Konu Dışı [Genel Sohbet]

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • bayrak gif ile ilgili görsel sonucu

Hakkari de Şehit olan 2 Askerimize Allah'tan rahmet diliyorum.

Ulu önderimiz, ebedi ve ezeli liderimiz, alemlerin sultanı Hz.Muhammed Mustafa (SAV)'ya salat ve selam olsun.

• Günaydın HF, hayırlı haftasonları güzel günler..

Hakkaride 4 şehidimiz var. Rabbim şehadetlerini kabul etsin..

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• NATO, Baltık ülkeleri ve Polonya’da varlığını arttırırken bir adım da Fransa’dan geldi. Paris, Estonya’da Rusya sınırından yalnızca 140 kilometre uzaklıkta bir kasabaya tank ve asker gönderecek.

• NATO, Baltık ülkeleri ve Polonya’da varlığını arttırırken bir adım da Fransa’dan geldi. Paris, Estonya’da Rusya sınırından yalnızca 140 kilometre uzaklıkta bir kasabaya tank ve asker gönderecek.

Bu tür hamleler dönemsel ve anlık tehdit vari olabileceği gibi daha büyük olayların temel taşları da olabilir..

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Avrupa ordu filan kuramaz, kendi aralarında birlik yok, ekonomik olarak AB yi kurdular ama orada bile beraber değiller..

• Çok kısa bir değelendirme de ben yapmak isterim.

Bazen yazıyorum, en son Bulgaristan'a yaptığım bir iş vardı ama çok şükür teslim edip geldim.

Ama bu gidişimde özellikle, duyduklarım, konuştuklarım, gördüklerim ve düşüncelerim önümüzdeki dönemle lgili ilginç gelişmeler olacağını

gösteriyor bana kalırsa.

Önce şunu söyleyeyim, Avrupa kıtasında ve Yakın Asya diye tanımlayacağımız bölgede, "imparatorluk geleneğine" sahip ülkeler diye bir kavra var.

Aradan yüz yıllar geçse dahi, bu geleneğe sahip ülkeler arasında "güç savaşları" ve "nihai hedefler" mücadelesi hep var ve olacakta.

Ha, bazı dönemler bu mücadele hız kesip, konjüktüre göre şekillense de, hep devam edecek.

Şimdi geleyim izlenimlerime;

Çok kısa söylüyorum. Almanya, Bulgaristan'ı resmen " satın" almış durumda. İç ve dış borç yönetimi, bütçe planlama, yatırım planlaması, alt ve üst yapı çalışmaları tamamen Almanya kontrolünde yürüyor.

Alman devletinin onaylamadığı hiç bir proje onay alamıyor bile. Alman hegemonyasıher yönüyle hissediliyor.

Çok önmli değil ama ufak bir örnek vereyim, bir kısım yol uyarı levhaları direkt Almanca yazılmış diyeyim, durumu tahmin edin :)

Hani VW'nin Türkiye ve Bulgaristan arasında yeni otomobil fabrikası için seçim yapacağı haberleri var ya, o seçim yapılmış bile.

Sofya yakınlarına Almanlar büyük bir lojistik üssü ve yan sanayi yatırımı kurmaya başlamışlar bile.

Eğer bu yatırım Türkiye'ye gelirse inanın çok şaşırırım.

Diğer bir nokta, Almanya ( AB demiyorum bakın) Avrupa'nın sınırlarını Bulgaristan'da biter diye çizmiş.

Eskiden beri kendi adıma söylüyorum, bizim yolumuz uygulama ve kanunları alabilirz ama, Avrupa Birliği fikrini kenara koyup, bir Türk birliğinin kurulmasına öncelk etmektir.

Yine Almanya,gördüğüm kadarıyla ( belki de hiç olmadı) Avrupa birliği hayalini kafasına silip atmış.

Eski "büyük Germen İmğaratorluğunu" bu kez, ekonomik kıstaşar üzerinden kurmaya çalışıyorlar.

Ve korkum, bu kez başaraxaklar gibi.

Kısa kesmek istiyorum, konuya meraklıolan varsa, sorulara cevap verebilirim ama inanın, yakın ve orta vade, özellikle Balkanlar coğrafyası

için çok da olumlu şeyler söylemiyor.

Selamlarımla

• ilker.gunebakan Abi 2017 yazında Balkanlar ve Orta Avrupa seyahati yapma fırsatım olmuştu, tespitlerim sana çok yakındı. Fiziki olarak toprak alınmamış olsa da diğer şartlarda bu iş bitmiş; Yunanistan'a gidemesem de uluslararası basında takip ettiğimce orada da durum aynı.

Mesela ama ilginçtir konuştuğum bazı Almanlar vatandaşlar, içinde akedemisyende dahil olmak üzere Türk görüşü Batı Avrupalılara göre farklı; hatta 1. Dünya Savaşı'nda yanlarında durmamız sebebiyle minnet borcumuz var diyenler bile olmuştu. ,

2. Dünya Savaşı'nda ki ilişkiler biraz daha karışık. :)

VW yatırım olarak bizi tercih ederse maddi olarak karlı olur ama bu işlerde 3-5 euro'ya bakılmıyor sanırım; işler daha farklı yürüyor. :)

Balkanlar benim ilgimi hep çekiyor, hatta Rumeli'de kaybettiğimiz topraklar içimde hala yaradır. Bulgaristan'ın AB'ye girişi bana çok ilgi çekici gelir hep; ama Kafkaslar ve Balkanlar şu an hedef noktalar. :)

Bara döda fiskar följer strömmen...

• Vintersaga

Çok kısaca şunu söyleyeyim. Almanya her zaman İngiltere ve fransa ile çekişme halinde olan bir devlet.

Alman Gücü'nün sınırlarını nerede çizmek zorundaysalar, Türkiye ya dostları olacaktır ya da rakipleri konjektür gereği :)

VW grubu Alman Devleti demektir :) Genelde Siemens, Bosch ile birlikte, Almanya'nın ekonomik faaliyetlerini yürütürler.

Yatırım kararları aslında VW'nin değil, Alman devletinin kararlarıdır.

Daha yazarım aklıma geldikçe bir şeyler :)

iyi akşamlar

• Balkanlardaki Almanya gorusune sonuna kadar hak veriyorum Vintersaga Ilker Gunebakan , Avrupada aktarma yapilan en buyuk merkez almanyadir bazen italyada olsa almanlar bu konuda ondelerdi. Ta ki Türkiye yeni havaalani projesini devreye sokana kadar, once cesitli yollarla mani olmaya calistilar ancak engel olamayacaklari asikardi peki B plani neydi? cok basit ekonomisi zayif olan yunanistani (bana gore planli bir krizdir) iflas esigine getirdiler sonrada bu ulkedeki onemli havaalanlari ve sirketleri almanlarin eline gecti, bugun yarin yunanistanda en az bizdeki kadar buyuk bir havaalani projesi hayata gecerse sasirmam:) Balkan ulkeleri maalesef bagimsiz olarak gorunselerde buyuk avrupa ulkelerinin direktifleri uzerine hareket etmek zorundadirlar, cunku bu ulkelerin ekonomilerini ilerletecek ulkelerini dahada zenginlestirecek neredeyse hicbir kaynaklari yok, romanya, bosna,bulgaristan,yunanistan vs soyle baktigimizda tek onemli gelir kaynaklari turizm gibi gorunuyor. Yillar boyu bu balkan ulkeleri konjuktur geregi kim gucluyse o tarafa meyilli oldular ve bence olmayada devam edecekler..