2019-2020 Kış Mevsimi Tahmini

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • bu cografya 2014 den kötüsünü görmemiştir ne soğuk ne yağış oldu ama sonra toparladı.2012 ise ülke genelinde iyi olmasına ragmen bahar aylarında yagmur duasına cıklıdı.2009 ise kışı çok olmayan bir yıldı ama yağışlar kış olmasada yetti. anlayacagınız neler gördük neler sadece cabuk unutuyoruz.

• Semih hocam iyi akşamlar son gelişmeler nasıl acaba ben Hatay dayım inşallah iyiye doğru gider güzel haberlerinizi bekliyoruz.umarim güzel bir kış olur.gercekten çok moralim bozuldu iyi ve güzel bir kış olacak diye bekliyordum geçen yıl NASA açıklama yapmıştı mini buzul çağı diye oda olmadı konuyu yakından takip etmiştim güneşteki lekelerde azalma olduğunu yazmıştı NASA inşallah güzel haberler verirsiniz

• Semih hocam iyi akşamlar son gelişmeler nasıl acaba ben Hatay dayım inşallah iyiye doğru gider güzel haberlerinizi bekliyoruz.umarim güzel bir kış olur.gercekten çok moralim bozuldu iyi ve güzel bir kış olacak diye bekliyordum geçen yıl NASA açıklama yapmıştı mini buzul çağı diye oda olmadı konuyu yakından takip etmiştim güneşteki lekelerde azalma olduğunu yazmıştı NASA inşallah güzel haberler verirsiniz

Gunesin kuresel soguma anlaminda bi yansimasi olmadi henuz.

• Kis geneli ile ilgili detayli bilgi verdim sanirim. Buyuk beklentiye girmeyin. Subat ve mart ayi hareketli gececek. Ulke genelinde kisin cogunlukla yb hakimiyetinde gececek. Arada nadirde olsa sistem alacagiz. Nereyi ne derece etkiler onu modellerden takip edecegiz.

• Bu sene bir çok küresel meteo kurum ve met mühendisini ters köşe yapabilir. Yukarı seviyedeki ısınma çok erken başlıyor. Bu kış her türlü aksiyona açık olacak. Böyle devam ederse pozitif endeks hikayesi de yalan olacak ve mevsimlikler tahminler gümleyecek (alıntı )Ne derece doğru?

• Elinize sağlık hocam.

:gun_bandana:hava-gunes11hava-gunes11hava-gunes11

rk223_kgigf-12351hava-gunes11hava-gunes11hava-gunes11

yagmurs-semsiyes23232hava-kars323hava-yagmusrs23333323333

:31582:31582:31582

• Kis geneli ile ilgili detayli bilgi verdim sanirim. Buyuk beklentiye girmeyin. Subat ve mart ayi hareketli gececek. Ulke genelinde kisin cogunlukla yb hakimiyetinde gececek. Arada nadirde olsa sistem alacagiz. Nereyi ne derece etkiler onu modellerden takip edecegiz.

Hocam tahmininizi gayet sade ve anlamlı buldum, aksine sizin tersi düşünen tahminciler var. Yani subatta baharin erken gelecegini düşunen de var. Umarım bütün tahminciler yanılırda bu kış efsane olur 😂

• The #polar_vortex is gaining power. But, that is going to change soon, since an early minor #warming event is expected, which might hold significant importance for the long run, signaling perhaps a different winter than suggested by the seasonal models!
    (ALINTI:Severe-Weather.EU)

Hava_Forum hocam early minör warming yani erken küçük ısınmanın mevsim tahminlerinin açıkladığı kıştan daha farklı bir kış yaşatabilme ihtimalinden bahsetmiş

Siz ne düşünüyorsunuz ?
    Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

• The #polar_vortex is gaining power. But, that is going to change soon, since an early minor #warming event is expected, which might hold significant importance for the long run, signaling perhaps a different winter than suggested by the seasonal models!
    (ALINTI:Severe-Weather.EU)

Hava_Forum hocam early minör warming yani erken küçük ısınmanın mevsim tahminlerinin açıkladığı kıştan daha farklı bir kış yaşatabilme ihtimalinden bahsetmiş

Siz ne düşünüyorsunuz ?
    Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

(Kendimce çevirmeye çalıştım) Polar vortex gittikçe güç kazanıyor. Fakat bu güç kazanması, zamansız(erken) ufak ısınmadan dolayı değişeceği bekleniyor ki bu ısınma uzun vade için önemli olabilir, ve belki de mevsimlik tahminlerde öngörülen kıştan daha farklı bir kış işaret ediyor!

• Karalamada açıklıyoruz tek tek. Bir kere tekrar belirtmekte fayda var güçlenen de ısınmalara maruz kalan da strosferik polar vorteks dir. Traposferik olan değil. Modelleri takip edenlerin baktığı 500 850 hpa trafosferdedir. 10hpa dakiler stratosferdeki sıcaklık rüzgar vs... dir... Bu sağlı sollu minik ısınmalar ilerde Major ısınmaya sebep olabilir ki Ssw diyoruz. Sonrasında yer değişim mi bölünme mi olduğuna daha sonra bunun traposferle coupling olup olmamasına bakılır..(geçen sene mayısa kadar olmadı)

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...