Meteorolojik Araç Gereçler

• Bu ürünü kullanıyorum aşırı memnunum.Çok doğru öçüm yapıyor.Hem içeriyi probu sayesinde de dışarıyı aynı anda ölçüyor.

https://urun.gittigidiyor.com/…asa-saati-alarm-507041576

arkadaşda bundan vardı geçen ikimiz arnavutkoy ıstasyonuna gıdıp kontrol ettık 0.7 derece fazla olcuyor

• Merhaba bende aranıza yeni katıldım ve kara hasret kalmış bir kar manyağıyım. :)
    Arduino tabanlı bir hava istasyonum var. Temel anlamda Pololu termometre sensörü, BMP180 barometre sensörü ile veri okuma ve esp8266 sensörü ilede uzak sunucuya loglama yapıyorum. İstasyonum Bursanın yıldırım içesinde ve rakım 253. İstasyonum dakika bazlı raporlama yapıyor. Bazen sensör okuma hataları kısa süreli olarak sapkın değerler verse de (ucuz sensörlerden dolayı) temel olarak veriler stabil. Bursa Yıldırım da oturanlar istasyon raporlarına alttaki linkten bakabilirler.

İstasyon raporlarım
    https://weather.belkan.co/

Bu arada sıcaklık baya düştü ve barometre yükselme eğiliminde. Bursa da kısa süreli kar yağışı beklenebilir.

• hocam harikasınız, bir gün ben de böyle bir şey yapmak istiyorum

• Yapımı zor mu acaba ? Videolara baktığımda çok zor olmasa da düşündürdü :) Ayrıca sizin hava istasyonu için dış etkenlere karşı nasıl bir önlem aldınız ?

• Yapımı zor mu acaba ? Videolara baktığımda çok zor olmasa da düşündürdü :) Ayrıca sizin hava istasyonu için dış etkenlere karşı nasıl bir önlem aldınız ?

Bazı kısımları sanıldığından daha basit, bazı kısımları ise daha zor. Temel olarak sensörleri kart üzerine yerleştirmek basit ve bu konuda bir çok yardımcı yönergeler var. az biraz yazılımsal anlamda işler var ve bunları google üzerinden temin edebilirsiniz. Ancak uzak sunucuya raporlama işi biraz daha karışık. Burda önce kendi yerel wifi ağınıza bağlanıp oradan uzak sunucuya veriyi göndermelisiniz. Bir gsm sensör kullanarak mobil ağa direkt de bağlanabilirsiniz. uzak sunucunuz üzerinde ufak çapta bir database ve script işi olacak. Ancak sensör değerlerini okuyup bir lcd panele yada bir 7 segment ekrana aktarma işleri temek olarak basit.

Ben istasyonu kavanoz içerisine koydum ve kavanozu ters çevirip çatıda bir direğe sabitledim. alt kısmından ufak bir delik açtım ve sensörleri dışarı çıkarttım.

69fa3ed6-46a5-4ab7-85ab-4d0843dd7f86.jpg