Meteorolojik Araç Gereçler

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Bu başlık altından kullandığınız meteorolojik araç ve gereçlerin tanıtımını, değerlendirmesini yapabilirsiniz.

• Meteorolojik AR-GE adında bir bloğun açılması çok güzel olmuş. HavaForum'a çok yakışmış. :hfyeni (25):

Bölümüm gereği olarak bitirme ödevinde hobimi de işe katarak Meteorolojik Teknolojiler üzerinde çalışmak istiyorum. Umarım istedigim yönde ilerleyebilirim de; burada da birşeyler yazmak nasip olur. :)

Bara döda fiskar följer strömmen...

• pekala ilkel araclarda buna dahil mi ? Örneğin ben, kışın evin camini koklardim küçükken ve kar yağmadan önce farkli bir kokusu olurdu. Nitekim kar yagincada ayni kokuyu alirdim. Ancak normal günlerde boyle bir koku olmazdi camda. Simdiler pimapen camlardan aymi kokuyu alamiyorum hatta 15 yildir diyebilirim. Belki size cok komik gelecek ama bu inanin ki gercekten yasadigim birsey. Hatta simdi ayni camlari kullaniyor olsak belkide yine ayni kokudan kar tahminimi kendim yapabilirdim. Hic bir modele vs ihtiyac duymadan.

• pekala ilkel araclarda buna dahil mi ? Örneğin ben, kışın evin camini koklardim küçükken ve kar yağmadan önce farkli bir kokusu olurdu. Nitekim kar yagincada ayni kokuyu alirdim. Ancak normal günlerde boyle bir koku olmazdi camda. Simdiler pimapen camlardan aymi kokuyu alamiyorum hatta 15 yildir diyebilirim. Belki size cok komik gelecek ama bu inanin ki gercekten yasadigim birsey. Hatta simdi ayni camlari kullaniyor olsak belkide yine ayni kokudan kar tahminimi kendim yapabilirdim. Hic bir modele vs ihtiyac duymadan.

İmkanlar dahilinde her şey olabilir :)

• Aytac hocam simdi ayni camlari bulsam inanin bu tahmini yine yapabilirim. Tabi bunu bir yere monte etmek lazim. Fakat kucukken goren cocuktur diyip gecer ancak simdi gorenler deli der heralde 😁😁

• Bunu gene burada paylaşayım.Gayet memnunum.:)

• 3b7f96f516981a3.jpg

Kullanmakta olduğum meteorolojik aletlerin toplu fotoğrafı.

Başlık açılmışken ben de kullandığım ve daha önce kullanmış olduğum meteorolojik aletlerle ilgili bilgi ve deneyimlerimi paylaşmak istedim.

TFA 30.5002 Sıcaklık,nemölçer(resimde en solda) Oda sıcaklığını ölçmek için kullanıyorum.10 yıl önce almıştım ama nemölçeri 3 ay içinde bozuldu ve gerçek değerden epey düşük ölçmeye başladı.Bugün neredeyse nemi % 15-20 az ölçüyor.

TFA 35.1083 Gaia iç,dış sıcaklık,nem ve basınç ölçer(Ana cihaz resimde baştan üçünçü,dış birim baştan ikinci) Yaklaşık 3 yıl önce aldım. İç-dış sıcaklık,nem ve basınç ölçüyor basınç grafiği mevcut hava durumu grafikleri ve havanın iyiyemi yoksa kötüyemi gittiğine dair bildirim var basınç ve sıcaklık değerleri ile ilgili alarm da kurulabiliyor.Almanyadan yayın yapan Radyo frekansı ile otomatik ayarlanan saati var İstanbulda sinyali çekiyor ve ayarlama yapabiliyor.En beğendiğim özelliği sıcaklık nem basınç değerlerinin ayarlanabilir olması Bu şekilde ölçüm değerleri diğer aletlere göre ayarlanabiliyor(basit kalibirasyon)genel olarak memnunum ama dış birim sıcaklık değişimini geç algılıyor.Dış birimi genelde İstanbulda ki evimde balkonda kullanıyorum Kış geceleri balkon içi genelde havadan 3 derece daha sıcak oluyor.

TFA 30.3044.it iç,dış sıcaklık-nemölçer(resimde üst sağdan üçüncü) yaklaşık 4 yıldır kullanıyorum.iç ve dış sıcaklık ve nemi kablosuz olarak ölçüyor radyo sinyal ayarlamalı saati var İstanbul ve Altınoluk ta sinyali çekiyor.bir de ay evrelerini gösteren grafigi var.genel olarak memnunum ama dış birimi yağmurda kaldığı için nemölçeri bozuldu ve yanlış ölçüyor. Dış birimi şeffaf olduğu için gölgede dursa bile güneş radyasyonundan etkileniyor ve gündüz sıcaklık değerlerini olduğundan yüksek ölçüyor.(genelde bu tip cihazlarda yaşanan problem)Cihazı İstanbul da pencere dışında, Altınolukta ki evimde balkonda kullanıyorum.

(resimde sağdan ikinci markası bile olmayan fakat on yıldır oturma odasında kullamama rağmen arıza yapmayan değerleri halen doğru ölçen sıcaklık-nemölçer.

