Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

• Sahra çölü bir şekilde tümüyle yeşil alan olsun Irak Suriye gibi devletler yeşil alanı arttırsın Güneş etkisiyle oluşan Afrika veya Basra ataklarından eser kalmaz İsrail kendi topraklarını yemyeşil yaptı. Toplum olarak şunu anlamamız gerekiyor. Orda ağaç olmaz yeşil olmaz denilmemeli sen dik yağış olur ALLAH ihtiyaca göre yağış gönderiyor Fark ettiyseniz orta Doğuda bulutlanma en çok İsrail üzerinde oluyor

• Interstellar hocam ABD’nin kutuptan etkilenen bölgeleriyle hemen hemen aynı enlemlerdeyiz ama küresel ısınmadan en çok etkilenecek bölge Akdeniz çanağı olarak söylenmişti. Ne hikmetse ABD’yi kış sezonlarında şimdiye kadar etkilemedi küresel ısınma.

Buda ısınmanın sebebi olarak açıklanıyor kutup ısınınca soğukları muhafaza eden girdap o denli güçsüzleşip bölünüyor bölünme sonucu kim pay kaparsaya dönüyor olay ve işin garip kısmı bu pay kapmada en az payı kapan amerika en güzel şekilde bunu değerlendiriyor.

Bizim soğuklarıda indirecek basınç alanı naz niyaz peşinde olunca bizim büyük payda olduğu yerde duruyor.Aslına bakarsan şans olarakta bu bölünmeden çok şanslı çıktık ancak durum ortada.

Amerika soğuklardan donarken soğuk rekorları kırarken aynı zamanda güney yarım küre'den de sıcaklık rekoru geldi Avustralya son 109 yılın en sıcak gününü yaşadı 59.6 c.

• Sahra çölü bir şekilde tümüyle yeşil alan olsun Irak Suriye gibi devletler yeşil alanı arttırsın Güneş etkisiyle oluşan Afrika veya Basra ataklarından eser kalmaz İsrail kendi topraklarını yemyeşil yaptı. Toplum olarak şunu anlamamız gerekiyor. Orda ağaç olmaz yeşil olmaz denilmemeli sen dik yağış olur ALLAH ihtiyaca göre yağış gönderiyor Fark ettiyseniz orta Doğuda bulutlanma en çok İsrail üzerinde oluyor

Sahra çölünde ağaç yetişmez çünkü nem ve sıcaklık koşulları uygun değil. Hadi diyelim ki yetiştirdik ırak Suriye vs her yeri yemyeşil yaptık yine beklediğiniz sonucu alamazsınız çünkü 30 derece enlemleri günlük hareket nedeniyle dinamik yüksek basınç alanlarıdır ha diyorsan ki ben dünyanın dönüşünü engellerim o ayrı. Allahın kudreti tabi ki sonsuz ama bu düzenin de belli kuralları var ve değiştiremezsiniz. İsrail orta doğuda bulut oranı en fazla olan yer demişsiniz de ben kanıt beklerim. İsrailin Akdeniz kıyılarında Akdeniz iklimi görülür bu nedenle kışın bulutluluk oranının fazla olması da son derece normaldir.

• Şubatın 2. Yarısında isterse Sibirya üzerimize çöksün benim için kış bitmiştir. Fındık üreten çay üreten çiftçilerimizi düşünmek lazım. Nerdeyse ağaçlar tomurcuk vermeye başlayacak. Bu saatten sonra kar yağarsa fındık yanar. Aralık ayında Ocak ayında ne kadar soğuk olsaydı Şubat ayının ortasında kar isterdim.

• hamsi53 yasin hocam petrandayız. Ayder gibi kalabalık değil.

NnDmaY.jpg

Petran normal bi yayla Uzungöl yada ayder gibi trustik özelliğe sahip değil. Yüksek bi yer olmasına rağmen kar çok azmış. Bugüne kadar çıktığım en Yüksek yer maçkanın yukarısı camiboğazı yaylası 3000 m civarı demişlerdi bana bizden yukarı tepe vardı ağaçlar çok aşşağıda kalmıştı yaz sonu dahi kar kalmıştı.