Konu Dışı [Genel Sohbet]

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Reuters: Erbil'deki saldırıda en az 3 türk diplomat hayatını kaybetti.

Şehit olan diplomatlarımızdan birisi de Konsolos Yardımcısıymış.

Ulusumuzun başı sağolsun. Allah Rahmet eylesin. Mekanları Cennet olsun.

• abd F-35 uçaklarını satmamaya ve programdan çıkarılmamıza karar vermiş. Kötü komşu ev sahibi yapar bunu daha önce onlarca kez yaşadık Kıbrıs Barış Harekatından sonra yediğimiz ambargolar sonrası Aselsan,Roketsan gibi devler kuruldu.Bize AH-64 Apache satmayı red ettiler.T-129 ATAK yaptık.UAV insansız hava araçları ve Predatorleri satmayı red ettiler.ANKA ve onlarcısını yaptık.Patriot satmayı ret ettiler ev sahibi olana kadar S400 aldık.Şimdi ev sahibi olana kadar en az bizi 10-15 yıl idare edebilecek bir uçak alımı yapmamız lazım ordumuza, bence SU-57 yerine Ruslardan Mig serisi bir uçak alabiliriz.SU-57 de alınabilir ancak olay cidden S400'lerden daha zor olacaktır yıllardır NATO uçakları kullanan pilotlarımız, yer ekibi rus ekipmanlarına alışması lazım ancak bununda üstesinden geliriz.Bu arada F35'ler için verilen paraların iadesini istemeliyiz.Pilotlarımızı da hemen abd denen ikiyüzlü ülkeden çekmeliyiz

• abd F-35 uçaklarını satmamaya ve programdan çıkarılmamıza karar vermiş. Kötü komşu ev sahibi yapar bunu daha önce onlarca kez yaşadık Kıbrıs Barış Harekatından sonra yediğimiz ambargolar sonrası Aselsan,Roketsan gibi devler kuruldu.Bize AH-64 Apache satmayı red ettiler.T-129 ATAK yaptık.UAV insansız hava araçları ve Predatorleri satmayı red ettiler.ANKA ve onlarcısını yaptık.Patriot satmayı ret ettiler ev sahibi olana kadar S400 aldık.Şimdi ev sahibi olana kadar en az bizi 10-15 yıl idare edebilecek bir uçak alımı yapmamız lazım ordumuza, bence SU-57 yerine Ruslardan Mig serisi bir uçak alabiliriz.SU-57 de alınabilir ancak olay cidden S400'lerden daha zor olacaktır yıllardır NATO uçakları kullanan pilotlarımız, yer ekibi rus ekipmanlarına alışması lazım ancak bununda üstesinden geliriz.Bu arada F35'ler için verilen paraların iadesini istemeliyiz.Pilotlarımızı da hemen abd denen ikiyüzlü ülkeden çekmeliyiz

nedense aklıma 1. dünya savaşı öncesi İngilizlere sipariş verip de alamadığımız gemiler geldi. Ne gemileri ne de paralarını alabilmiştik. Hakkımızda hayırlısı ama işin ucu savaşa doğru gidiyor Allah korusun.

Ulu önderimiz, ebedi ve ezeli liderimiz, alemlerin sultanı Hz.Muhammed Mustafa (SAV)'ya salat ve selam olsun.

• F-35 meselesi esasen sadece savaşı ilgilendiren bir durum değil, en büyük zararları yatırım yapıp parça üreten şirketler görecek. Milyarlarca dolarlık satışların iptal olması demek bu.

Savaş boyutunda ise kağıt üstü kayıp gözükür, F-35'lerin envanterde bulunması bile komşu ülkelere gözdağıdır, saldırgan tutum sergileyenlere karşı kozdur. Rusya alternatifi çok zor, zira SU-57 tam olarak F-35 muadili bir uçak değil. F-35 tüm işleri tek bir uçakla yapalım mantığıyla üretilirken; SU-57 öyle değil. Kaldı ki SU-57 aktif kullanılabilen bir uçak değil, Rusya'da geliştirmeler devam ediyor.

