2019/20 Kışı Genel Görünümüm (Kasım Sonu Aralık Başı İzle Ve Gör Sistemi)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Bir isteğim var, bu akşam PC de olamayacağım mobildeyim. O yüzden bir arkadaş GFS ve ECMWF nin önemli saatlerini paylaşırsa sevinirim... Kim müsait dostlar??:)

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• (Kasım Sonu Aralık Başı İzle Ve Gör Sistemi)

Öncelikle herkese tekrardan merhaba. Bu gün son çıkan verilere baktığımız zaman artık modeller ay sonu aralık başı gibi hareketlilik olacağına dair veriler ortaya atmaya başladı.

Modellerde aslında bir istikrarlılık yok lakin sabah çıktısında vermezse öğlen veriyor öğlen vermezse akşam çıktısında veriyor yani demek istediğim gün içinde bu sisteme tam tabiri ile ''selektör'' çakıveriyor...

Yani aslında vade uzun 20 gün var ama biz yinede hafiften şöyle takibe başlayalım diyorum. Hem sistemin ne şekillere girdiğini görürüz, ve daha objektif bakmış oluruz.

Yani ben takip işine başlıyorum bu günden bakalım nasibimizde var mı? yoksa yok mu? Orasını Allah bilir ama, insan hava sevdalı olunca takip edesi geliyor normal olarak. İşte ne diyelim Atmosferle uğraşanların doğasında var bu durum...

Daha lafı uzatmadan bu gün içinde çıkan en güncel verilere şöyle bir göz atalım;

İlk öncelikle bir endekslere bakalım,

AO endeksine baktığımız zaman bize Ay sonu için ve Aralık başı soğuk dalga için bize bir hareketlilik var diyor. Negatif düzeyden Nötre doğru bir yol göstermiş bu durumda bize sistem ineceğine dair verilerden birisi.

ao.sprd2.gif

NAO endeksine baktığımız zaman ise oda bize benzer bir durum ortaya çıkarıyor Ayın 15 ine kadar sıcak havalara tam gaz devam demiş ama ayın ikinci fazından sonra Pozitif düzeyden negatife doğru bir iniş sergilemiş hatta biraz da nötr demiş bu bizim için daha iyi nötr endeks sistem için en ideal değer, şu anlık endeks değeri Nao nun (+) 0,4145 civarlarında.

nao.sprd2.gif

Peki endeksler bu şekildeyken modeller bize nasıl bir görüntü sunmakta;

Öncelikle modeller sistem vermiyor diye moralinizi bozmayın siz oradaki basınç dizilimine bakın zaten ondan sonra her şey yerine oturmaya başlar. Önemli olan oradaki gördüğünüz İskandinavya'nın kuzeyindeki 1035 lik yüksek o odaysa kısa süre içinde zaten modeller dönecektir. İçiniz rahat olsun...

gfsnh-0-264.png?12

Bu arada Mjo ya baktığımız zaman ise ihtimal var onda biraz daha GFS istikrarı var onuda hatırlatayım;

GFS MJO index ensemble plume

Birde sizinle diyagramlara bakalım diyagramlar nasıl??

MT8_Istanbul_ens.png

Ay sonu için hareketli gözüküyor dalgalanmalar var ve yağış Ay sonu normale dönecek gibi.

TAKİPTEYİZ,TAKİPTE KALICAZ...

Herkese iyi akşamlar, sağlıcakla kalın...

2 Mal editiert, zuletzt von Berkay34 ()

• Eline sağlık ay sonu en kötü +500 şehir merkezleri kar görür gibime geliyor umarım İstanbul’da güzel bir başlangıç yapar “yazdan” kışa geçerken

• Berkay34 berkay kardeşim yazılarını okuyorum bilgilendirmeler ve emeklerin için çok teşekkür ederim ancak ısrarla 'hayla' yazıyorsun o kelimenin doğrusu 'hala' olmalı. Düzeltme gereği duydum.

• Eline sağlık ay sonu en kötü +500 şehir merkezleri kar görür gibime geliyor umarım İstanbul’da güzel bir başlangıç yapar “yazdan” kışa geçerken

İstanbul için bu ihtimal az, daha çok Aralık ortası veya sonu gibi geliyor bana. Biz en azından bu sistemde yağış alalım da soğu da olsun şöyle tek hanelerde bize yeter zaten...

• 15 saniye önce güncellenen veriler aşağıdaki gibidir. Ay sonuna bende umutluyum. Her ne kadar geçen seneki sistemler İstanbul’u ıskalasada, bu yıl ıskalamayacağını düşünüyorum. Zaman daraldıkça modeller daha olumlu yorumlanacak diye düşünüyorum. İstanbul için hayırlısı olsun....

• Berkay34 berkay kardeşim yazılarını okuyorum bilgilendirmeler ve emeklerin için çok teşekkür ederim ancak ısrarla 'hayla' yazıyorsun o kelimenin doğrusu 'hala' olmalı. Düzeltme gereği duydum.

Düzeltmen için sağol... Bundan sonra 'hala' derim.

İyi akşamlar...:)

• İstanbul için soğuma iyi olabilir 25 dereceleri gören sıcaklıklardan sonra gelen soğuk hava önce normallere çekip Aralık ilk haftası darbeyi vuracaktır. İlk kar sınırı modelleri de o sistemde konuşulacaktır. Aşama aşama inşallah kışa ilerleyeceğiz.

Bir gönüllünün yüreğinden daha güçlü bir yürek yoktur.