Meteorolojik Araç Gereçler


 • Bazı kısımları sanıldığından daha basit, bazı kısımları ise daha zor. Temel olarak sensörleri kart üzerine yerleştirmek basit ve bu konuda bir çok yardımcı yönergeler var. az biraz yazılımsal anlamda işler var ve bunları google üzerinden temin edebilirsiniz. Ancak uzak sunucuya raporlama işi biraz daha karışık. Burda önce kendi yerel wifi ağınıza bağlanıp oradan uzak sunucuya veriyi göndermelisiniz. Bir gsm sensör kullanarak mobil ağa direkt de bağlanabilirsiniz. uzak sunucunuz üzerinde ufak çapta bir database ve script işi olacak. Ancak sensör değerlerini okuyup bir lcd panele yada bir 7 segment ekrana aktarma işleri temek olarak basit.

  Ben istasyonu kavanoz içerisine koydum ve kavanozu ters çevirip çatıda bir direğe sabitledim. alt kısmından ufak bir delik açtım ve sensörleri dışarı çıkarttım.

  Çok teşekkür ederim. Biraz araştırdım. Sensorler ve uno fiyat bakımından oldukça makul. Güneş Enerjisi ile çalışan bir sistemin videosu mevcut. O tarz bir uygulama yapabilirim bende. Bilgiler için tekrardan teşekkürler. :)

 • belkan BMP180 sensörü ile sıcaklık ölçmeyi hiç denediniz mi hocam?

  Evet. BMP basınç sensörlerinin sıcaklık ölçüm yetenekleri de var ancak ısı ölçmede basınç ölçme yetenekleri kadar stabil değiller. Tahminimce ısı ölçüm yetenekleri diğer basınç sensörlerinden sıyrılabilmeleri için konulmuş bir ek özellikten fazlası değil gibi. BMP sensörünün bir de altimetre özelliği de var.

 • Evet. BMP basınç sensörlerinin sıcaklık ölçüm yetenekleri de var ancak ısı ölçmede basınç ölçme yetenekleri kadar stabil değiller. Tahminimce ısı ölçüm yetenekleri diğer basınç sensörlerinden sıyrılabilmeleri için konulmuş bir ek özellikten fazlası değil gibi. BMP sensörünün bir de altimetre özelliği de var.

  Aylardır oda sıcaklığı için basit bir set kurmayı düşünüyordum da; maliyet açısından tek bir sensörle işi bitirmeyi planlıyorum. Taşınabilirlik sayesinde gittiğim yere götürebilirim. :)


  İstediğim sonucu alamazsam, kuracağım sisteme göre Ds12b20 yada LM35 sensörünü eklemeyi düşünüyorum.


  Birde evde boşta duran 1-2 tane PIC 16F877A mikrodenetleyici var, onu değerlendirmeyi düşünüyordum fakat PICkit mevcut değil. Alsamda 100 lira. :) Mecbur Arduino UNO'ya döneceğim gibi.


  Bu arada yanıtınız için teşekkür ederim.

  There was a time when more meant better. When everything meant everything. Times change... • Arkadaşlar distrometre nedir? Mgm birkaç ildeki istasyon ek olarak bir de bu aracı kurmuş. Aydın'da 6 tane kurulmuş ve bunlardan birinin bulunduğu konumda herhangi bir istasyon bulunmuyor. İnternetten araştırdım ve sanırım yağış türünü belirleyen bir alet. Sıcaklık,yağış vb. unsurları ölçemiyorsa neden istasyon olmayan bir yere kurulmuş anlayamadım.

 • Arkadaşlar distrometre nedir? Mgm birkaç ildeki istasyon ek olarak bir de bu aracı kurmuş. Aydın'da 6 tane kurulmuş ve bunlardan birinin bulunduğu konumda herhangi bir istasyon bulunmuyor. İnternetten araştırdım ve sanırım yağış türünü belirleyen bir alet. Sıcaklık,yağış vb. unsurları ölçemiyorsa neden istasyon olmayan bir yere kurulmuş anlayamadım.

  Ben şimdi sizden duydum ve araştırdım. Türkçe kaynak yok gibi ve yabancı kaynak dahi çok az ama sekiz-dokuz derme çatma bilgiyi yanyana getirip birleştirdikten sonra şöyle bir sonuç çıkardım.

  Havada bulunan sıvı veya katı su parçacıklarının boyunu, dağılımını ölçen araç. Radyo frekans yada lazer ışığı kullanılır. Yağmur, kar, dolu ayrımını bariz şekilde yapabilir. (Tahmin yürütmeyen, o anki hava durumunu laser yada radyo frekans yöntemleri ile çok daha hassas yapıp; şu oranda kar, yağmur yada dolu yağıyo diyebilen araçtır kendisi.)