Rus uçaklarının sisteme entegresinden/uyumundan bahsetmiyorum bile.

Alternatif olabilirse Avrupa uçakları olur diye düşünüyorum, onada ABD karışmazsa.

Bu vakitlerde birlik ve dirlik önemli, ulusal meselelerimiz bunlar.

Bu arada bu işten en kârlı çıkan ne ABD ne de Türkiye, direk Putin oldu. :)

Bara döda fiskar följer strömmen...

Einmal editiert, zuletzt von Vintersaga ()

• İncirlik kozumuzu sonraya mı saklıyoruz

Tamam ekonomik yaptırım yapmadılar şu ana kadar ama bu f35 konusu böyle kolay kapanmamalıydı

Amerika’nın da kafası karışık

Trump ayrı telden Penta ayrı telden çalıyor ( hemen her konuda)

Aslında Trump gitse yerine Pence gelse ortalık toz duman olur neocon politikalardan dolayı

Ve sanki Trumpı bir şekilde azledecekler gibi düşünüyorum ( global forecasting)

En kötü senaryolarda bile Türk milleti olduğumuzu unutmayalım

Biz lider bir milletiz

Ortalık karışınca batılılar gibi yağma yapmaz , aksine birbirimizi destekleriz

En büyük güvenlik sorunumuz Fırat’ın doğusudur , onu da hallettik mi bişey yapamazlar bize

• AB yapımı uçakları satacaklarını pek sanmıyorum özellikle Doğu Akdeniz'deki olaylar yüzünden F35 meselesi zaten gitti geriye sadece Rus uçakları kalıyor mecburen kendi uçarımızı bugün yapmaya çalışsak en az 10 yıl bu boşlukta kesinlikle uçak almamız gerek.Mig serisi alınabilir

• Havacılık sevdası olan biriyim. Bu konuları çok araştırırım. En başından beri f35 almamalıydık. Teslimatları başladı hala çok hatalar çıkıyor. Dogfight'da çok etkisiz eldeki f16'lar bile daha çevik. Rus uçaklarını f35'ten her zaman öne koyarım. Keşke en başından rus uçağı alabilseydik. Cobra manevrası bile Dogfight'da çok şey katıyor. Hemde f16'lar modernize ile ag(air to ground) havadan karaya ve hava hava görevlerini daha uzun süre sürdürebilir. Su serileri ile de hava hava görevlerini yerine getirebiliriz. Bence rus uçakları çok daha iyi. Avrupa uçaklarını hiç beğenmem tornado,thyphoon falan tek beğendim amerikan a-10 Thunderbolt tam bizlik terörle mücadelede çok işimize yarardı.

Mustafa Kemal ATATÜRK 1881-19∞

• sura16 Dogfight'ta başarısız oldu demek o kadar kolay değil. Bu işin pilotaj paremetresi de var. Kağıt üstünde güçlü olmak çok daha farklı.

Mesela S-400'un gerçek savaş tecrübesi yok, füzeleri yüzde kaç isabetle imha edebileceğine dair ancak fikir yürütebilirsin. Ama bu düşmanlara gözdağıdır, zira onlarda potansiyeli bilmiyor.

F-35 meselesi de böyle, stealth modda kağıt üstünde bile olsa F-16'ya üstünlük sağlıyor. Bu da düşmanlara göz dağıdır, potansiyeli onlarda kestiremez.

Rus uçaklarının bildiğim kadarıyla yakın tarihte ciddi bir sınavı olmadı, onlarında potansiyelleri kestirilemez.

F-35'in sorunlu bir uçak olduğunu varsaysak bile SU-57'de de durum pek farklı değil, yıllardır uçuşa hazır değil.

