Doğu-Güneydoğu Anadolu ile Doğu Akdeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Modeller hala can sıkıyor eskiden en azından son saatlerde sistem gösteriyordu bu sefer o da yok. Ama 2 gün içinde modellerin değişeceğini düşünüyorum

• Hemşerim hoşgeldin güzel yorumun için teşekkür ediyorum. Bölgemiz bundan nasıl faydalanacak?

• Vuslat20 Şansımız baya yüksek bu kış, sibirya yb'si etkili olmadığı kışlarda kış yaşayamıyoruz. Bu sene azorda sibiryada güçlü, olağan la nina etkisi, la nina lı geçen yılların Aralık aylarına baktığımızda genelde ılık ve normalleri altı yağış, ocak ilk hafta sonrası başlayan yoğun kış koşulları, buna en yakın 2012'yi gösterebilirim.

• Şu anki tabloya göre basınç merkezlerinin konumlanması, etki alanları ve yönlenişi en azından Aralık ayının son haftasına kadar soğukların inmesine pek geçit vermiyor. Sibirya yükseği her ne kadar önemli olsa bile zamanlaması ve şu anki pozisyondaki hareketi hiç hoş değil. Şu günlerde Sibirya ciddi manada sakinleşmesi lazım, sibirya sakinleşirse İskandinav doğusundan güneye soğuk bir koridor oluşur, Azor yükseği böyle bir durumda Avrupayı esir alır uzun dönem soğuk tarafta kalırız. Fakat şu anki haliyle sibirya böyle devam ederse soğuklar önce Avrupa'ya, sonra Akdeniz'e hatta dolanıp Mısır çöllerine kadar yolu açar. Bu bildiğimiz tipik bir balkan sistemine dönüşür, sonrası Türkiye'ye yüksek çöreklenir.

Diğer senaryo sibirya ve Azor uygun konum alıp bu şekliyle yukardan soğuk bir koridor açmalı. Bu da çok ince bir ayar, bu tür bir senaryoda son 48 saate kadar bile soğukların nereye kaçacağını modeller çıkartamaz, bir bakarsınız balkanlar, bir bakarsanız kafkasları göstermiştir. Çok oynak bir senaryo olur. O yüzden demem o ki Bugünlerde sibiryayı dikkatle izleyin derim, bu konumuyla devam ederse Ocak ilk haftayı bile çöp eder.

• batmandan kalkmayan sis gene çöktü.korku filmlerindeki gibi dönen dalga gibi geliyor hhahhaha...kaç senedir gördüğüm en soğuk hava olabilir

Ben de bu sene Batman devlet hastanesinde göreve başladım. Buranın ayazı gerçekten çok farklı. Maşallah sis hadisesi de eksik olmuyor. Yağışlı havalarda da bu düşük sıcaklık performansını gösterseydi eğer kar yağışına doyardı bu memleket.

• Ben de bu sene Batman devlet hastanesinde göreve başladım. Buranın ayazı gerçekten çok farklı. Maşallah sis hadisesi de eksik olmuyor. Yağışlı havalarda da bu düşük sıcaklık performansını gösterseydi eğer kar yağışına doyardı bu memleket.

hocam öncelikle göreviniz hayırlı olsun :)-- batmanın ayazı siirtten daha mı keskin sizce iki şehirde yaşayan birisiniz daha iyi söylersiniz.bir de şu an bile görüş 50 mt var ya da yok batman size hoşgeldin diyor hocam ^^

• Selamlar Modellerde görünen başlayacak flimin fragramı izleyip görecez sabrın sonu selamet Allah,ın izniyle ayın son haftası harika hava olaylarına beraber şahit olacağız inş çok uzun zamandan beridir böyle veriler görmedim ve işin en güzel yanıda soğuklar bölgemizde uzun süre misafir kalacak olmasi öncedende belirttim gelen yagışların büyük bir bölümü kar olarak düşecek vade yaklaştıkça her an bilgilendirmeler daha sıklaşak selametle bol karlı günlerimiz olsun