Orta Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Öğlen güncellemesi de Avrupa dedi.

GFS'nin bir çıktısına bakarak konuşacak kadar amatör değilim eksik bilgi vermiş olabilirim o ayrı.

Endeksler özellikle nao negatife yönelme eğiliminde o tarihlerde.

ECMWF hiç ışık yakmıyor onun endeksi uzun süredir ay sonuna doğru salınım olacak dese de EPS desteklemiyor.

Efsane Semih'te ikinci sistemde Marmara'nın daha şanslı olduğunu söyledi buna istinaden ülkemizin batısının daha şanslı olduğunu düşünüyorum belki batısını bile etkilemeyecek daha 15 gün var bunlar öngörüm.

Kısacası yaptığım yorum değişime açık olmakla birlikte şu anki vaziyetin özetidir uzun zamandır batıyı gösterip doğuya sistem almıyoruz tam tersi oluyor genelde ve gidişat maalesef şu an için batıdan yana umalım da değişsin şu 10 günlük süre içinde Kafkaslara inen soğukta ne kaparsak kârdır 2017 senesinden enstantaneler içeriyor hayırlısı...

• Mgm Yarin Öğlen Yozgata kky vermiş Çorumada Ekmek Cikar mi dersiniz ?

Yozgat Anlık 2 derece Çorum -1

2-3 gündür böyle Çorum Hiç İsinmiyor öğlenleri elinden gelse - den cikmayacak

• Çocukken hiç sistem gelecek mi? Ne kadar yağar gibi dertlerimiz yoktu. Muhakkak her kış en az 1 ya da 2 kez ciddi bir kar yağışı olurdu. Ümidimizi mi kessek yoksa geçmiş yıllarda da böyle dönemler oldu mu acaba düşünsek bilemiyorum. Ben Samsun merkezde eskisi gibi kışlar yaşayamayacağız diye düşünüyorum ya da uzun yıllar aralıklarla çok şiddetli ve senede bir kez gelen sistemler olacak. 2000-2010 yılları arasında neredeyse tüm yıllar güzel kar yağışları hatırlıyorum. Hatta 95-2000 arasını da hatırlıyorum baya baya sert kışlar yaşıyorduk. Geçen yıl çok kötü bir yıl geçti Samsun için, bu yılda hiç iyi başlamadı. İnşallah ocak ayında merkezde özlediğimiz karı görürüz.

• Ocak ve şubat kaldı mart desen zaten yağan kardan yerde tutandan hiç bi etkisini görmedim 2 ay kaldı hadi bi sistem gelse 15 gün yb etkisinde geçecek başka gelecekmi diye kafayı yicez izlanda da öyle bir basınç varki alaskaya bile bu kadar kar yağmamıştır iki senedir hapsetti bizi resmen ben model takip etmiyorum sadece eps ye bakıyorum eps resmen herkese meydan okuyo endeksler modeller hikaye siz bana inanın en iyisi diyor.eps de yanılırmı tabiki yanılır sonuçta oda bir model ancak şuan en başarılısı o görünüyor

Einmal editiert, zuletzt von Vintersaga ()

• Orta kuşakta olmak böyle zor işte fazlada birşey istemiyorum ben kıyılarda 15 20 cm civarı zorlayacak bir sistem bütün kış için bana yeterli olurdu 2 senedir boyle bir sistem bile alamadık daha önceki kışlar boş geçmiyordu inancım tam bu sene en azından kıyılarda örtü yapıcak bir sistem gelicektir özellikle ocak 15 ile şubat ilk 15 için umutluyum aralıktan çıkarsa ekmek son çeyreğinden çıkar gibi duruyor

• Bu nasıl bir kuraklıktır böyle çözemedim doğrusu. 85 yaşında ki anneannem bile şimdiye kadar kar yağması lazımdı, kar yağmaması iyiye işaret değil diyor. Geçmiş dönem aralık ayı verilerine bakıyorum durum şimdiye göre biraz daha iyiymiş. Tarih olarak 20 Aralıktan bahsediyorum. ( Son 30 yılda yılın bu 30 gününde 15 kez yağmur yağdı, kayıtlara geçen en yoğun kar yağışı 2,3cm 2016 , ortalama kar yağışı 0,1 cm. Kaydedilen en yüksek sıcaklık 16 derece 2009, en düşük -10 derece 1992 , ortalama en yüksek 11 en düşük 4 derece imiş )

• Burası Karadeniz burada kuraklık olmaz diyenlere gelsin bu havalar :) Yüksek basınç oturdu mu böğrüne Karadeniz'de olsan kuraklık yaşarsın. Hala bölgemizin dağları nedeniyle fazla yağış aldığını zannedenler var.

• Arkadaşlar Gelen Ilık Hava Çoruma İşlemiyo Mesela Anlık Saat 10 olmasına rağmen hava 3 derece yine montsuz çikamiyoruz disarida tabiki bu söylediklerim Çorum Alaca İçindir Merkezeyi Bilmiyorum

• Arkadaşlar Gelen Ilık Hava Çoruma İşlemiyo Mesela Anlık Saat 10 olmasına rağmen hava 3 derece yine montsuz çikamiyoruz disarida tabiki bu söylediklerim Çorum Alaca İçindir Merkezeyi Bilmiyorum

Normal bir durum yüksek basınçlı günlerde İstanbul'da bile bazı istasyonlar eksiye düştü neredeyse deniz seviyesi olmasına rağmen böyle durumları tahmin etmek zor.

• Burası Karadeniz burada kuraklık olmaz diyenlere gelsin bu havalar :) Yüksek basınç oturdu mu böğrüne Karadeniz'de olsan kuraklık yaşarsın. Hala bölgemizin dağları nedeniyle fazla yağış aldığını zannedenler var.

Karadeniz olunca yağış fazla mı oluyormuş :) bizim bahçe kenarlarında ki dereler kurudu, ırmaklar dereye döndü. Bundan 5 sene önce ırmağa girmeye cesaret edemezdim suyun şiddetinden şimdi dereden farkı kalmadı, yakında tamamen kurumasından korkuyorum.:|