Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Bu forumda gezinmeye bayılıyorum. Hava isi hic belli olmaz. Ben umutluyum. Su an cok soguk hava. Kombiyi kokledim. Normal bir karadeniz kışı yasamayi cok istiyorum en cok da iklimler normale donsun istiyorum. Gecen yil arakli camliktepedeki sele sahit olan bir ogretmen olarak hava durumu artik benim icin cok onemli.

• Bu forumda gezinmeye bayılıyorum. Hava isi hic belli olmaz. Ben umutluyum. Su an cok soguk hava. Kombiyi kokledim. Normal bir karadeniz kışı yasamayi cok istiyorum en cok da iklimler normale donsun istiyorum. Gecen yil arakli camliktepedeki sele sahit olan bir ogretmen olarak hava durumu artik benim icin cok onemli.

Doğru bir noktaya değinmişsiniz hocam. Olay sadece kar yağar mı yağmaz mı meselesi değil. Hava durumu yaşantımız için o kadar mühim durumdaki, ben küstüm bakmıyorum diyeni cezalandırır önce. İşin her türlü boyutu var, mesela tarım ve hayvancılık, su kaynakları, sel ve heyelan, açık alan çalışmaları ve organizasyonları...

Kısaca hava durumunu ne kadar uzun vadeli tahmin edebiliyorsak, yaşantımız o kadar olumlu etkilenecektir. Kar elbette bir ihtiyaç, onu da beklemek en doğal hakkımız, fakat herşeyi kara endekslemek bence pek doğru değil.

• Ayın 20 sinden sonra kış koşullarının gerçek manada geri dönüş sinyalleri var uzun bir süre sonra (2 yıldan fazla)

Ama hala vade uzun, o yüzden yarın ki cephe ve meteorolojik uyarının keyfini çıkaralım. Belli lokasyonlarda 75 kg üzeri yağmur, 600 rakım üstü yoğun kar.

Unutmayın,dün geçmişte kaldı, yarın henüz meçhul, ömür bir gündür o da bugündür.

• 20 ocaktan sonra sistem %90 gelecek gibi. Ama dediğim gibi sistemin batılı olmasından korkuyorum. Sonra yine kırıntı almayalım -4 gibi

• GFS istikrara bağladı.ECMWF ile bir kaç detay dışında beraberler.

yarından itibaren ECMWF radarınada giricek sistem beraber takipte kalacağız diyagram kötü ancak ana senaryo bir kaç güncellemedir soğuk çıkıyor.

• Daha çok zaman var su an hayalden öte degil bu vadede.gfs bu geçmişte çok kazık yedik ve her zaman sistemi uzun vadede indiriyor ama bu uzun vade bir türlü gelmiyor.neyse yalnız son güncelindeki indirdigi sistemin geliş yönü itibariyle biraz bana göre riskli avrupa ya o tarihlerde yb veriyor sürekli güzel fakat giritte ab patlarsa batıyı izleriz onu söyliyeyim..