2019-2020 Kış Mevsimi Tahmini

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Karalamada açıklıyoruz tek tek. Bir kere tekrar belirtmekte fayda var güçlenen de ısınmalara maruz kalan da strosferik polar vorteks dir. Traposferik olan değil. Modelleri takip edenlerin baktığı 500 850 hpa trafosferdedir. 10hpa dakiler stratosferdeki sıcaklık rüzgar vs... dir... Bu sağlı sollu minik ısınmalar ilerde Major ısınmaya sebep olabilir ki Ssw diyoruz. Sonrasında yer değişim mi bölünme mi olduğuna daha sonra bunun traposferle coupling olup olmamasına bakılır..(geçen sene mayısa kadar olmadı)

Peki coupling olursa ne olur? Bize ne gibi etkileri olur.

• Forumun arama bölümüne yazarsanız coupling diye ayrıntılı bilgilere kavuşursun. Özeti soğukların orta enlemlere inmesi. Yazı nispeten son yıllara göre serin geçirmemiz geç oluşan coupling dir...

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

• Arkadaşlar bu konu Semih beye ait lütfen başka üyelere özel sorularınızı, çeviri istekleri vb şeyleri bu konu üzerinden paylaşmayın silmek zorunda kalacağız devamında.

• konu hakkindaki dusuncelerim ayni.bize gelen sistemler ozellikle efsane olanlar ssw ile gelir. Ssw yide gozunuzde cok buyutmeyin. Azorun kuzeye cikip bize soguk inmesidir benim nezdimde boyle kisaca.

Kis tahminim hala ayni. Pozitif iod bitmeden dogru durust kis beklemeyin. Subat ayi en degerli ay. Ozamana kadar alacagimiz sistemlerin guclu olmasi dilegiyle. Onun disinda yb baskin paterndir.

• Kis tahminim hala ayni. Pozitif iod bitmeden dogru durust kis beklemeyin. Subat ayi en degerli ay. Ozamana kadar alacagimiz sistemlerin guclu olmasi dilegiyle. Onun disinda yb baskin paterndir.

Hiç bir zaman yaptığın tahmini bu kadar canı gönülden yanilmani istemezdim üstad

• konu hakkindaki dusuncelerim ayni.bize gelen sistemler ozellikle efsane olanlar ssw ile gelir. Ssw yide gozunuzde cok buyutmeyin. Azorun kuzeye cikip bize soguk inmesidir benim nezdimde boyle kisaca.

Kis tahminim hala ayni. Pozitif iod bitmeden dogru durust kis beklemeyin. Subat ayi en degerli ay. Ozamana kadar alacagimiz sistemlerin guclu olmasi dilegiyle. Onun disinda yb baskin paterndir.

Trakya da beklentiniz nedir?

Semih bey.

• semih hocam sizi takdir ediyorum ve suan almanyadan yaziyorum. Bildiginiz üzere nerden baksak son 7 senedir ilik geciyor kis. Bu sene orta avrupaya varmi bi ümit

Tskler

Almanyada neredesiniz bilmiyorum ama Münihte kar var...

Resim

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

• berlin dostum.

Buralarda hava 8-10 derece bandinda maalesef. Son 6 kis burasi sifir cekiyor. Bu kisinda ilik gececek gibi. Umarim yanilirim. Saygilar

• berlin dostum.

Buralarda hava 8-10 derece bandinda maalesef. Son 6 kis burasi sifir cekiyor. Bu kisinda ilik gececek gibi. Umarim yanilirim. Saygilar

Gerçekten mi??Açıkçası çok şaşırdım, uzaktan bakınca her yıl kara gömülüyordur diye düşünüyordum ama öyle değilmiş..

• inanki öyle degil.

Heleki söyle söyleyeyim sana. Buraya gelen sistemler en fazla tas catlasin 20 cm birakir. Yani öyle ocak 2017 istanbul sistemi gibi yer yer 50-70 cm örtü birakmasi hayaldir.

Saygilar