Doğu-Güneydoğu Anadolu ile Doğu Akdeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Gfs insanlık dışı bir güncelleme ile bitirdi. 15'inden sonra ekstrem bir sistem bekliyorum. Avrupa ya da bizi vuracak. Bence biz daha avantajlıyız. 850 hpa'da - 32ler, 500 hpa'da - 52ler var. 1929 benzeri görüntüler. Ben böyle bir güncelleme görmedim hayatımda. Bakalım nasıl evrilecek. Heyecandan uyuyamadım.

• Atmosfer tahmini, kolay olmasa gerek. Hele bu teknoloji için milyar dolar harcayan kurumların yanıldığını görünce, tahmin yapmak için bir sürü parametre harmanlayıp yoruma döküyoruz ama bazen istenmeyen gelişmeler yaşanabiliyor.

Bölge sorumlumuz ve diğer değerli tahmincilerimiz 8-9 yıldır burda bıkmadan tahmin yapıyor. Olumsuzluklarla karşılaşmalarına rağmen, kendilerini ıspatlamış arkadaşlar. Kesinlik olsaydı adı tahmin olmazdı, bazen heyecanla tahmin yapmışızdır ancak, hiç bir şekilde hayal satmadık.

Tahmin yapan herkese biraz daha yumuşak davranılırsa, bu iş daha keyifli olacaktır.

Zor zamanlardan geçiyoruz, 15 yıl öncesine göre belirgin değişiklikler var. Bu sezon itibarıyla olumlu değişimler gördüm. Her ne kadar biz sıcak tarafta kalsak bile önümüzdeki birkaç yıl daha iyi olacağız.

• Ben yazılanları görmedim ama beni atmosfer ve kar ilgilendiriyor. Ben uzun vade tahmini severim. Zaten 2-3 gün kala modeller çok değişmiyor. 20 gün sonra yağacak kar tahminini yapmak daha değerli benim için. Ondan dolayı da riskli tabi. Yanılma payı var tabi. Ay ortasından itibaren soğuklar ve sistemler geliyor. Verilerde 2017-2012 benzeri sistemler var ama bunların olabilmesi için basınç yerleşimleri in uygun olması gerekir. Kısacası sıkıcı havalar bitiyor. Ay ortasından itibaren üst üste salınımlar olma ihtimali yüksek. Kış başlıyor artık

• Model çıktıları uzun vadede sürekli değişkenlik gösterir. Yani gfs öğlen modelinde gördüğünüz 330.saatteki yapılar, akşam modelinde bambaşka olabilir. Ben 'insanlık dışı çıktı verdi' derken böyle gelir demedim zaten. Sadece o çıktıyı görmek bile heyecan verici. Onun heyecanını sizinle paylaştım. O model çıktısının fotolarını arşivleyip, sakladım bile. O şekilde gelme ihtimali çok düşük. Ama görmek bile heyecan verici

• Bölgemizin konumu itibariyle Girit-Akdeniz civarında oluşan AB merkezleri sebebiyle genelde yağışın çoğunu yağmur olarak, sistemin sonlanışına doğru birkaç saatlik kar yağışlarını görüp sonrasını kuru soğuk olarak geçirdiğine çok şahit olduk. AB konum almadan önce bölgeye hızlı biçimde soğuk girmeli. Hatta AB şu kadar km doğuda-batıda olursa tadından yenmez dediğimiz çok anlar oldu. Hava olayları son 24-48 saate kadar netlik kazanmadığını, modellerin son 24 saati bile tutturamadığını da çok gördük. Demem o ki kısa veya uzun vade bölgemiz konusunda tahmin yapmak çok zor.

İç Anadolu'da mesela Konya'da olsaydık, senaryo belli. Soğuk girecek, soğuklar biraz daha şiddetlenirse Akdeniz çalışacak, sonra kar yağar demek kolay.

Ama güneydoğu için konuşurken acaba soğuk dalga Toroslar'ı aşacak kadar kuvvetli olur mu, Suriye'den sıcak hava püfür püfür esip soğuklara set çekecek mi, Doğu Akdenizde AB acaba soğuk girer girmez patlayacak mı, patlayacaksa nerede patlayacak, hareketi hızlı olacak mı, bizi sıcak tarafta bırakır mı, soğuklar toroslarda yine sınır mı çizdi, yağış bitti bitecek bu soğuklar nereye takıldı 😊😊 diye türlü türlü delirtecek sorular... Sistem önce bi yaklaşsın bakalım, son 3 gün iğne ipliğe dönecek kadar karmaşıklaşır...

