İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • 20 şubat'a kadar diyagramlar istanbul geneli için kuvvetli bir sistem öngörmüyor.

Kuvvetli bir sistem için sibirya uyanmalıdır. İskandinav soğukları bize yetmiyor malesef.

onun sebebi senaryoların bazıları 20 si civarı bazısı 17 civarı olarak görmesi. eğer senaryoları incelersen yarısından fazlası -9,10 civarı soğuk sokuyor

• 20 şubat'a kadar diyagramlar istanbul geneli için kuvvetli bir sistem öngörmüyor.

Kuvvetli bir sistem için sibirya uyanmalıdır. İskandinav soğukları bize yetmiyor malesef.

Papağan gibi 2 gündür aynı şeyleri yazıyorsunuz, böyle devam ederseniz mesajlariniza mudahele edecegim

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Cok batılı ecm beğenmedim blokaj olur diyor ana fikir ama biraz daha dogulu olmalı. Yoksa kıyılar adına çöp olur soğuklar yetersiz çünkü trakyaya yarar bu görüntü.

• ECM konusunda üstadların bir yorumu var mı? Açıkçası heyecanladım. Dün akşamki çıktıdan daha derli toplu.. İlk girişte A.B patlama ihtimali var üzerimizde. Bana göre Azorun konumu ve yükselişi sanki Hava_Forum istediğine yakın. 168 saat sonrası değişime çok açık ama 168 saat azor ve A.B konumu dikkat çekici. Akaşam bakalım nasıl bir çıktı verecek.

• Ben yine Eps önemli derim iki güncelleme üst üste aynı senaryo var bu da soğuk mu çıkacak yoksa değişimin başlangıcımı olacak keşke gece diyagramında ki ana senaryonun yanında senaryolar olup olmadığını görebilseydik.

Bir gönüllünün yüreğinden daha güçlü bir yürek yoktur.

• Haftasonu taşlar ancak yerine oturur. Ama genel bir şablona bakarsak bize 850hpa'da gelebilecek en düşük sıcaklık -10 gibi duruyor. Ortalama olarakta -8 civarı bir değere sahip olacak. Bu da kar yapar ama cıvık olur, gerçi buna bile razıyız artık şu geçirdiğimiz 20 güne bakarsak.En iyi ihtimalle 3-4 günlük -9-10'luk bir senaryo ile kar alırsak süper olur. Şahsen sert bir sistem beklemiyorum 15-20 arası, normal standartlarımızda olan sistemlerden bu. Ay sonu ise yine bir oluşum olacak gibi duruyor, oradan sert bir dalga alırsak tatmin edici olabilir.

• Son iki senenin trendi devam ediyor. Yine Avrupaya vermiş baba soğukları ecmwf. Bizde de sınır kapısından içeri giren ama istanbul üzerinde koruma kalkanına takılan soğuk öngörüyor. O kadar benzer sistem gördük ki. Bu şekilde gelme ihtimali epey fazla. Ya sabır sabır.

• Ecmwf’de güzel bir blokaj senaryosu var İstanbul sever böyle sinoptiği.

Blokaj senaryosu olduğu doğru ancak ULL nin merkezi Makedonya Sırbistan hattında kalırsa Edirne canlı kameralar dışında istanbul için tatmin edecek bir görüntü olmaz. Dün o sebeple 48 saat beklemek lazım dedim. Adriyatik civarında basıncın yükselmesi gerekir. Girit civarındaki AB nin hemen batısında yani.

• ECM konusunda üstadların bir yorumu var mı? Açıkçası heyecanladım. Dün akşamki çıktıdan daha derli toplu.. İlk girişte A.B patlama ihtimali var üzerimizde. Bana göre Azorun konumu ve yükselişi sanki Hava_Forum istediğine yakın. 168 saat sonrası değişime çok açık ama 168 saat azor ve A.B konumu dikkat çekici. Akaşam bakalım nasıl bir çıktı verecek.

300 km dogularsa efsane olur. takibe devam.