Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • KARcanavarı kardeşim gönül isterki tüm ülkemiz tatmin edici bir kışgeçirsin bazı bölgelemizde kuraklık sıkıntısı kışında devam edecek gibi enzından şimdilik öyle görünüyor keza bukış durağan dönemlerde fazlalık olma ihtimalide yüksek önemli olan budönemlerin sonunda sistem alabilmek bunlar yeri gelince cılız orta veya kuvvetlide olabilir bunuda yine basınçyerleşimleri belirleyecektir önümüz açık diyebilirim geçenyılki ucundan kaçırdığımız büyüksistemleri enazından bitanesini bu kış yakalama ihtimalimiz yüksek enazından bizim bölge için ışık var ve kış bitenekadarda bu ışık yanmaya devam edecek sizin bölgede şanslı bölgeler arasında diyebilirim😊

• yani kısaca özetlemek gerekirse aralık ayıyla birlikte bu sıcak paternt sona erecek ve tammanasıyla kışa merhaba diyeceğiz 😊 ve tekrardan sistem kovalamaya başlayacağız büyük küçük farketmez hergelen sistemin ülkemiz açısından önemi büyük helede kuraklık sözkonusuyken..

• kasım ayının 2'ci yarısından itibaren kutup girdabında "yer değiştirme " adlı fenomen gerçekleşebilir. stratosferden tamamen farklı biryol izleyen troposfer kasım ayının 2'ci yarısından itibaren aşırı negatife yönelmesiyle birlikte kutup bölgesine yerleşen kısa süreli "antisiklon" ile birlikte Asya ve Amerika kıtasında soğuk hava akınlarının sıcaklığını artırabilir.ek olarak kasım yarısına kadar güçlü olan stratosferik dolaşım kasımın 2'ci yarısından itibaren tropiklerden kutuplara doğru artan ısı akınlarıyla birlikte zayıflayabilir. 10 hpa haritasında 15 kasımdan sonra Avrasya bölgesindeki sıcaklıkların artması stratosferik dolaşımın zayıflamasında diğerbir göstergedir. hali hazırda troposferin zayıf olması stratosferdeki bu zayıflama ile birlikte Aralık ayındada hareketliliğin artmasında vukuu bulabilir.buarada 25 kasım civarı batı bölgelerimiz için soğuk hava dalgası ihtimali yüksek görünüyor diyebilirim 2015 yılındada bölünme ve yerdeğiştirme bariz birşekilde görülmüştü ve sonuçlarını hepbirlikte gördük bu yılda buşekil olma ihtimalide var.gelişmeleri takip edeceğiz bakalım neler olacak 😊😊

• Ne 3 ayı Konyaya son 3 ayda 20 mm yağış düşmemiştir:D

Hocam normal şartlar adına konuştum.Afyon Ağustosta 5 kg Eylülde 2 kg ekimde 14 kg Kasım 1,4 kg bizde çok farklı değiliz.^^^^^^Rizeli arkadaşımıza selamlar olsun.Rize her havaseverin hayalindeki şehirdir.

• Soğuk deposu karşı kıyımızda-10-15 te uzansa bize ineceği anlamına gelmediği gibi acı bir gerçek var ama bu kış kuzeyden kırımdan sarkacak özlediğimiz sistem ya da sistemler inşallah ,beklemedeyiz ama insanı bir isyan ve gıcıklıkta sarmıyor değil yani....

• geçenki bahsettiğim ve yazdığım yazıma mütakiben aralık ayında bitane sert sistem bekliyorum bubenim şahsi görüşüm bununda emareleri yakında modellere veya endeks lere yansımaya başlar atmosfer bizlere bişey anlatmaya çalışıyor bilin bakalım neyin sinyallerini veriyor😉😉

• geçenki bahsettiğim ve yazdığım yazıma mütakiben aralık ayında bitane sert sistem bekliyorum bubenim şahsi görüşüm bununda emareleri yakında modellere veya endeks lere yansımaya başlar atmosfer bizlere bişey anlatmaya çalışıyor bilin bakalım neyin sinyallerini veriyor😉😉

Benim kış tahminimin sloganını anlatıyor abi. Dur Dur Vur😂

• valla tayfun sennedersen 😊 bukış patlama yaşayamazsak artık emekliliğe ayrılabiliriz 😀 ümidim olmasa zaten hiçbirşey yazmam ve paylaşmam ama nedense içimde 2015 teki gibi hissettiğim hislervar bazı verileri incelediğimdede bu hislerimin yersiz olmadığını anlıyorum.doğa aslında kendi içinde bize birtakım şifreler veriyor diyebilirim bitane baba sistem bize bütün kışın sıkıntısını attırır diyedüşünüyorum ve bekliyorum bu bekleyişin son günüde mart 25 olacak.