• Bölgemizin konumu itibariyle Girit-Akdeniz civarında oluşan AB merkezleri sebebiyle genelde yağışın çoğunu yağmur olarak, sistemin sonlanışına doğru birkaç saatlik kar yağışlarını görüp sonrasını kuru soğuk olarak geçirdiğine çok şahit olduk. AB konum almadan önce bölgeye hızlı biçimde soğuk girmeli. Hatta AB şu kadar km doğuda-batıda olursa tadından yenmez dediğimiz çok anlar oldu. Hava olayları son 24-48 saate kadar netlik kazanmadığını, modellerin son 24 saati bile tutturamadığını da çok gördük. Demem o ki kısa veya uzun vade bölgemiz konusunda tahmin yapmak çok zor.

İç Anadolu'da mesela Konya'da olsaydık, senaryo belli. Soğuk girecek, soğuklar biraz daha şiddetlenirse Akdeniz çalışacak, sonra kar yağar demek kolay.

Ama güneydoğu için konuşurken acaba soğuk dalga Toroslar'ı aşacak kadar kuvvetli olur mu, Suriye'den sıcak hava püfür püfür esip soğuklara set çekecek mi, Doğu Akdenizde AB acaba soğuk girer girmez patlayacak mı, patlayacaksa nerede patlayacak, hareketi hızlı olacak mı, bizi sıcak tarafta bırakır mı, soğuklar toroslarda yine sınır mı çizdi, yağış bitti bitecek bu soğuklar nereye takıldı 😊😊 diye türlü türlü delirtecek sorular... Sistem önce bi yaklaşsın bakalım, son 3 gün iğne ipliğe dönecek kadar karmaşıklaşır...

Bölgemiz için aslında en iyi kar yağışı 4-5 gün ara ile 2 ayrı salınım yapan sistemler ile oluyor. İlk sistem soğuğu getirirken, 2.salınım verimli kar yağışlarına sebep oluyor. Tek sistemle kar nadir alıyoruz bölgenin konumu nedeniyle. Ondan dolayı çoğu zaman ikinci bir salınım gerekiyor.

• Bölgemiz için aslında en iyi kar yağışı 4-5 gün ara ile 2 ayrı salınım yapan sistemler ile oluyor. İlk sistem soğuğu getirirken, 2.salınım verimli kar yağışlarına sebep oluyor. Tek sistemle kar nadir alıyoruz bölgenin konumu nedeniyle. Ondan dolayı çoğu zaman ikinci bir salınım gerekiyor.

hocam sanki bu gelmesini bekledigimiz sistemde bu sekilde olacak gibi. 14 16 ocak yagis ve soguma 18 20 ocak kar.

• Arkadaşlar en son 27 aralıkta yazmıştım. O süre zarfında altı ve 7 Ocağa 10 11 gün var sürenin uzun olduğunu ve bu süre zarfında her verinin ters düz olma olasılığını da yazmıştım..

Şu anda Zonal Rüzgârlar 1 Bir haftadır zaten zayıflama trendinde. Bunun üzerine yedisinden itibaren beklenen atmosferde küçük bir stres oluşturacak kadar zayıf ila orta arasında bir Stratosfer ısınması na az kaldı ...10 ocak sonrasında ise çok güçlü hatta son 5 6 senedir bu miktarda hiç oluşmamış bir ısınma beklenmek te.... BURADA İHTİMALLER VAR .... Ya aşırı soğuk yada ortalamaların çok üzerinde sıcaklıklar....Bir ihtimalde düşükte olsa ana soğukların kenarında kalıp azda olsa bu furyadan nasiplenmek...fakat yüzde 95 1. Senaryo....BEN 10 gün öncesi 7 sinde itibaren bir şekilde gevşeyen zonal vesilesiyle soğuk koridorun açılabileceğini düşüyordum...Fakat bunu Destekleyen modeller maalesef olmadı....ŞİMDİ 10 Ocak tan itibaren 10 gün zarfında bellkide yıllardır özlemini duyduğumuz soğuk ve kar yağışlarını alabiliriz....Fakat halen ısınmanın kutup soğuklarını Tam olarak nereye sürükleyeceği belirsiz... Yeni verilerle görüşmek üzere inş. SağlıcAkla

• Modellere göre en azından Avrupa'ya sıkışıp kalan soğukların devri kapanıyor. Hazar civarında, Kırım dolaylarında AB alanları görmek umut verici. Ural civarında set oluşturan YB etkisini kırdığını görüyoruz. Geriye Azor'un uygun konum alıp yukarı doğru dikleşmesi inşaallah. Döngünün kırılacağı en azından kurak bir dönemden çıkacağımıza dair işaretler çoğalıyor.