Konu Dışı [Genel Sohbet]

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Hayırlı Cumalar HF

yarın arefe,

Resulullah (sav) şöyle buyurmuştur:

“Arefe günü tutulacak orucun önceki ve sonraki senenin günahlarına kefaret olacağını Allah’tan ümit ediyorum.”
    [Tirmizî, Savm, 46 (749); İbn Mâce, Sıyâm, 40]

ALAYINA İSYAN OLSUN,BURSAMIZA YEMİN OLSUN,

AMATÖRE DÜŞSEN BİLE ,TERKEDENLER KAHPE OLSUN 🐊

• hayırlı sabahlar. Gece 00:30 otobüsü sabah 06:15 de nasıl gelir ? Esenler Otogar'dan çıkıp Sakarya otogara geliyor bu otobüs.

Esenler Otogar Kalkış : 21:00
    Sakarya Otogar Kalkış : 00:30

Tam üç buçuk saat var . Gel gelelim bayram trafiğinde neredeyse 10 saatte geldi bu otobüs. Gece otobüsleri daha yeni yeni otogara gelmeye başladı. Allah İstanbul da yaşayanlara sabır versin vallahi.

Ulu önderimiz, ebedi ve ezeli liderimiz, alemlerin sultanı Hz.Muhammed Mustafa (SAV)'ya salat ve selam olsun.

• Tüm arkadaşlarımın tüm kardeşlerimin kurban bayramını şimdiden tebrik eder... sevdikleriyle birlikte sağlıklı afiyet dolu günler dilerim... Allah cümlemize hayırlar nasib etsin..

• @4 Şubat

Hocam, otomasyon sistemlerinde renk sensorlerinin tam anlamı ile kullanım ımükemmel sonuçlar yaratıyor.

Ben otomobil montajı esnasında, renk sensörleri uygulamaları ile çalışan ve elektrik kablo demetlerini monte eden bir robot

görmüştüm, ağzımın suları aktı neredeyse ^^^^^^

• @4 Şubat Ilker Gunebakan sensörler hayatimizin her yerinde var;) şeker hastalarinin hergun kullandiği şekerim kaç oldu ölçümünü yapan ufak kitler ve onun cihazida tipik bir sensör;)

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Merhaba arkadaşlar ,

Öncelikle herkesin Bayramını kutlarım.

Renk sensörleri hızla gelişiyor. Mesela tarım alanında kullanımı artıyor. Ekili arazilerin üzerinde drone ile uçup renklere ve spektrum verilerine göre hasat zamanı, sulama ihtiyacı yada hastalık gibi konularda takip yapılabiliyor. Yine benzer bir teknoloji ile çalışan hasat robotları geliştiriliyor. Örneğin elma, biber,hıyar gibi, toplu değilde tek tek hasat edilen ürünler için gelecekte işleri epey kolaylaştıracak.Robotik kollar ve sensörlerle donatılmış robotlar sıra aralarında geziyor ve hasat zamanı gelen ürünleri algılayıp topluyor. Henüz olgunlaşmamış olanlara dokunmuyor.

İkinci bir konu : Rusya'nın sibirya bölgesine yakın bir askeri üste nükleer kaza yaşandığı bilgisi dolaşıyor. İlk bilgiler; denemeleri yapılan, hipersonik ve nükleer motorlu bir füzenin patladığı şeklinde. Kuzey Avrupa ülkeleri serpintiye karşı tedirgin durumda. O taraftan bu tarafa gelebilecek atmosferik oluşumları tekip etmek gerekli mi bilemedim.

Kaynak

Kaynak 2

• ssb

Tarım alanındaki uygulama örnekleri için çok teşekkür ederim.

Hakikaten insan duydukça, okudukça, dinledikçe bir şeyler öğrenme kısmını geçtim,

hayretler içinde kalıyor.

