Doğu-Güneydoğu Anadolu ile Doğu Akdeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • 8 Şubattta gfs diyagram ortalaması -5.ECM ise bolgemize -8 -9 yer yer -10 vermiş..Güzel bir Şubat geçirebiliriz.

• Bu cılız kütlelerden bu kadar iri kar tanelerinin düşmesi ilginç. Yukarı seviyede yeteri kadar soğuk ve nem olduğu içindir herhalde. Maşallah yaklaşık bir saattir lapa lapa kar yağıyor. Gündüz gözüyle görmek çok daha güzelmiş.

Hocam o muhtemelen bulut cinsinden dolayıdır. Radarda gözükmeyip hızlı konveksiyon hareketi yapan bulut geçmiştir. Şansınız varmış:) Darısı tüm bölgeye inşaallah

• Görünen dalgalar

Şimdilik verisel görüntülerde önümüzdeki 6 gün içerisinde 2 dalga var ...

1. Ayın 4 5 gibi Doğu Akdeniz Doğu Anadolu'nun batısı VE Güneydoğu geneli ....Özellikle bölgemizin batısı kısımları ((Doğu Akdeniz, Doğu ve Güneydoğunun batısı) daha fazla etkilenebilir.....Bu dalgada YÜKSEKLERİN SULUKAR VE KAR almasını bekliyorum....DÜŞÜK RAKIMLI İL VE İLÇELER YAĞMURDAN öteye geçmez...

2. Dalga

Bu dalga GFS ECMWF VERMEDİĞİ ZAMANLAR BİLE GELME durumunu yüksek olasılıkla beklediğim ve beni gerçekten heyecanlandıran bir tablo.... 5 6 gün olmasına rağmen dünde dediğim gibi bazı sağlam temellerden dolayı ben ciddiye alıyorum.... PEKİ NEDENNNNNN?...

Son güncellerde Ayın 2 sinden itibaren kuzey afrikadan sıcak havayı basacak yb batı avrupadan yukarı kuzeye tırmanıcak.....Bu tablonun 24 25 sisteminden çok farklı olduğunun altını çiziyorum....Bu sıcak yb ingiltere izlanda arasında kutuplara çeltik atmaya başlayacak... Bu AFRİKA KÖKENLİ YB DAHA SONRA batı akdenizle orta akdenizi kapatarak kendine yer bulamayan AB leri doğu akdenize sürecek..... iLK BAŞTA ANLATMAYA ÇALIŞTIĞIM BU YB Kutuplardaki soğuk havayı önce italya orta avrupa sonrasında da yüksek ihtimal bölgemize kanalize edebilir... Heyecanlanmıyalım ama takibide bırakmayalım .....sağlıcakla esenlilkle bir hafta sonu dilerim.....

• hocam 2.dalga batı bölgelerde kar yapar mı

rk23_kgigf-123rk23_kgigf-123

• KARcanavarı hocam özellikle tahminlerinizden dolayı tebrik ederim.

Peki 4-5 bandında Adıyaman gibi yerler de kar beklentiniz varmı acaba? Şimdiden teşekkürler.

Vuslat hemşerim hüsnüzannına asıl ben teşekkür ederim ... 5 inde 500 600 rakımlarda kar ihtimali çok düşük ... Belli de olmaz. 2 4 Şubat arası verilerin biraz daha Leh’imize dönmesi zaten soğumuş toprak ve havanın kar alma kapasitesini arttırabilir..

• Vuslat hemşerim hüsnüzannına asıl ben teşekkür ederim ... 5 inde 500 600 rakımlarda kar ihtimali çok düşük ... Belli de olmaz. 2 4 Şubat arası verilerin biraz daha Leh’imize dönmesi zaten soğumuş toprak ve havanın kar alma kapasitesini arttırabilir..

hocam peki 7-8-9 şubat için batı ne alır

rk23_kgigf-123rk23_kgigf-123