İzmir, Aydın, Muğla, Manisa Özel Raporlar-Yorumlar

• Benim 2001-2002 kışında İzmir de gördüğüm kar fırtınasını gören arkadaşlar varmıdır bilemiyorum ama ( O kar fırtınası ile ilgili hatıraları olanlar yazabilir.) kısa yada orta vade de o kışı yaşayacağımıza inanıyorum; artık vakti geldi diye düşünüyorum...

Benim 2001-2002 kışında İzmir de gördüğüm kar fırtınasını gören arkadaşlar varmıdır bilemiyorum ama ( O kar fırtınası ile ilgili hatıraları olanlar yazabilir.) kısa yada orta vade de o kışı yaşayacağımıza inanıyorum; artık vakti geldi diye düşünüyorum...

O gün benim için rüya gibi bir gündü. Cocuklugumda aldigim en guzel hediyedi 😁 bu kış inş yine o şekilde bir süpriz olur

• Manis Spil Dağına kar vermiş Mgm ama bazı modeller yağış vermiyor o gün için .

2-3 gün sonrasında bile apayrı çıktılar verebiliyorlar ve bu çok sinir bozucu bir durum. Örnek vereyim iç ege ve iç anadolunun bazı kesimleri ecmwfye göre örtülü ve etkili bir kar yağışı alacak ancak gfs havada tek tük atan kardan baska bir şey olmaz diyor

• 2-3 gün sonrasında bile apayrı çıktılar verebiliyorlar ve bu çok sinir bozucu bir durum. Örnek vereyim iç ege ve iç anadolunun bazı kesimleri ecmwfye göre örtülü ve etkili bir kar yağışı alacak ancak gfs havada tek tük atan kardan baska bir şey olmaz diyor

İşin garip yanı Ecmwf filan 15 -20 mm yağış veriyor ,Gfs ye bakıyoruz aynı tarihte 1 damla yağış gözükmüyor . Modeller arası ayrım yapmamız açısından bir fırsat . Ecwmf ,Gem yağış veriyor İcon ,GFS vermiyor bakalım kimler başarılı olacak .

• GFS'nin ana senaryo en yağışsız senaryo olmuş. Neredeyse diğer bütün senaryolar yağış veriyor. Birkaç güncellemedir de durum böyle ana senaryo yağış vermemekte ısrarcı bakalım ne olacak. Ayrıca ECMWF yağış anında kar sınırını +2000 metrelerde verirken MGM'nin kar yağışlı demesi bir hayli ilginç olmuş soğuk hava avantaj sağlayacak sanırım.

• Son bir günlük periyottaki soğuk hava beni benden aldı adeta ruhumu canlandırdı desem yeri.Bıkmıştım yazdan kalma normal üstü geçen havalardan.Bu kış daha iyilerini tüm bölgemiz ve ülke coğrafyamıza gösterir inşallah.

• An itibariyle Spil 1.8, Bozdağ 7.6 derece. Şu anki sıcaklıklara bakarsak Spil çarşamba günü rahat kar alacak gibi fakat Bozdağ sıkıntı.

Ben bir türlü çözemedim şu olayı. Bozdağ istasyonu Spil'den yaklaşık 300 metre daha yüksek olduğu halde Spil'e daha sıcak olarak fark atabiliyor. 965 rakımlı Çatalkaya'nın bile Bozdağ'ı solladığı oluyor. Bozdağ nispeten daha güneyde evet ama öyle ahım şahım enlem farkı da yok yani. Sanırım yer şekillerinin etkisi var. Yağışlı sistemlerde de aynısı oluyor Spil 0 derecede kar alırken Bozdağ 2, 3 derecelerde takılabiliyor :D . Mgm de bunu öngörmüş Çarşamba günü Spil'e 1-0 derken Bozdağ'a 4-2 demiş. İlginç bir durum.