İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Sistem gümbür gümbür geliyor arkadaşlar. Önceki yıllarda bu kadar panik olmazdı. Ne oluyor anlamadım. Ben uzman değilim, ama hocalarımızın söyledikleri ve benim şu ana kadar ki tecrübelerime göre geliyor işte. Nokta.

• Daha önce hiç bir şekilde ümit kırıcı bir yorum yapmadım. Bunu peşin olarak söyleyeyim. Çünkü bilgi sahibi değilim. İşin ehli de değilim. Buradaki değerli tahminci abilerimizin tahminlerini takip ediyorum. Ancak burada bir arkadaşımız siz 10-15 cm kardan bahsederken meteoroloji uygulamalarında cuma ve cumartesi için neden yağmur gösteriyor diye sordu. Aynı durum benim için ve forumu takip eden tahminler konusunda bilinçsiz arkadaşlar için de geçerli. Bu şekilde düşünen ve bu şekilde düşünmek için de makul gerekçeleri olan arkadaşlara neden "ılıkçı, troll" gibi yakıştırmalarda bulunuluyor? İnsanlar resmi mercilerin hava tahminleri ile bu sayfadaki tahminler arasındaki uçurum sebebiyle tereddüt yaşıyor. İnsanları ılıkçı ya da troll diye yaftalamadan önce bu tereddütü gidermek için çaba gösterin.

• Arkadaşlar telefondaki hava durumu uygulamarı yok google hava durumu iphone hava durumu olsun onlara bakmanızı asla önermem 7 ocak 2017 efsane sistemine 3 gün kala 7 derece yagmurlu veriyordu ben uygulama olarak Tek meteoroloji genel müdürlüğünün kendi uygulamasını kullanıyorum onun dışın da ize başka uygulama önermem

:gun_bandana: 2022 MART EFSANESİ :hfyeni (29):

• PERŞEMBE gecesi:

Aydos 13 cm daha başalamdık bismillah

Modele GFS - Carte prévisions

13cm aydos dediğiniz alan kocaeli yarımadasının en karasal bölgesi. Bu modellemelerde bir kaç km^2 lik yükselti alanları çözümlenmez. Genel olarak "anadolu yakasınının sahil şeridini 0 metre", "iç kesimleri de 150 metre" olarak kabul ederler. Aydos tepesi 520 metre ile bu tahminlerden çok uzakta kalır ve soğuk cepheli sistemlerde İstanbul sahilleri ile 6 derece civarında sıcaklık farkı olur.

Tahminimce Aydos tepesi, siklon kocaelini geçtikten sonraki yağışın tamamını kar olarak alır ve Cumartesi günü 25cm civarı birikim olur. Diğer sisteme kadar sıcaklık, genel olarak don sıcaklığını geçmeyerek, kar kalınlığını 20cm civarında korur ve ikinci sistemin sonunda da 50-60cm civarında kar kalınlığına ulaşır.

Durumun varsa pazar günü hava açıkken güzel fotoğraflar çekmeye gitmeni tavsiye edebilirim.

• Yaklaşık 1 saat önce sordum neden yağmur gösteriyor diye bir kişi cevaplayamadı ama herkes tahminde bulunmaya devam ediyor demekki burada yazan çoğu kimsenin benden hiç bir farkı yok.

• Şuan iphone bakarsak önümüzdeki 10 gün bişey yok 😂 Kar yağmadan düzelmiyor genellikle avcılarda tipi varken mgm aralıklı kar yağışı gösteriyor du takılmayın fazla😂

• Yaklaşık 1 saat önce sordum neden yağmur gösteriyor diye bir kişi cevaplayamadı ama herkes tahminde bulunmaya devam ediyor demekki burada yazan çoğu kimsenin benden hiç bir farkı yok.

Kullandığınız programlar dünya geneli için tahmin yapar ve "benim tahminime göre" doğrudan GFS'nin 2m sıcaklıklarını değer olarak kullanırlar. Bu tip tüm dünya şehirlerini kapsayan "oldukça genelleştirilmiş" sıcaklık değerleri İstanbul gibi karmaşık bir iklime sahip şehirlerde başarılı çalışmaz. Şehirimiz konumu gereği aşırı denizellik içerir ve rüzgar yönüne göre sıcaklıklar aşırı dalgalanma gösterebilir. O yüzden telefon uygulamaları İstanbul için "çok büyük yüzdeyle" başarısız tahminlerde bulunur ve sıcaklık lodoslu günlerde tahmin edilenden 3-5 derece daha sıcak, karayelli günlerde ise tahmin edilenden 3-5 derece daha soğuk olur.

size tavsiyem MGM'nin tahminlerini takip etmeniz olur. Bu sapmalar MGM de 1-2 dereceyi geçmez. Çünkü sadece Türkiye için tahmin yapar ve detaylara daha fazla çalışır. İlçeler için coğrafik yükseltileri de hesaplayarak tahmin yapar.

Umarım açıklayıcı olmuştur :)

• 13cm aydos dediğiniz alan kocaeli yarımadasının en karasal bölgesi. Bu modellemelerde bir kaç km^2 lik yükselti alanları çözümlenmez. Genel olarak "anadolu yakasınının sahil şeridini 0 metre", "iç kesimleri de 150 metre" olarak kabul ederler. Aydos tepesi 520 metre ile bu tahminlerden çok uzakta kalır ve soğuk cepheli sistemlerde İstanbul sahilleri ile 6 derece civarında sıcaklık farkı olur.

Tahminimce Aydos tepesi, siklon kocaelini geçtikten sonraki yağışın tamamını kar olarak alır ve Cumartesi günü 25cm civarı birikim olur. Diğer sisteme kadar sıcaklık, genel olarak don sıcaklığını geçmeyerek, kar kalınlığını 20cm civarında korur ve ikinci sistemin sonunda da 50-60cm civarında kar kalınlığına ulaşır.

Durumun varsa pazar günü hava açıkken güzel fotoğraflar çekmeye gitmeni tavsiye edebilirim.

Zaten gfs nin tepelik alanlarda kötü çıktılar verir yükseltide kötüdür. Hayırlı akşamlar diliyorum tüm dostlara SLMLR

Belki yazacağım şey senin soruna tam cevap olmaz ama attığım ekran görüntüsüne bakarsan gün içinde verdiği sıcaklık 8/2 ama gördüğün gibi 0 derece ve kky var yani anlaşılacağı bi gün içinde bile tutarsızlıklar olabiliyor

• Arkadaşlar olumsuz yorumları ortamı gerenleri tabi ki engelleyin ama Bünyamin Sürmeli'nin karşıtı gibi görünmeyin. Ben Bünyamin sürmeliyi ilk çıktığı yıllardan beri takip ederim ve saygı duyarım. Adam bu işler için yıllarını verdi. En başta saygı duyacaksam ona duyarım. Onu takip ediyorum ve seviyorum diye ben de mi buraya gelmeyeyim. Benim için saygı duyduğum bir hocam Bünyamin Sürmeli'dir.