HF Milli Model Sinerjisi

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Galiba en hızlı güncelleme yapan Alman Panzeri İcon Modeli

Saat daha 12 ama 6Z güncellemesi yarılanmış

Gfs-P yada şizofren Jma gibi kağnı hızında model istemem şahsen :))

• Turkey Weather Forecast Model (TUWEFOM) önerimdir:)

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Yunan modeli Skiron tarzı bir şey olur olacaksa piyasada zaten abuk subuk model varken bir yenisini eklemeye gerek yok sırf yerli olacak diye .

• Bana göre başarabilirse bu işi Hava Forum artı devlet desteği ile başarırız

Model kapsam alanı Türkiye , Kafkaslar , Balkanlar , Ortadoğu ve Karadeniz Çevresi olursa daha kolay olur

Yani doğal Sınırlarımız

Vade de başlangıçta 168/192 saat civarı olsa kafi

Sene Başından beri artık 168 ve devamı uzak vade dedim ve görüldüğü üzere tüm modellerin 168 sonrası performansı diplerde

Onun için bence 168’i çözen dünyayı çözer

• Yunan modeli Skiron tarzı bir şey olur olacaksa piyasada zaten abuk subuk model varken bir yenisini eklemeye gerek yok sırf yerli olacak diye .

yanlış, herşey zaten skiron tarzı modelin olmasıyla başlar yıllar sonra eksiklerini düzeltir ve geliştirirsin. Sanıyormusunuz GFS yada ECWMF pat diye global oldular? Bu mantıkla hiçbirşey üretmeye gerek kalmaz dünyada nasılsa birileri üretir deriz paramız varsada satın alırız, alışmışız hazıra konmaya tüketen toplum olmaya.. Bu mantığı yıkmak lazım bu ülkede..

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Öncelikle konuya verilen destek beni çok sevindirdi. Konuyu açan Cold.EFso hocam ve destekçisi olan tüm forumdaşlara teşekkürler.

Bu fikir nicedir aklımdaydı, hatta mühendislik programım için önümüzdeki sene yapacağım bitirme projesinde bile düşünüyordum/düşünüyorum. Fakat teknik ile ilgili bilgiye ulaşım biraz zordu fakat bir elin nesi var; iki elin sesi var hesabı herkes birşeye yardım ederse yavaşça bu işi çözebiliriz.

Tabi burada sıfırdan başlamak çok zor; sıfırdan başlamak mı yoksa hazır bir modelin geliştirilmesi mi daha mantıklı acaba?

Örneğin HIRLAM'ı duymuşsunuzdur. Danimarka, Estonya, Finlandiya, İzlanda, Litvanya, İrlanda, Norveç, Hollanda, İspanya ve İsveç'in katılımıyla uzun süre gelişim sonucu 2013'te faaliyete geçiyor ve 3-8 km çözünürlüğe sahip. Ayrıca 48h tahmin veriyor. Bu gelişimde ECMWF'nin bile danışmanlığı var. Daha sonra Finliler FMI yada FMI-HIRLAM adı altında HIRLAM'ı geliştirerek kullanıma başlıyor. İşte burada acaba bizde sıfırdan mı başlamalıyız yoksa belli bir altyapıyı mı geliştirmeliyiz? Burası önemli bir soru benim için. Çünkü model gelişimlerine bakınca sıfırdan gelişim gerçekten zor gibi geliyor bana.

Bir diğer soru tahmin menziliyle alakalı, örneğin kısa vadenin kralıda olunabilir; genelde küçük ülkelerin olduğu gibi. Yada devler ligi mi zorlanmalı? Belki 240h'ye kadar tahmin mi verilmeli. Tabi burada menzil arttıkça iş çok daha zorlaşacak...

Bara döda fiskar följer strömmen...

• yanlış, herşey zaten skiron tarzı modelin olmasıyla başlar yıllar sonra eksiklerini düzeltir ve geliştirirsin. Sanıyormusunuz GFS yada ECWMF pat diye global oldular? Bu mantıkla hiçbirşey üretmeye gerek kalmaz dünyada nasılsa birileri üretir deriz paramız varsada satın alırız, alışmışız hazıra konmaya tüketen toplum olmaya.. Bu mantığı yıkmak lazım bu ülkede..

Gerçekçi olmakta fayada var şuan mevcut durumda ne ülkenin mevcut teknolojik gücü nede ekonomik gücü model çıkarsa bile geliştirmeye müsait değil malesef .Biraz daha zaman var bunu için bence .

• Gerçekçi olmakta fayada var şuan mevcut durumda ne ülkenin mevcut teknolojik gücü nede ekonomik gücü model çıkarsa bile geliştirmeye müsait değil malesef .Biraz daha zaman var bunu için bence .

siz bu konuyu takmazsınız olur biter

Biz böyle takılacağız Yüksek müsaadenizle

• Gerçekçi olmakta fayada var şuan mevcut durumda ne ülkenin mevcut teknolojik gücü nede ekonomik gücü model çıkarsa bile geliştirmeye müsait değil malesef .Biraz daha zaman var bunu için bence .

dünyadan bihabersin kardeşim, ülkenin teknolojik gücü buna yeterli, ayrıca gayette geliştirilebilir, adım atılır zamanla geliştirilir. Oturduğun yerden hiçbirşey geliştiremezsin, senelerdir dışa bağımlısın bu düşünce yüzünden..

• El yükseltiyorum

Hedef 10 yıl içinde Global Model olmak

Vade : 989 saat :hfyeni (29)::gun_bandana:

Yapılamaz demiyorum fakat bunun için sunucu kiralamak değil 100 bin TL değerinde en az iki tane sunucu lazım kendinize ait ve sunucu kullanmasını bakımını bilen kişiler lazım sonra modeller arviş olması için sonra tüm parametreleri bilen kişiler lazım inşallah başarılı olursunuz

• Ben fikir açısından değerli buluyorum şartların ne olduğunu herkes az çok biliyor, bu tür şeylerin konuşulması bile güzel açıkçası..

• dünyadan bihabersin kardeşim, ülkenin teknolojik gücü buna yeterli, ayrıca gayette geliştirilebilir, adım atılır zamanla geliştirilir. Oturduğun yerden hiçbirşey geliştiremezsin, senelerdir dışa bağımlısın bu düşünce yüzünden..

Çoğu kişiden fazla takip ederim bi haberde değilim .Geçen hafta model karşılaştırmaları konusundada biz bu konuyu konuştuk bir şirket daha atılım yapacakmış bu konuda uğraşan kurumlar ,ülkeler belli zaten .Buyursunlar yapsınlar atılım her şey serbest lakin ben bu konuda hiç bir gelişim göremediğim gibi Mgm denen kurum daha doğru dürüst saatlik tahmini bile tuturamıyorken devlet atılım yapacak ise direk Mgm ile bu olaya gireceğini düşünürsek önce Mgm nin düzeltilmesi lazım sonra her şey kademe kademe ilerler zaten .

• Bencede kesinlikle yapılması gereken bir hamledir. Sebebini daha kapsamlı olarak düşündüğümüzde savaş gibi olabiletesi olan bir felakette kendi net kaynaklarından bilgi toplamanın daha faydalı ve stratejik olabileceğine inanıyorum