Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • İlmeteo şöyle bir tahmin yapmıştı şubatta iki sistem : birinci italya üzerine diğeri Avrupa eski kıtaya. Bunu ben paylaştığım da İtalyanlarda kimmiş onlar hep kendine ölçüp biçiyor. Ama son gelinen noktaya bakıldığında azor çok batılı giriyor Yani sistem italy civarına kayıyor ikinci atakta azor üzerimize çullanacak gibi duruyor bu sefer 15 i sonrası batı Avrupa nasip tabi

Einmal editiert, zuletzt von hamsi53 ()

• yasin hocam italya yunanistan civarlarına yb hakimiyeti oluşmadığı sürece bize sistem inmesi çok zor. accu tahmininde o bölgelerde yb hakimiyeti diye yorumlanmıştı ama henüz bir şey göremedik.

Kafkaslar'dan gelen soğuk hava dalgası...

• yasin hocam italya yunanistan civarlarına yb hakimiyeti oluşmadığı sürece bize sistem inmesi çok zor. accu tahmininde o bölgelerde yb hakimiyeti diye yorumlanmıştı ama henüz bir şey göremedik.

Geçen yıl kar yağmadığı için büyük beklenti içine girdiğimiz 2018-2019 kışı Aralık Ocak boş geçmesi münasebetiyle artık tarihe geçmiştir. Bizim sahiller denildiği gibi Şubat 15 sonrası bahar tadında extrem haller dışında

• kış bitti demek için erken bu ılık günlerin illaki soğuk günleride olucak önemli olan soğuk sektöre girdiğimizde sistem alabilmek bazı kişiler sanki yaz mevsimindeymişiz gibi yorumlar yapıyorlar onlara katılmak mümkündeğil benim tek korktuğum tarımla uğraşan çifçilerimizin bundan olumsuz etkilenmesidir keza geçgelen her kar yağışı butür zararları özelliklede bölgemizde çoğukez yaşatmıştır.inşallah böylebişey tekrar yaşanmaz helede bu ekonomik kıriz ortamında dahada zor ve içinden çıkılmaz bir hal alabilir..

• Benim şahsi görüşüm İklim Değişikliğinin En fazla etkilerini gösterdiği bölge bizim bölgemiz. Önümüz deki yıllarda tahminime göre bu şekilde geçecek. Gittikçe Akdeniz iklimine dönüşüyoruz.

• Bu açıdan da bakıldığında sistem falan gelmemesi daha doğru zaten. Anlatmak istediğimiz de zaten bu aslında. Yani Şubat on beşten sonra gelen soğuk ister istemez zarar verecektir.

• kış bitti demek için erken bu ılık günlerin illaki soğuk günleride olucak önemli olan soğuk sektöre girdiğimizde sistem alabilmek bazı kişiler sanki yaz mevsimindeymişiz gibi yorumlar yapıyorlar onlara katılmak mümkündeğil benim tek korktuğum tarımla uğraşan çifçilerimizin bundan olumsuz etkilenmesidir keza geçgelen her kar yağışı butür zararları özelliklede bölgemizde çoğukez yaşatmıştır.inşallah böylebişey tekrar yaşanmaz helede bu ekonomik kıriz ortamında dahada zor ve içinden çıkılmaz bir hal alabilir..

Sevgili hocam,

Öncelikle düşünceniz en saygım sonsuz. Fakat size bir kaç noktada katılmıyorum onları belirtmek isterim.

Öncelikle ılık günlerin soğuğu olacaktır tezi geçen sene çürüdü. Geçen yıl bu görüşü en çok ben savundum. Ama olmadı.

İkinci olarak sanki yaz mevsimindeymişiz gibi demişsiniz. Evet yaz değil. Ama kışta bitmek üzere. Aralıkta Ocakta Şubat'ın ilk yarısında olmayan sonrasında olsa da tadı pek olmaz. Ama yüce yaradan böyle takdir etmişse de boynumuz kıldan ince.

Kendi görüşümse 9-12 dönemi sahillerin son şansıdır. Bu dönem istediğini alırsa sahiller ay sonuna kadar güzel bir kış yaşayabilir. Tersi durumda zaten fazla ısınan deniz ve yer gelen her atağı yumuşatır.

• ECMWF bu sene başarı olarak diğer modellere göre daha iyi gidiyor.

Buna nazaran aslında koşullar vs. olması gerektiği gibi.Ancak YB alanının yataylamasına hareketi sistemi doğrudan sibirya'dan alıp ülkemize paralel bir biçimde avrupa'ya kaymasına sebep oluyor.

İskandinavya YB eğer yatay yerine dikey pozisyon alabilseydi sistem ülke sistemi olma yolunda ilerleyecekti ki bunu GFS paralel vs GFS'nin bazı çalıştırmalarında görmüştük.

Sistemin sinoptiği artık hemen hemen kendini belli etmeye başladı. #osenebusene hashtag'i artık kaldırılabilir.

Bu görüntünün ilerleyen saatinde atlantik'teki alçak basınç alanı adriyatiğe hareket edip soğukları üzerine çekecek.

7aD2ka.jpg

İskandinavya yükseği her zaman bölgemiz adına umut olmuştur iskandinavya bölgesinde basınç yüksek olduğu müddetçe takip etmeye değer görüyorum kalan günleri.

Einmal editiert, zuletzt von So Cold ()

• görüntüler beni tatmin etmedi. avrupa modeli olan ecmwfde, sistemin yapı taşlarını 72 saatte görmeliyiz. gfs isterse -30 soksun. hiç önemli değil. bir önceki sistemde 36 saat kala -10'luk ortalamayı bir güncellemede -6'ya yükseltmişti.

Kafkaslar'dan gelen soğuk hava dalgası...