Yanılmıyorsam 2006 yılıydı, Mudanya'da kurulu bir sektör lideri firmanın fabrikasını gezdik.

( reklam olmasın diye isim vermiyorum, galvanizli sa. işi ve ana firma üç harfli bir Alman otomotiv üreticisinin Türkiye dist) :D

Alışık olduğumuz şekilde fabrikanın hiç bir yerinde "depo" alanları yoktu. Geçiş yolları hariç, belirlenmiş olduğunu tahmin

ettiğimiz alanlarda saç ruloları duruyordu. Ve doğal olarak ciddi bir de faaliyet söz konusu idi.

Hemen çılgın sorular kafamızda :) yer bilgisi, ürün bilgisi, FİFO, LİFO şudur budur nasıl takip edilirdi?

Üretimden çıkan rulolara bir "RF" etiketçik yapıştırıyorlar ve fabrikanın tüm alanını kapsayan bir ağ ile de,

RF etiketlerinin gönderdiği sinyali takip ederek, kolayca ürünü buluyorlardı.

Bizim gibi klasik işletmecilerin en büyük sorunu depo yer ve hacmi sorununu, tüm fabrika alan ve hacmnde depoloma yaparak

çözmüşlerdi.

Bu gezi, hayatımda bir dönüm noktası oldu aslında, otomasyon sistemleri genelinde, inanılmaz gelişmeler vardı :)

ama çeşitli sebepler, "yapmak" yerine "takipçi" olmayı yazmışlardı kaderime :D:D

Ama dediğiniz gibi, hakikaten mükemmel uygulamalar.

Narsil

@4 Şubat

• ssb

Nükleer kaza olayında kafamı kurcalayan çok şey var.

Bir kaç gün önce, bir patlama videosu geziyordu ortalarda. Ama nükleer değil, konvansiyonel

bir patlama dendi.

Arkasından Türkiye - Hatay bölgesinde bir cephanelik patladı ve hemen ardında bahsettiğiniz olay.

Zamanlama çok ilginç aslında. Tabi zamanlamadan kastım, patlamaların ardı ardına gelmesi.

İkinci bir nokta da, bende ki bilgi Nükleer bomba, başlık ya da her neye, patlaması için

bu şekilde bir olayın yeterli olmadığı yönünde. Mutlaka özel bir reaksiyon ile, nükleer tepkime başlamalı.

Bu şekilde den kastım ise, ısı ve basınç etkisi oluşturabilen konvansiyonel patlamalar.

Eğer bir başlık patladı ise, altında farklı şeyler olmalı.

nükleer serpinti kısmında ise, meteorolojik anlamda bilgim yeterli değil.

Ama Çernobil serpintileri direkt Karadeniz ve Trakya'yı vurmuştu.

Sonuçta endişe verici.

• Ilker Gunebakan işin tarim ve diger uygulamalari konusunda onemli gelismeler var ancak ses getirecek uygulama alani saglik, bizimde calistigimiz konulardan biri ve ozellikle son yillarda sensor/biosensor alaninda cok degerli calismalar uluslararasi makalelerde yayinlaniyor, onumuzdeki birkac yilda cok onemli gelismeler gorebilirsiniz..

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Narsil

Doğru Hocam;

Yakın gelecekte dediğiniz gibi sağlık ve robotik uzay araştırmalarında ortalık kesin kopacak :)

en basiti kanser teshisinde gerceklesecek benim kanaatimce, suanda kanseri anlamak icin hastaneye gidip birkac test ve mr-tomografi tarzi cihazlardan gecmeniz lazim, oturdugumuz yerden tipki seker gibi kanser ve hangi kanser olduguna dair teshis yapacak sensor ve ufak cihazlar gelistirilirse sasirmayin derim

• Kurban bayramınızı kutlarım kurban kesen arkadaşların niyetleri kabul olsun Allah her zaman veren el olmayı nasip etsin cümlemize. Selamlar Saygılar