Doğu-Güneydoğu Anadolu ile Doğu Akdeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Bence gfs iyi gelmedi Rıdvan hoca özellikle yb yi çabuk üzerimize salıyor soğuğu bölgeye girene kadar 2 gün geçiyor ama iş yb ye gelince direk üzerimize Siirt efsane olur bu görüntüde

Hocam bence fena değil. Bu senenin en kaliteli sistemi diyebilirim. Soğuk dalga hızlı hareket ettiği için bölge geneli kar alacak gibi, eğer klasik balkan sistemi gibi olsaydı ab akdenizde çok oyalanirdi biz de bol bol güneyli akım yerdik. Ama azor cabuk ülkemize yatıyor bu da soğukları bi hışımla doğuya itiyor. Siirt,Batman,Mardin ve kısmen Diyarbakır şanslı görünüyor.

• Hatay için bu sistemde kar yağışına en büyük engel geçen sistemde olduğu gibi kuvvetli güneyli rüzgarlar.

Rüzgarın yönü soğuk havanın daha geç girmesine neden olacak.

Soğuk hava giriş yapacağı zaman da yağış bitmiş olacak.

Yağışın süresi uzarsa kar yağışı olabilir.

Değişime açık , benim tahminim bu

Bende ondan korkuyorum sadece hatay için değil güneydoğu içinde sıkıntı ama değişime açık bence .SİNERJİİ :D:gun_bandana:

• Hatay için modeller şuan sınırda gösteriyor. Ama ben değişeceğine inanıyorum 2 derece daha soğuk olup yağışın az daha erken girmesi an meselesi.

Katılıyorum. Açıkçası bana tam tarihini hatırlamıyorum ama 2000li yılların başındaki sistemi hatırlatıyor nedense sabahtan kara dönmüş aksama kadar yogun kar vardı.

• Mardin için konuşmak gerekirse 16 sabahından itibaren Kızıltepe ve Nusaybin hariç tüm ilçeler ve merkez gün boyu yoğun kar ihtimali yüksek..Kızıltepe ve Nusaybinde sıcaklık akşam saatlerinde kar değerlerine iniyor ama yağış da azalıyor..

• Bana göre en azından geçen sistem gibi havada seyirlik kar görebilirim diye düşünüyorum 500 hpa çok iyi ancak sanki her güncelleme 850 hpa daha geç soğuyor bu da beni düşündürüyor açıkçası.:/

• Bana göre en azından geçen sistem gibi havada seyirlik kar görebilirim diye düşünüyorum 500 hpa çok iyi ancak sanki her güncelleme 850 hpa daha geç soğuyor bu da beni düşündürüyor açıkçası.:/

Evet her güncellemede daha geç sokuyor soğukları. Yağışla çakışmayacak yine. Güzel bir potansiyeli vardı bu sistemin aslında birikim bile yapabilirdi ama gereken bütün şartlar yine tam oluşmadı. :(

• Modellere körü körüne bağlanmamak lazım. Her ne kadar genelde gösterdikleri gibi olsa da bazen sürprizler olabiliyor. Mesela 24 aralıkta daha çok yüksek kesimlerde kar beklenirken Siirt merkez de dahil kar yağışı örtü oluşturmuştu. Aynı şekilde bundan önceki sistemde de modeller konumuma iyi kar veriyordu ilçelerde yollar kapandı okullar tatil oldu ama merkezde sıcaklık bi türlü düşmediği için gece boyu hep sulu kar almıştık. Önümüzdeki sistemi de yaşayarak göreceğiz. Umarım modellerin gördüğünden çok daha güçlü bir sistem yaşarız.

• Arkadaşlar sistemler yalan dolan başlarda iyi gün yaklaştıkça bozulma bölgemizin şansızlığımı ne anlamadım gitti bence oluruna bırakın kızıltepe ve benzeri yerler için ayrıca diğer kar yağmayan şehirlerimiz için böyle birkaç saat veya havada kar bana göre kimseyi tatmin etmez

• Arkadaşlar sistemler yalan dolan başlarda iyi gün yaklaştıkça bozulma bölgemizin şansızlığımı ne anlamadım gitti bence oluruna bırakın kızıltepe ve benzeri yerler için ayrıca diğer kar yağmayan şehirlerimiz için böyle birkaç saat veya havada kar bana göre kimseyi tatmin etmez

Aynen valla bende tam öyle düşünüyorum. Havada kar kovalamak gereksiz.

• ozganridvan ridvan hocam pazar günü için kar ihtimali var mı gfs %55 fakan ihtimal veriyor Diyarbakır için

pazar gece 21 24 arası çok hafif bir yağış görünüyor. 850hpa da -0.5 2m sıcaklığı da 1.5 derecelerde kar siniri 700 metre. Kısa süreli bir kar gecişi olabilir ama pek beklenti olmamalı. Rüzgar yönü de kuzey.