Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Gréy tüm üreticilerimize geçmiş olsun diyelim zortabiki allah yardımcıları olsun.busabah bulunduğum konumada şiddetlibir sağnak yağışoldu sabah 5.5 gibi fındıklar harmanda birden acabadedim selmi olacak Allahtan sonrasında dindi gerçektende üzücübir durum düşünsenize bütün emekleriniz biranda elinizden kayıp gidiyo 😏 rabim kimseyi böyle şeylerle sınamasın.

• Cumartesi günü Trabzon'dan Sakarya'ya geldim. Samsun Terme-Çarşamba arasında inanılmaz trafik vardı arka yollardan dolanarak kaçtık bir yolunu bulup. Tüm evlerin ilk katları su altındaydı inekler yollardaydı ahırlar sular altında olduğu için. Bir derenin yanından geçtik ama hiç bir önlem alınmamış derenin seviyesinin altında evler var çok büyük tehlike bir an önce buralara bir imar planlanması yapılması gerekiyor.

• eylül 15 gibi.istanbulunnemi zaten insanı mahvediyor sıcağıda cabası bakalım belki otarihlerde serinleme var gibi boğucu hava olmasında gerisi önemli değil😊

İstanbul sıcak doğru ama poyrazı var serinletiyor poyraz dinerse işte o zaman kötü :)

• Cuma akşam saatlerinden itibaren Trabzon ve Rize'de kuvvetli (20-50 kg), Rize'nin doğu ilçeleri ile Artvin'in sahil yerleşimlerinde ilk saatlerde kuvvetli, gece saatlerinde yer yer ve zamanla şiddetli (60-110 kg) gökgürültülü sağanak yağış ihtimali yüksek.

• Cuma akşam saatlerinden itibaren Trabzon ve Rize'de kuvvetli (20-50 kg), Rize'nin doğu ilçeleri ile Artvin'in sahil yerleşimlerinde ilk saatlerde kuvvetli, gece saatlerinde yer yer ve zamanla şiddetli (60-110 kg) gökgürültülü sağanak yağış ihtimali yüksek.

Fırtına bulutları ekstrem yükünü kıyıdan 5-20 km açıklarda bıraktıktan sonra sahil noktalarını normal düzeyde etkileyebilir. Belirtilen günlerde ve tahminin gerçekleşmesi durumunda yağışın zayıf ve olmadığı noktalarda deniz üzerinde görsel şölen olur.

• Diyagramlara bakıyorum da gayet keyifsiz bir Eylül ayı bizi bekliyor. Artık eylül ayının yaz ayları gibi olduğunu kabullenmemiz gerekir. Ayrıca çürük ayı da 15 Ağustos-15 Eylül tarihlerine kayıyor dikkat ederseniz. Son 2-3 yıldır trend bu şekilde. Siz ne dersiniz DoquKaradeniz28 hocam?

Kafkaslar'dan gelen soğuk hava dalgası...

• Accu Asya tahminini beğendim geçen sene Kafkas tarafı YB ve kurak demişlerdi tutmuştu bu sezon Kafkas koridorunda Cold Late ve Yağış mevcut koridor açık tahmine göre umarım tutar ve kışın devam eder bu koridorun açıklığı

• Diyagramlara bakıyorum da gayet keyifsiz bir Eylül ayı bizi bekliyor. Artık eylül ayının yaz ayları gibi olduğunu kabullenmemiz gerekir. Ayrıca çürük ayı da 15 Ağustos-15 Eylül tarihlerine kayıyor dikkat ederseniz. Son 2-3 yıldır trend bu şekilde. Siz ne dersiniz DoquKaradeniz28 hocam?

Tamamıyla katılıyorum hocam. Çürüklük te zaman kayması mevcut. Dolayısıyla Istavurt dönemi de geç başlayacak. Fakat dikkat ettiyseniz Ayeserler tam vaktinde oldu.

• Accu Asya tahminini beğendim geçen sene Kafkas tarafı YB ve kurak demişlerdi tutmuştu bu sezon Kafkas koridorunda Cold Late ve Yağış mevcut koridor açık tahmine göre umarım tutar ve kışın devam eder bu koridorun açıklığı

işte bende taabaştan beridir bukıştan ümitliyim diye boşuna demiyordum kafkas zafiyeti bizim bölgeiçin önemli biretken Accu'nunda butahmini bizi sevindirdi kış tahminindede olumsuz bir faktör çıkacağını zannetmiyorum geçenyılki ile bu yılki tahminde baya farkvar buyıl gerçekten çok ilginç bir kışyaşayacağız bundan şüphemyok😊

Hocam hem yb olmaması önemli hem de Doğu Karadeniz açıklarında oluşan basınç alanının Hazar’ın Doğusunda oluşması lazım. Yoksa o alan bizi yine bitirebilir.

Kafkaslar'dan gelen soğuk hava dalgası...

• O dediğin durum baba kırım sisteminde olmuyor 2 senedir adam akıllı sogukmu girdi doğu Karadeniz'e kıytırık soğuk gelince ab oluşup kayana kadar iyice kırıyor soğumayı sizin orda