İzmir, Aydın, Muğla, Manisa Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Izmirde cogu yer sifirin altinda seyretti gece.Hadi onu gectim memleketim Incirliova /Aydin -5.3 gordum sabah 8 de.Yani bir yer eksi besi gorupte en son 8 sene once kar yagiyorsa diyecek bisey yok.Inanilacak gibi degil.Bu cografya da sogukla yagis cakismiyor iste.Sebebi bence daglarin uzanisi.

• Izmirde cogu yer sifirin altinda seyretti gece.Hadi onu gectim memleketim Incirliova /Aydin -5.3 gordum sabah 8 de.Yani bir yer eksi besi gorupte en son 8 sene once kar yagiyorsa diyecek bisey yok.Inanilacak gibi degil.Bu cografya da sogukla yagis cakismiyor iste.Sebebi bence daglarin uzanisi.

Hocam 2017'de İncirliova'da örtü oldu diye hatırlıyorum. Ama yine de bu şanssız bir il olduğunu değiştirmiyor Aydın'ın. Muğla'dan sonra en kötü konum bizde. Bir de karadeniz ve marmara gibi DEK şansımız olsa en az iki senede bir örtü görürdük.

• Bizim bölgeyle alakasız ama Karadeniz bölgesindeki DEK'ler çok ilgimi çekti komple batıdan geliyor. Demek ki basınç dizilimleri uygun olursa batımızda kalan Ege de bize DEK üretebilir. Ama hiç öyle bir sistem olmadı maalesef. 1 kere de olsa öyle bir sistem görmek nasip olur inşallah :) . Ege Denizi üzerinden batılı rüzgarlarla DEK bantları vuracak bir sistem yakalasak neler neler olurdu düşünsenize.

2 Mal editiert, zuletzt von Onur35 ()

• Hocam 2017'de İncirliova'da örtü oldu diye hatırlıyorum. Ama yine de bu şanssız bir il olduğunu değiştirmiyor Aydın'ın. Muğla'dan sonra en kötü konum bizde. Bir de karadeniz ve marmara gibi DEK şansımız olsa en az iki senede bir örtü görürdük.

Ever hocam 2017 de yagmis ben İzmirdeydim sanirim hatirlamiyorum.Ama cocuklugum gencligim gecti 1 kere ortu hatirliyorum.Sanirim 2002 ya da 2004.Bide 2012ydi sanirim okuyodum o zaman incirliovada degildim.Hatta sicak cepheydi sanirim.Hepsi bu.3 defa son 20 sene de benim hatirladigim.Suan bakiyorum -3.2 an itibariyle tuhaf geliyor.Bu potonsiyel hic yagisla bulusamasin garip.

• Ever hocam 2017 de yagmis ben İzmirdeydim sanirim hatirlamiyorum.Ama cocuklugum gencligim gecti 1 kere ortu hatirliyorum.Sanirim 2002 ya da 2004.Bide 2012ydi sanirim okuyodum o zaman incirliovada degildim.Hatta sicak cepheydi sanirim.Hepsi bu.3 defa son 20 sene de benim hatirladigim.Suan bakiyorum -3.2 an itibariyle tuhaf geliyor.Bu potonsiyel hic yagisla bulusamasin garip.

Izmir icin diosaniz 2002,2004,2017,2017

• sistem,mistem olmayınca yine bularar durgunlaşmış tekrar.moralinizi bozmak gibi olmasın ama önümüzdeki günlerde tekrar ısınmalar var maalasef.Şu kış biteseye kadar soğuk geçseydi bari bol,bol sistemler alsaydık,zaten mağrum önümüz bahar bol,bol ılık havalara doyacağız.

• sistem,mistem olmayınca yine bularar durgunlaşmış tekrar.moralinizi bozmak gibi olmasın ama önümüzdeki günlerde tekrar ısınmalar var maalasef.Şu kış biteseye kadar soğuk geçseydi bari bol,bol sistemler alsaydık,zaten mağrum önümüz bahar bol,bol ılık havalara doyacağız.

