İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Istanbulda poyraza donse dahi yagmura donmez. Cunku carsamba oglene kadar 850 hpa da -10 var.

herşeyin 850 hpa olmadığını anladığınızda yada öğrendiğinizde, bazı şeyleri daha iyi yorumlayacağınızı düşünüyorum genel anlamda, poyraz düşük 850 hpa larda işimize gelir -12 ve altı, şuan sınırda bir sistem özellikle sahiller için, hele bide poyraz olursa 15-16 sında burada aa yağmur yağıyor hala kara dönmedi sözlerini okursunuz

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Yeter ki ardından düzgün bir sistem gelsin, ısınma hiçbirşey değil. 17 şubat 2015'i yeniden yaşamak için 3 hafta pastırma sıcaklarını 1 saniye düşünmeden kabul ederim.

• Bende negatif AO'da kalıp çıkamamaktan korkarım açıkçası; hele birde işin içinde SSW varsa daha çok korkarım. Geçen seneki kaçan büyük lokmanın yanında bu seneki sınırda sistemler devede kulak kalır; en azından İstanbul şartlarında şimdiye dek lüks bir kış yaşadık bence, haftada bir salınım oldu. İç kesimleri söylemiyorum bile..

Bara döda fiskar följer strömmen...

• Bende negatif AO'da kalıp çıkamamaktan korkarım açıkçası; hele birde işin içinde SSW varsa daha çok korkarım. Geçen seneki kaçan büyük lokmanın yanında bu seneki sınırda sistemler devede kulak kalır; en azından İstanbul şartlarında şimdiye dek lüks bir kış yaşadık bence, haftada bir salınım oldu. İç kesimleri söylemiyorum bile..

Hocam o salınımların hiç biri araba üstlerini beyazlatmaktan öte gitmedi.:) artık bundan sonra ya herro ya merro dönemi:thumbup:

unutmamak gerekir ki baba sistemlerimizi negatif ao dan nötre çıkışlarda almışızdır. 2 seneye yakın oldu kıyılar doğru dürüst kar görmedi. İç bölgeler alacağını aldı mart-nisanda bile almaya devam ederler ama mart dedin mi sahiller için kış artık bitmiştir benim gözümde. O yüzden pattern değişmeli, sonunda baba sistem gelecekse hatta 10-12 gün sıcak sektörde kalmaya da ben şahsen razıyım. Lüks kış dediğin bu kışta istanbul kıyıları ne kadar kar almış mesela? İstanbulun en batısı ( ki bana göre tamamen trakya karakteri taşıyor istanbul iklimi değil orası) kar görmüş, geçen haftaki sistemde de en kuzeyi 3-5 cm örtü görmüş(genele yayılmamış) sahiller araba üstü görmüş..

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Hocam o salınımların hiç biri araba üstlerini beyazlatmaktan öte gitmedi.:) artık bundan sonra ya herro ya merro dönemi:thumbup:

Hocam aslında İstanbul'un coğrafi kapasitesi bu kadar; yılda beyazlatan 1-2 sistem alabiliyoruz ki daha önümüzde 60 gün potansiyel var. Şu ana kadar ısınma görmedik; neredeyse 10 derece üstü sıcaklık olmadı; bence İstanbul için çok güzel bir hadise bu.

Merro olursak bence çok çok daha kötü; geçen seneki kaçan balık tekrarlarsa bunu kaldıramam.. :bawling: Een azından mevcut durumda küçük bir kardan adam yapılabiliyor.. :hfyeni (18):

Einmal editiert, zuletzt von Vintersaga ()

• Sali aksamindan persembeye kadar poyraza ihtiyacimiz var. Ozellike sali aksami carsamba olan surecte Havaforumdan ayrılmayan varlık Siberianhocamiz daha cok aciklik getirise seviniriz.

Doymadım diyosun yağmura. Biz rüzgar karayel olsun istiyoruz kardeşim poyraz istiyor. :D Sonra sıcaklık 3 derecede çakılı kaldı, 1-2 derece daha düşük olsaydı metrelik olmuştu nidaları yükselir. :)

• unutmamak gerekir ki baba sistemlerimizi negatif ao dan nötre çıkışlarda almışızdır. 2 seneye yakın oldu kıyılar doğru dürüst kar görmedi. İç bölgeler alacağını aldı mart-nisanda bile almaya devam ederler ama mart dedin mi sahiller için kış artık bitmiştir benim gözümde. O yüzden pattern değişmeli, sonunda baba sistem gelecekse hatta 10-12 gün sıcak sektörde kalmaya da ben şahsen razıyım. Lüks kış dediğin bu kışta istanbul kıyıları ne kadar kar almış mesela? İstanbulun en batısı ( ki bana göre tamamen trakya karakteri taşıyor istanbul iklimi değil orası) kar görmüş, geçen haftaki sistemde de en kuzeyi 3-5 cm örtü görmüş(genele yayılmamış) sahiller araba üstü görmüş..

