İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

• Umarım en sıcak senaryolardı. Soğuklar her güncellemede artıcak derken ısınmaya başladık :) "Güler misin ağlar mısın" artık durumumuz. Sonuna kadar ümidi kaybetmek yok.

• İşler zora girdi. Aralık sonu ocak başı döneme geri döndük. kky mi kar mı tartışmaları yaparız artık. En azından sezon bitmeden bir uğrasa yeterdi be.

• EMC 240'ı değerlendirebilcek bir üstad arıyoruz? Hadi bizi geçtim, çoğrafya çok uygun değil de Kuzey Avrupa ne yapsın. bu durumda. 850'de -4 var :) Ekim modelleri araya karışmış olmasın? Kasım'da bile daha fazla soğuk birikimi vardı. Görüntü sanki kış yeni uyanıyor. Sanki herşey sil baştan.

• Gfs diyagramıda bozmaya başlamış -10 altını beklerken -8-9 senaryo sayısı bile kalmamış çöp kıytırık bi soguma olacağı ihtimali iyice yükseldi. Ayrıca Gfsnin son saatlerdeki gösterdiği ve cogu senaryosunun desteklediği gibi grönland blokajı olursa malesef game over deriz. Bari o olmasın tek temennimiz.

• Halen şansımız var! Beni umutlandıran temel nokta iskandinav sibirya birleşmesi sonrası 240h civarında oluşuyor. Şöyle açıklamaya çalışayım. Eğer sibirya iskandinavya yükseği birleştikten sonra vortex'i bölme yönünde dikey bir hareket yapabilirse Azor'un Grönland blokaji yapması işimize dahi gelebilir. Soğuk havanın BARENTS denizi üzerinden kuvvetli bir 500 hpa soğuğu indirmesi olası görünüyor bu şekilde. Oluşacak ve vortex'i bölme için yükselecek Yüksek basınç doğusuna alacağı kutbi salınımı Romanya kırım hattına kadar hızlıca indirecektir bu durumda. Bu kadar sabrettik biraz daha sabredip görelim bakalım. Sinoptik güncellemelerine bu gözle bakmanızı ve yukarıdaki senaryoyu aramanızı tavsiye ederim.

Sevgiler

• Arkadad su eps ne işe yarar..bütün kis ana çıktının şarlatani oldu. ..eps doğulu ,eps de sıkıntı yok cart curt...al işte diyagramı sistemi dağa doğulu gösteren ortalama ve bircok senaryo var ...hiç olmazsa Trakya ,Avrupa yakası gomulsun .valla bu kış eps den gıcık kaptim