İzmir, Aydın, Muğla, Manisa Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • c8726588005.jpg16656064fb53fc14.jpg

Bornova- Çamiçi köyü yukarısı İkiz Göl mevkiinde kar örtüsü oluşmuş. Saat 15:30’da gittim sıcaklık 1 dereceydi, daha yukarılarda çok daha güzel kar vardı.

Fotoğrafların olduğu yerin rakımı 670m

Çamiçi Köyü ve Eğridere köyünde kar yağışı ve örtü yok maalesef.

5 Mal editiert, zuletzt von VZaid ()

• Izmir'in 4 yanındaki dağlar karlı hasret hasret bakıyorum şuan Evka 4 gömüldü gidebilen gitsin

hocam Evka 4'te maalesef kar yağışı ve örtü yok,

örtü görmek isteyenler Çamiçi köyünden daha yukarı doğru ( İkiz Göl mevkii ) çıkmaları gerekiyor. Ya da Kayadibi köyüne gidebiliriler. Kayadibi köyünün üst taraflarında da örtü mevcut.

• Sabah 8 e kadar saf kar yağdı. O saatten beri yağmur ve sulu kar var, hâlâ da devam ediyor.

2 derece daha düşük olsa diz boyu kar olurdu. Yağış konusunda modeller yanıldı, beklenilenden daha fazla yağış aldık.

• Sabah 8 e kadar saf kar yağdı. O saatten beri yağmur ve sulu kar var, hâlâ da devam ediyor.

2 derece daha düşük olsa diz boyu kar olurdu. Yağış konusunda modeller yanıldı, beklenilenden daha fazla yağış aldık.

Manisanın Güneydoğu ilçeleri güzel yağış aldı.Daha çok uzun süreli yağış bakımından iyi oldu, barajlara yaramıştır.

3 Mal editiert, zuletzt von Murat4510 ()

• ocak 12 15 arasi izmirekar var mı diğer siteler öyle diyor sizde öyle demissinz LÜTFENMESAJI SILMEYIN ARTIK RICA EDIYORUM

Adam akıllı yazılan hiçbir mesaj silinmez, illa sebebi vardır.Henüz vade çok uzun net belli değil.

• Manisanın Güneydoğu ilçeleri güzel yağış aldı.Daha çok uzun süreli yağış bakımından iyi oldu, barajlara yaramıştır.

Hocam Salihli 'de yağmur devam ediyormu? Radar boş görünmesine rağmen güzel yağış var burada.

Akşama devam ederse yine sürpriz yapabilir

• Hocam Salihli 'de yağmur devam ediyormu? Radar boş görünmesine rağmen güzel yağış var burada.

Akşama devam ederse yine sürpriz yapabilir

Hocam valla, alışveriş merkezindeyim birazdan çıkıcam olacağını zannetmiyorum, sıcaklık çok yüksek nemde öyle.

• Fotoğrafa çok yakın yerdeki bahçeme iş güçten dolayı çıkamadım bugün. Sayende görmüş oldum sağ olasın :D

• Gfs bakıyorum şaka gibi . Günlerce ab muhteşem yağış deli gibi Ama soğuk sınırda dolanıp duruyor . Yağış doğuya kayar kaymaz soğuk bastırıyor ?(

Tipik izmir sinoptiği izmir'in kar alabilmesi için birden fazla koşulun bir araya gelmesi gerekiyor.

1-Kar yapacak soğukların izmiri'de içine alacak şekilde güney enlemlere inmesi,İzlanda kökenli bir sistemde bu soğuk 850Hpa'da (1500 metre) Minimum -7,-8'dir,Her 200 Metrede normal koşullarda hava 1 derece soğur. İzmir gibi güney enlemlere bu soğuklar çok sık inmez.

2-Uygun konumda alçak basınç oluşumu ve alçak basınç'ın rotası ,Girit civarında oluşan bir alçak basınç izmir için yeterli değildir,Sonraki hareketleri ve derinliğide büyük önem arz eder.Alçak basınç oluşumunda başrol Üst seviye soğuğudur inen soğuk ne kadar kuvvetli inerse oluşan alçak basınç'da o kadar derinleşir.

49229589e5bd49792.jpg

Derinleşen alçak basınç'da izobarlar iyice sıkışacağından Rüzgar fırtına boyutlarına ulaşır,Yağışlarda aynı oranda artar.Kırmızı okla gösterdiğim bölgede izobarlar sık ve düzgün olduğu için Rüzgar Çok kuvvetlidir.İzobarların şekli rüzgarı doğrudan etkiler düzgün değilse rüzgarda dengesizdir çok sık yön değiştirir ve kuvvetli değildir.

1125af19973e05113.gif

eb577a72830e4c4.jpg

Uygun Alçak basınç hareketiyse İzmir için giritin doğusu Rodosun güneyinde oluşup Kuzeydoğulu hareket etmesidir bu hareket sayesinde yağış ve soğuk çakışacaktır.Alçak basınçlar saat'in tersi yönünde dönerken ,Yüksek basınçlar saat yönünde döner.

Alçak basınç'ın doğusunda kalan alanlar güney enlemin sıcağının gelmesiyle ısınır esen rüzgar lodostur ,kararsızlık daha fazla olduğu için yağışın fazla olan kısmı Ab'nin doğusunda görülür,Lodosun gözü yaşlıdır deyimi buradan gelir.

Alçak basınç'ın batısında kalan bölüm kuzeyli rüzgarların etkisiyle soğuyacaktır,Soğuyan havada kararsızlık azalacağı için yağışlarda aynı oranda azalır. Ab kuzeye tırmandıkça güneye inen soğuk hava'nın şiddetide aynı oranda artacaktır (batısında kalan alanlar için) Bu sinoptik bölgemizde ender görülür,Alçak basınç genelde direk doğuya hareket ettiğinden yağışın sonlarına doğru havada kar görme ümidiyle takip yaparız , ama genelde yağış çoktan çekilmiş olur :)

e020f354d3168b46b.png