktu şuanki güne kadar nazaran. Ama ort ave uzun vadede ki görüntü alcak basinlar, atlantike kayacagi yonunde.

Evet Azorla İzlandanın yer değiştireceği zamanlar olacak. Avrupa'ya soğukları getirecekte zaten İzlanda-İskandinavyadaki yüksekler olacak şunun gibi:

ryO54Q.gif

• AO ve NAO'nun hareketi SSW'ye kadar bir anlam ifade etmiyor. Bu blokajın tam tersini 2003, 2004 ve 2017'de gördük o yüzden kolay kolay kırılmayacağı belli. Ekim başında başlaması ise bizim için şans.

• Kullanmayı sevmediğim bir laftır ama modeller dediğimize geliyor. Major(büyük) SSW ufukta göründü. 192h içine girene kadar sabırla takip edeceğiz. Tam verim alabilmemiz için +4'e kadar ısınması lazım. Tıpkı geçen kış olduğu gibi önce yerdeğiştirme daha sonra bölünme(split) yapacağını düşünüyorum.

gfsnh-10-384.png?12

• Storm Chaser üstat sizce bu döneme de bize sistem gelebilmesi için sizin düşünceniz nedir ??

Ben Aralık başı daha çok ortası gibi bize olumlu etki yapabileceğini düşünüyorum...

Ama bakalım hayırlısı:)

İyi akşamlar, selamlarımla...

Einmal editiert, zuletzt von Berkay34 ()