Meteorolojik Araç Gereçler

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Mgm istasyonlarının bana çok uzak olması ve yağış verilerine güvenmediğim için istasyon satın aldım çok uç noktalara kaçmadım Davislerin fiyatları ney öyle :D2 bresser modeli gözüme hoş geldi ayriyeten WiFi özelliği sayesinde Wundermap Weathercloud gibi sitelerden herkese paylaşım yapıp kayıtlarını tutabileceğim cihaz tam bir fiyat performans duruyor kurulum olarak evin çatısında olan bir demire bağlıyacağım burası her cepheye açık istasyon güneşe de elbet maruz kalacak ne kadar koruması olsa da sıcaklık sensöründe illahaki sapması olacaktır sonuçta fanlı üst düzey bir istasyon değil lakin kalibre modu var bu açığı gündüzleri öyle kapatabilirim gölge bir yere de koyabilirdim ama bu sefer yağış ölçümü ve rüzgar ölçümü illahaki etkilenecektir umarım ürün geldiği zaman beni üzmez bu ürünü kullanıp bilgisi olan varsa deneyimlerini yazabilir mi teşekkürler.

Kurulum yapacağım alan:

a775aa1bb2b14722d0a1ae7.jpg7f73b78db1cc.jpg391478d7cdc0b3.jpg

Ürün resimleri:

ab7de71760e04.jpg7cd465095cc727f139cc192.jpg

• ^SiberianCold55^ öncelikle hayırlı olsun sıcaklık konusunun pek önemi yok hafif tepede ama sahile bakan bir konumun var Samsun merkezle %100'e yakın uyuma sahip. Yağış konusunda elimizi rahatlatacaksın inşallah :)

• https://www.direnc.net/basinc-kuvvet-egim-sensorleri

burada Barometrik Basınç - Yükseklik - Sıcaklık Sensörü MPL3115A2-I2C sensörü var. pic,ardunio yada https://www.direnc.net/nodemcu-v3-modul-cp2102 linkte bulunan hazır wifi-mcu modulune bağlayabilirsiniz.

nodemcu mikroişlemci gibi çıkışları ve girişleri olan bir mcu wifi modul. spi haberleşme bacaklarından sensörleri bağlayıp ardunio ide ile programlayabilirsiniz

BMP180 de iş görüyor hocam, 2 tane kullanıyorum garanti olsun diye. (Doğrulamak için)

DHT22’den de 2 tane kullanıyorum, nerede olursam olayım balkondaki durumu görebiliyorum.

Şimdilik 4 Adet Sıcaklık 2 Basınç 2 Nem değeri görebiliyorum, yağmur sensörü de ekleyeceğim fakat rüzgar için napabilirim çözüm bulamadım fikriniz varsa paylaşırsanız sevinirim.

• BMP180 de iş görüyor hocam, 2 tane kullanıyorum garanti olsun diye. (Doğrulamak için)

DHT22’den de 2 tane kullanıyorum, nerede olursam olayım balkondaki durumu görebiliyorum.

Şimdilik 4 Adet Sıcaklık 2 Basınç 2 Nem değeri görebiliyorum, yağmur sensörü de ekleyeceğim fakat rüzgar için napabilirim çözüm bulamadım fikriniz varsa paylaşırsanız sevinirim.

geçen rüzgar için bi kaç sensör bulmuştum.kaydettiğim yeri bulamıyorum. linkleri bulunca atarım. mekanik kısmını 3d yazıcı ile yazdırmayı düşünüyorum.İşlerden fırsat bulursam bi tane toplayacağım kendime