TFA 30.5014.54 sıcaklık-nemölçer(Resimde en sağda)Kücük boyutlu max-min değerlerini de gösteren sıcaklık-nemölçer 5 yıldır kullanıyorum genelde banyoda durur memnunun

soldan sağa alt sıradakiler : TT t-techni-c kablolu problu termometre,TT t-techni-c kablolu problu termometre max-min sıcaklık gösterir,TFA 30.2018 iç-dış kablouu termometre(kablosu bir müddet sonra koptuğundan dolayı sadece iç sıcaklık ölçer olarak kullanırorum. Aynı cihazın bir de beyaz renklisi olanı var bende.Renk farkının ölçümde ne kadar etki ettiğini denemek için almıştım.Gerçektende siyah olanı ısıyı emdiği için özellikle dış sıcaklık ölçümünde gündüz vakti (probu da siyah renk olduğu için) gölgede bile 1-3 derece daha yüksek ölçüyordu.gece ölçüm değerleri beyazı ile eşitleniyordu.Alt sağdan ikinci olan TT t-techni-c mini sıcaklık-nemölçer.Bu cihazı genellikle yanımda taşıyorum.Hassas olmasa da genel fikir veriyor.

Daha önceki yıllarda Extech 44550 ve AZ8708 kalem tipi portatif sıcaklık-nemölçerini de kullandım.devamlı yanımda taşıyordum AZ 8708 Model olanı daha hassastı ve ısı değişimlerine daha çabuk tepki veriyordu. Biri bozuldu ötekini de kaybettim.

Altınoluk taki evimde halen 18 senelik oregon marka kablolu iç-dış sıcaklık ve iç nem ölçer aletim durur zaman içinde kablosu koptuğu için dış sıcaklık ölçümü yapamıyor ilk aldığımda bembeyazdı ama aradan seneler geçince simdi sarı-bej rengine döndü.En büyük problemi (bu problem oregon marka cihazlarda genellikle var) nem değerini olduğumdan çok düşük ölçmesi % 10-15 gibi.

Genel olarak meteorolojik ölçüm yapan cihaz alırken tavsiyem hep beyaz ve açık renkli cihazlar tercih edilmesidir. Çünkü ısıyı daha az emdiği için daha hassas ölçümler yapabilmektedirler.Hassas dış sıcaklık ölçümlerini en iyi kablolu ve problu termometreler yapmaktadır üstelik bu termometreler 20-30 tl gibi çok ucuz bir fiyata bulunabilmektedir. Yanlız probunun beyaz renkli veya metalik olmasına dikkat edilmelidir.Kablolu problu cihazların dezavantajı genellikle pencereden sarkıtılıp pencere kapatıldığı için zamanla kablolarının yıpranarak kopmasıdır.Buna dikkat edilmesi gereklidir.kablosuz ve sinyal ile iç dış birimle irtibat kuranlarda bu problem yoktur ama bu cihazlar daha pahalıdırlar ve dış sıcaklık ölçümlerinde çok hassas değildirler.

• WRF modelimde i7-3770 işlemcili bir bilgisayar kullanıyorum. Ubuntu 18.04 yüklü. Bunun üzerinde WRF-EMS adı verilen bir yazılım aracılığıyla derlenmiş WRF kurulu. WRF model çıktılarını görsele dönüştürmek için de GrADS adlı yazılım üzerine yazmış olduğum betikleri kullanıyorum. WRF günde 2 defa çalışacak şekilde cron'dan tanımlandı.

Modelin çözünürlüğü yaklaşık 1.5km. Şehir etkileşimleri açık. Kümülüs parameterizasyonu kapalı, mikrofizik çözünürlüğün bu kadar yüksek olması dolayısıyla yetiyor.

Umarım ki yararlıdır. Eğer rağbet görürse yeni çıkan Ryzen 9 serisi işlemcilerle veya 2. el Xeon server ile küme kurarak sistemi genişletme ihtimalim bulunuyor.

istanbulwrf.rf.gd

Einmal editiert, zuletzt von tahminci ()

• tahminci eleştiri yapmak lazım, Google drive düzeni çok karışık. Her siteye girdiğimde anlamayıp geri çıkıyorum. Meteocieldeki gibi o saatleri görebileceğimiz tarzda bir site daha iyi olur. Veya daha az komplike bir şekilde farklı bir site.

• tahminci eleştiri yapmak lazım, Google drive düzeni çok karışık. Her siteye girdiğimde anlamayıp geri çıkıyorum. Meteocieldeki gibi o saatleri görebileceğimiz tarzda bir site daha iyi olur. Veya daha az komplike bir şekilde farklı bir site.

Şöyle çalışıyor:

Klasör isimleri Yıl-Ay-Gün-Saat olarak veriliyor. Ardından tıkladığınız zaman zaten veriler tipine göre çıkmış oluyor.

HTML veya CSS gibi dilleri bilmediğimden site kuramıyorum. Bilen arkadaş varsa yardımı çok iyi olacaktır.

• Bir sorum daha var, wrf verilerini nereden alıyorsunuz? Ve önümüzdeki kaç gün için bir tahmin yapılabiliyor?

• Bir sorum daha var, wrf verilerini nereden alıyorsunuz? Ve önümüzdeki kaç gün için bir tahmin yapılabiliyor?

Kendi bilgisayarımda çalışan bir model.

60 saat, yani 2.5 gün için. Çözünürlük çok yüksek olduğu için, öbür türlü çok uzun sürer. Normalde süper bilgisayarlarda çalışıyor, daha kısa sürüyor. Fakat modelin kendisi aynı.

• Murat 3410 yazı için teşekkürler, güzel referans oldunuz :) https://m.trendyol.com/weather…k-olcer-thr211-p-32941385 şu üründen aldım. Beyaz ve metal ucu olmasına dikkat ederek. Nem eksik kaldı ama olsun sıcaklıkta işimi görür...

İsabetli bir seçim yapmışınız. Aynısından bende iki tane var.Birini pencereden sarkıtıp dış sıcaklık ölçmede, ötekini de anlık ölçüm için çantamda taşıyorum. Fiyat olarak uygun olmasının yanında ortam ısısına hızlı tepki vermesi, ufak ve kolay taşınabilir olması ve doğru ölçüm yapması avantajlarına sahip.