Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Görüntüler daha da tehlikeli duruma dönüşüyor sabah güncellemelerinde...

Diğer güncellemeleri takip edemedim ECMWF bu sabah Kıbrıs'a 1005'lik ab.yi yapıştırmış daha önce var mıydı böyle bir şey?

• gfs diyagramına bakılacak olursa gittikçe vahim bir hale dönüşen bir durum var bence karadeniz sahil şeridinde dere nehir yataklarındaki evlerin hepsinin boşaltılması için şimdiden talimat verilmeli

• evet semih hocam risk bölgemizde malesef yüksek görünüyo adeta bıçak sırtında gibibişey Allah korusun buşekilde bir yağış olursa olacakları tahminbile edemiyorum helede dere yataklarına kurulan evleri 🤔🤔

• manik depresif ab nin konumunu kesinleştirmek için çok erken, Avrupa'da konumlanan ve sistemi indiren yb nin alacağı konuma göre şekillenecek diyorum ben. Yaz aylarındaki modellerin değişme ihtimali kış aylarına göre oldukça az olduğundan Kıbrıs civarlarından Suriye'nin kuzeyine rota çizmesi en büyük olasılık.

• diyagramlarda aysonu sert bidüşüşvar bizi anca kurtarıssa basınç yerleşimleri rüzgar yönü yada oraj gibi hadiseler kurtarır butarihlerde neminde yüksek olması yağışın dahada kuvvetlenmesine neden olabilir sürekli bir sağnak olursa yandık derim gerçi bizim burda 1-2 saat yağan şiddetli yağış zaten sele davetiye çıkarıyo fazlasını siz düşünün.

• evet artık son düzlüğe giriyoruz yavaş yavaş mevlam sonunu hayır eylesin zor bir süreç olacak gibi bazı yerlerde. İnşallah afet boyutunda sıkıntı olmadan atlatırız. Saygıdeğer hocaların yorumlarını dikkatle okuyup modelleri takip ediyorum yazın ortasında böyle heyacanla model takip edileceğini pek ummazdım. Dedimya umarım sıkıntı olmaz

• White Tiger28 deniz ile 850 arasında 18-20 derecelik fark oluşacak. Kıyılarda rüzgarı orta ve alt seviyelerde kuzeyden alan yerler aralıksız uzun süreli yağışın etkisi altında kalacak. Rüzgar uyumunun olmadığı lokasyonlarda denizden karaya çıkan kütleler güç kaybederek aralıklı sağanaklara neden olur.

• Geçen yıl Ünye'de yaşanan sel felaketine benzer bir sinoptik var ama büyük farklarda var. Mesela bu yıl Grönland blokajı ve Moskava'nın göbeğinde çok derin bir alçak basınç.

archivesnh-2018-8-9-0-0.png

gfsnh-0-150.png?0

• Bu arada kimsenin dikkatinden kaçmıyordur sanıyorum aynı üyeler hem Orta Karadeniz sayfasına hem Doğu Karadeniz sayfasına yazıyor yani iki bölge birbirini sürekli takip ediyor ve birlikte yaşıyor sistemler. Peki o zaman niye ayrı ayrı sayfalarda yazıyoruz? Bize bizden daha çok benzeyen yaşam tarzı, kültür ya da iklim var mı? Batı Karadeniz-Marmara birleşikken, Doğu Akdeniz- Güneydoğu-Doğu Anadolu birleşikken nüfusu az olan Orta ve Doğu Karadeniz neden ayrı?

Koca koca coğrafyalar aynı statüde yan yana olan bölgeler ayrılmış durumda bu konunun tekrar gündeme gelmesini ve Orta ve Doğu Karadeniz'in tek başlık altında birleştirilmesi talep ediyorum Aytac UmuTCaN

• Bu arada kimsenin dikkatinden kaçmıyordur sanıyorum aynı üyeler hem Orta Karadeniz sayfasına hem Doğu Karadeniz sayfasına yazıyor yani iki bölge birbirini sürekli takip ediyor ve birlikte yaşıyor sistemler. Peki o zaman niye ayrı ayrı sayfalarda yazıyoruz? Bize bizden daha çok benzeyen yaşam tarzı, kültür ya da iklim var mı? Batı Karadeniz-Marmara birleşikken, Doğu Akdeniz- Güneydoğu-Doğu Anadolu birleşikken nüfusu az olan Orta ve Doğu Karadeniz neden ayrı?

Koca koca coğrafyalar aynı statüde yan yana olan bölgeler ayrılmış durumda bu konunun tekrar gündeme gelmesini ve Orta ve Doğu Karadeniz'in tek başlık altında birleştirilmesi talep ediyorum Aytac UmuTCaN

Bence çok haklısın