Konu Dışı [Genel Sohbet]

 • Türkiye gelir dağılımı eşitsizliğinde Avrupa ikincisi olmuş. Verilere göre tüm gelirin yarısını, %20'lik en zengin kesim alıyor.


  Sıralama da Sırbistan 1. olurken, Bulgaristan 3. sırada yer alıyor. En iyi durumda olan ülkeler ise Slovenya, Slovakya ve Çekya oldu.


  https://tr.euronews.com/2019/0…e-20-si-kazancin-yarisini

  There was a time when more meant better. When everything meant everything. Times change... • Türkiye gelir dağılımı eşitsizliğinde Avrupa ikincisi olmuş. Verilere göre tüm gelirin yarısını, %20'lik en zengin kesim alıyor.


  Sıralama da Sırbistan 1. olurken, Bulgaristan 3. sırada yer alıyor. En iyi durumda olan ülkeler ise Slovenya, Slovakya ve Çekya oldu.


  https://tr.euronews.com/2019/0…e-20-si-kazancin-yarisini

  Ekonomik gelişmişlik(refah) göstergesi olarak bana sorarsan en önemli şey gelir dağılımıdır. Ekonomik büyüme tek başına bir şey ifade etmiyor. Mesela Brezilya, Hindistan, Rusya gibi ülkeler yüksek nüfuslarının etkisiyle çok büyük ekonomiye sahip ülkeler ama bu saydığım ülkelerden hiçbirisi(Rusya'nın birkaç şehrini bunun dışında tutuyorum) refah yaşam sürülecek ülkeler değil. Gelir adaletsizliği suç oranını artıran en önemli etkenlerden biri mesela. O yüzden bir ülke sadece büyümeye odaklanmaktan ziyade bunu nasıl toplumun tamamına yayarım, insanların refahını nasıl artırırım gibi şeyleri düşünmelidir. Ülkemizin 2050'de hemen hemen ilk 10 ekonomi arasında yer alacağı tahmin ediliyor ancak bu büyüklük Hindistan, Brezilya gibi olacaksa maalesef bugünleri bile arar duruma düşeriz(ekonomi bu paternde büyüdükçe gelir adaletsizliği daha da artacak ve buna bağlı olarak suçlar daha çok artacak) O yüzden üretim, sanayi, kendi kendimize yetebilmek ve dahası dışarıya katma değeri yüksek ürünler satabilmek çok önemli, bunu yapabilirsek 2050'de Brezilya gibi değil ortalama üstü bir Avrupa ülkesi gibi oluruz.


  Son bir şey de ekleyeyim, ilk 3 sıradaki ülkelerden Slovakya'ya şaşırdım aslında. Pek gelişmiş bir ülke olduklarını söyleyemem, bu durumda da istisnalar olabiliyormuş demek ki:hfyeni (18):

 • Bir orman yangını haberi de Aydın'dan. Nazilli,Bozdoğan ve Karacasu ilçeleri arasında kalan Karıncalıdağ'da çıkmış. Kuvvetli rüzgar nedeniyle hızla yayıldığı söyleniyor. Umarım en kısa sürede kontrol altına alınır. Muğla'daki yangın gibi olmaması dileğiyle.

 • There was a time when more meant better. When everything meant everything. Times change... • İngiltere ve özellikle Londra hafta ortası yanıcak gibi 35 dereceyi gecebilir. Bu sirada Türkiyede serin hava dalgasi gelebilir. Sicakliklar en yuksek Marmara ve Karadenizde 22 25 derecelere inebilir.

 • Günaydın Havaforum mutlu sabahlar herkese. Güzel haberler aldığımız her şeyin yolunda gittiği bir hafta geçirmeniz dileğiyle.

  Bir gönüllünün yüreğinden daha güçlü bir yürek yoktur.