4 /9 Ocak Ya Sabır Sistemi

 • PAZARTESİ / SALI GÜNÜ İSTANBUL İÇİN KAR ANALİZİ


  Kuzeyimizden sarkan -38 derecelik çekirdek balkanlar üzerinden yurdumuza giriş yapacak. İstanbul ve çevresinde nasıl bir etki yapacağını veriler üzerinde inceleyelim..


  DEK mekanizmasını çalışmasını engelleyecek üst katman kalınlık değerlerine bir bakalım.


     850 - 700 - 500 hPa Thicknees değerleri başta Marmara bölgesi olmak üzere, batı bölgelerimizin tamamının kar yağışını engelleyecek ılıman katmanın süprüldüğünü görüyoruz..

  Marmara bölgesi için thciknees kalınlıkları; 850 hPa (1280gpm), 700 hPa (2750 gpm) ,500 hPa (5160gpm) değerlerini baz alırsak katmanlar arasında ki ısı kar değerlerinde olduğunu net bir şeklide söyleyebiliriz..


  Bu akşam itibari karayel olarak esen rüzgar yer seviye sıcaklığının düşmesini hızlandıracak. Şimdi Dek mekanizması ne zaman devreye girecek ona bir bakalım.  Bu akşam ki Skew-T diyagramına baktığımız da Parsel sıcaklığı ile çiğlenme noktasının yoğunlaşma depresyonunun düşük, 550 hPa seviyesinde enverziyon oluşu, rüzgar şiirinin 700 hPa seviyesine kadar çok uygun olduğunu görüyoruz. Yani bu akşam itibari ile tekil yağışlar çok sığ dek bantları oluşmaya başlayacak.  Yukarıda ki Skew-T diyagramına göre Pazartesi sabahı yoğunlaşma depresyonu ve nem oranı artıyor. Tekil kütleler yerini yaygın kütlelere bırakıyor. Bant genişliği artıyor. Bulut tepe yüksekliği 4 km kadar ulaşıyor.  Konuyu fazla uzatmadan toparlarsak bu gece itibari ile hafif kar yağışları başlamış olacak. Örtü yapma potansiyele sahip DEK bantları pazartesi sabahı oluşacaktır. Yer seviye sıcaklıkları 2,5 derecelerde ama yağış esnasında bantların dikey hareketleri sıcaklıkları 0,5 dereceye kadar düşürecektir.

  O yüzden bölgeler arasında kar birikim oranı farklılık gösterecektir.Yağış kesildiği anda sıcaklık tekrar yükseleceğinden güney kıyılar da örtü oluşturma kalitesini bozacaktır.


  Yağışın en etkin kısımını pazartesi akşam ile salı sabahı boğaz hattı ile Anadolu yakası alacaktır. Salı öğlen Avrupa yakasında, akşamda Anadolu yakasından tamamen çekilecektir.


  Tekrar yenilemekten fayda var EFSANE değil, GÜZEL bir kar yağışı gerçekleşecek..


  "CARPE DİEM"

 • Örtü birikimi İstanbul içim yüksekler 10 cm, Güney kıyılar için ince örtü.
  Kocaeli , Sakarya Bursa 15 cm.
  Karabük Kuzey ilçeleri 10 cm

  Orta Karadeniz hafif karlı

  Doğu Karadeniz;

  Samsun - Artvin hattı kıyılar hafif 100 metre üstü 10 cm ( Çarşamba günü )

  İç Anadolu;

  Konya, Kayseri, Niğde, Sivas 15 cm (Çarşamba)

  Doğu Anadolu Yoğun karlı

  Güney doğu Anadolu ;
  Diyarbakır orta kuvvet, Bitlis, Mardin, Hakkari Kuvvetli kar yağışlı...

 • Hatay ın da sulu kar ihtimali var mı veya kky veya hafif kar cevaplarsanız sevinirim teşekkürler

 • Ahmet hocam dogu karadeniz sahillerde örtü mü? Örtü ne ara dogu karadeniz sahillerde.


  Valla biz örtü nedir bilmeyiz 😂😂


  İşin ciddi tarafi gercekten de artik havada da olsa kar gorecegiz gibi insallah.