Hele bi dur ay sonu bi işaret var

• SOGUK HAVA 27 SUBATTA 💫 Merhaba herkese.Izmir bu haftayı daha çok bulutlu ve yağışlı olarak geçirecek.Ozellikle perşembe, cuma ve cumartesi sağanak yağmurlar gozlenecektir.Gunduz sıcaklıkları 20 derecelere kadar çıkabilir.Gece sicakliklari artisa gececektir yer yer 12 13 dereceler olculecektir.Bu arada 27 Şubat Ülkemiz kuvvetli bir soğuk hava dalgasının etkisine girecek.Semih hocamizda bu dogrultuda bilgi paylasmis bulunmaktadir.Bu sefer soğuk salınım istikrarla ilerlerse kıyılarda şanslı konumda olacaktir ki suan net olmamakla birlikte Marmara batisi ve kiyi ege %65 civari kar alabilir bu tahmindir ve degisime aciktir..Bilgi vermeye devam edeceğim.

• SOGUK HAVA 27 SUBATTA 💫 Merhaba herkese.Izmir bu haftayı daha çok bulutlu ve yağışlı olarak geçirecek.Ozellikle perşembe, cuma ve cumartesi sağanak yağmurlar gozlenecektir.Gunduz sıcaklıkları 20 derecelere kadar çıkabilir.Gece sicakliklari artisa gececektir yer yer 12 13 dereceler olculecektir.Bu arada 27 Şubat Ülkemiz kuvvetli bir soğuk hava dalgasının etkisine girecek.Semih hocamizda bu dogrultuda bilgi paylasmis bulunmaktadir.Bu sefer soğuk salınım istikrarla ilerlerse kıyılarda şanslı konumda olacaktir ki suan net olmamakla birlikte Marmara batisi ve kiyi ege %65 civari kar alabilir bu tahmindir ve degisime aciktir..Bilgi vermeye devam edeceğim.

Semih hocanın paylaştığını atar misin rica etsm

• Ben kişi kendi kafamda kapattim en soğuk sistemde havada kar bile goremedik mersin Hatay bile kar alırken!Maalesef kar açısından sansli 81 ilimizi siralasak İzmir 77.sirada olur.81.Antalya,80.Adana,79.Mersin,78 Aydın benim için bu şekilde yağış olsun isterim artık bundan sonra kar benim için bitmiştir başka seneye artikX/

• Şubat ayıda boş geçiyor,sözde bol yağışlı geçecek gibi gözüküyordu.Güzelim Akdeniz iklimi subtropikal iklimine dönüyor maalasef, yazık.

• Ayın 22-23 ü gibi dağlarımıza güzel kar bırakacak sistem bir gözüküp bir kayboluyor, en azından dağlarımıza yağsın,

oralara çıkalım, ona da razıyız.Ay sonu da bir şeyler var ancak süre çok uzun, bekleyip takip etmekten başka bir seçenek yok.

• Ayın 22-23 ü gibi dağlarımıza güzel kar bırakacak sistem bir gözüküp bir kayboluyor, en azından dağlarımıza yağsın,

oralara çıkalım, ona da razıyız.Ay sonu da bir şeyler var ancak süre çok uzun, bekleyip takip etmekten başka bir seçenek yok.

Spile, Bozdağa zaten baharda bile yağar, şehir merkezlerine yağmayınca napalım.

• Spile, Bozdağa zaten baharda bile yağar, şehir merkezlerine yağmayınca napalım.

Spil ve Bozdağ'dan bahsetmiyorum, Yamanlar , Çatalkaya ve Nif dağından bahsediyorum.

Sana bi tüyo kuzeyli havalarda İzmir 7 derece oldu mu Yamanlar,Çatalkaya ve Nif zirve kar alır,

9 derece olduğunda Spil alır,10 derece oldu mu Bozdağ kar alır. Baharda 20-25 derecede

ne Spil ne de Bozdağ kar alır, sıcaklıkla alakalı bir durum bu.

Her 100 metre de yarım derece düşer sıcaklık, kışın poyrazlı sistemlerde yağış anında bu düşüş her yüz metrede 1 dereceyi bulabiliyor..

Sonuç olarak en azından Dağlarımız olduğu için bir bakıma şanslıyız İstanbul'a göre,

Kar görmek, yağışı izlemek için yarım saatte Yamanlara veya Çatalkaya'ya çıkma şansımız var, buna da şükür

diyelim..