Abi doğru; bende daha yerde örtü görmedim ama İstanbul'un bence zaten kapasitesi bu. Uzun süredir anomalide soğuktayız sayılabilir; -16'ları görmeden anormali haritasında soğukta kalmak bence çok iddialı. 10 derece üstü gün pek göremedik; çok güzel bu bence. Kuzey ülkeleri gibi; her zaman karları olmuyor ama soğuklar baki.

Şu ana kadar sağlam kar yağmayışının ise ikincil sebeplerle ötelendiğini düşünüyorum; mesela 4-5 Ocak'ta AB 100 km doğudan çıksa bambaşka bir durum olacaktı; bu bir şanssızlık. Ondan sonra 7-8 Ocak dönemi kuzey kıyılarda kalan örtü durumu; burada izobarların kırıklığı ve 700 hPa'da güçsüz ve batı yönlü rüzgar yerine yer seviyesine uygun rüzgarı görebilsek kıyılardada 10 cm'i kovalardık. Bence bunun gibi durumlar paternden değilde; şanssızlık diye düşünüyorum..

Ama negatiften nötre dönüşün neler getirdiğinin konusunda şüphesiz haklısın abi. Ama olayda SSW varsa ben direk geçen seneyi hatırlıyorum. Birkez daha travma yaşamak istemem açıkçası..

• "son gülen iyi gülermiş" deyimine istinaden 60 gün daha sabredecegim. Evet belki 20 şubat sonrasi cemreler düşmeye basliyor ama 4 mart 87 örnegi cemre falan dinlemem diyor. Bu yüzden sabirla devam. Ha son olarak bizim ısınma yaşamamiz gerektigini düşünüyorum.

• Vintersaga o tür major SSW ler her daim olmaz, ve her SSW avrupaya yaramaz açıkçası İstanbul ya da ülkemiz SSW sizde sağlam kışlar yaşamıştır. İstanbulun bence kışı bu değil, biz ABD yada ukrayna-rusya değiliz her sene karlı gün sayımız çok olsun ama İstanbul gibi bir şehrin her sene 1 baba sistemi olmalı bence istanbul için olağanı bu, tabikide sürekli sıcak sektörde kalmaktan şuan iyi ama benim dediğim dönemlik bir süreç ve bu süreç sonunda baba sistem alacaksak neden olmasın, zaten aralık başından ocak ortasına kadar soğuk geçirmiş olduk. Artık bu tür sistemciklerden sıyrılıp baba sistem peşinde olmalıyız

• avrupa yakası için poyraz esip yagmurdan kara dönmesini beklemek diğer rüzgarlarla kar alamamaktan iyidir hiç olmazsa umut olur diğer türlü zaten yagmadı son 1 ayda gördük avrupa yakası

• Narsil Isınma hayırlı gelebilir tabi abi; ona en ufak bir itirazım yok. Ben sadece ufak bir korkumdan bahsettim ki şu önümüzdeki dönemde sistemcikden sonra senin bahsettiğin gibi ısınma sonrası salınım olabilir gibi görünüyor. Sabahki diyagramdada bahsetmiştin. Belkide böylesi çok hayırlı olacak. Aysonu İskandinav dirilirse çok güzel şeyler görünebilir..

• Ya arkadaşlar nedir bu şimdiden kışı bitirmiş gibi cümleler okuyorum bir geçen seneyi düşünün birde bu seneyi azıcık şükür edin şükür. geçen sene sadece mart 1 de yerde ince bir örtü vardı oda 3 saate erdi bu sene şimdiye kadar biraz daha iyi en az 3 sistem geldi ve ve ben şahsen çamlıca da oturuyorum 15-20 cm arası gördüm kardan adam bile yaptım fotoğrafını burada paylaştım . işte bu seneden bir cacık olmaz işte anca daha kıytırık sistemler alıyoruz vesayre. lütfen burada bilen bilgili kişiler yorum yapsın. sonra modellerden anlamayan acemi arkadaşlarımızın zevkini kırıyorsunuz . Ama şu güzelim şehir istanbula

şöyle bir 15-20 cam şehir geneline yağsın ben sizi görecem . yani demek istediğim şey azıcık tutarlı konuşun:)

İyi Forumlar, hayırlı günler

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• Narsil Isınma hayırlı gelebilir tabi abi; ona en ufak bir itirazım yok. Ben sadece ufak bir korkumdan bahsettim ki şu önümüzdeki dönemde sistemcikden sonra senin bahsettiğin gibi ısınma sonrası salınım olabilir gibi görünüyor. Sabahki diyagramdada bahsetmiştin. Belkide böylesi çok hayırlı olacak. Aysonu İskandinav dirilirse çok güzel şeyler görünebilir..

Demirden korksak trene binmezdik, geçen seneyi yaşadıktan sonra gemiler yakmış olmamız lazım, zaten en dibini görmüşüz geçen sene:) korkma ısınalım sonrası inşallah baba sistem olur. He sıcak sektörde kalırsakta yapacak bir şey yok, bu sene kıştan nasibimiz bu deriz ölüm yok sonunda:))

Buarada iskandinavya örneğini de beğenmedim:)