Einmal editiert, zuletzt von Vintersaga ()

• F35 kağıt üstünde iyi kabul edelim ama bu uçakları bize tam olarak zaten kullandırmayacaklardı.Hiçbir problemi yokken son 10 ayda 2 f35 kendi kendine düştü.Nasıl s400 'ün tam.savaş tecrübesi yoksa f35'inde yok.Eski teknoloji s200 lerin bile neler yaptığını görüyoruz Suriyede

• F35 kullanan ülke pilotları belgesel ve röportajları var. Uçağın dogfight'da çok başarısız olduğunu ve kokpit içinde oksijen yetersizliği olduğunu söylüyor. Ben su57 hazır demiyorum daha geliştiriliyor ama f35'in sanılan aksine kötü uçak olduğunu çok rahat söylerim. 10 havacılıktan anlayan insana sorun 9 tanesi kesinlikle alınmaması gerektiğini söyler. Uçağı gömmek istemiyorum ama iyi bir uçak değil bize göre.

• HAVACILIK FORUMUNDAN ALINTIDIR. Yazan ripper nickli forum üyesi çok güzel yazmış.

"Bilen bilir, bizim burada ilk günden beri hiç sevilmedi bu uçak. İlk fotoğrafını gördüğümüz andan beri hiç ısınamamıştık. Sonra ilk kokpit fotoğrafını gördük daha da soğuduk. O zamanlar detaylı teknik bilgiye sahip olmamamıza rağmen içgüdüsel olarak beğenmedik. Hatta o tarihler yaptığımız bir Solo Türk ziyareti sırasında Kurt filodan F-35 projesinde çalıştığını öğrendiğimiz bir subayla tartışmıştık. Biz beğenmediğimizi söylemiş o ise övmüştü. 15 Temmuz hain darbe girişimi sonrasında ise o subayın ismini ihraç listelerinde görmüştüm. Bugünlere yaklaştığımızda ise zaman içinde F-35 hakkında daha detaylı teknik bilgilere erişme şansımız olmuştu. Bu konuda kamuoyunu en çok aydınlatan isimler emekli hava pilot Tümgeneral Beyazıt Karataş ve emekli hava pilot Albay Osman Başıbüyük oldu. Gördük ki şüphelerimiz haklı çıktı. Bu uçak istihbarat zaafiyeti yaratacak, hava kuvvetlerini %100 ABD'ye bağımlı hale getirecek ve Türkiye'nin tüm savunma bütçesini 50 yıl boyunca emecekti. Üstelik hantal, güçsüz, menzili az, idamesi meşakkatli ve nazikti. Üstüne üstlük ortaya çıkmıştı ki bu F-35 projesinde bugüne kadar çalışanların neredeyse hepsi FETÖ'cüydü. Yani Türkiye'nin göz göre göre kendi eliyle kendine pranga takmasına sebep olan yine FETÖ'ydü. " ALINTIDIR.

Benim kişisel fikrim f35 için vereceğimiz parayı kendi hava sanayimize yatıralım kendi milli uçağımız tfx için süreci hızlandırılalım. F16 modernize ile bizi bu sürece kadar idare eder. Kendi milli uçağımızı yapmak için tam zamanı.

• F35 kullanan ülke pilotları belgesel ve röportajları var. Uçağın dogfight'da çok başarısız olduğunu ve kokpit içinde oksijen yetersizliği olduğunu söylüyor. Ben su57 hazır demiyorum daha geliştiriliyor ama f35'in sanılan aksine kötü uçak olduğunu çok rahat söylerim. 10 havacılıktan anlayan insana sorun 9 tanesi kesinlikle alınmaması gerektiğini söyler. Uçağı gömmek istemiyorum ama iyi bir uçak değil bize göre.

Maşallah çok netsiniz, bu durumda ben havacılıktan anlamıyorum sanırım. :)

Muhtemelen bildiklerim çok sınırlı zaten, burda boşa ahkam kesmek istemiyorum. Zaten komik duruyor. :)

Söylediklerimi tamamen basında gördüklerimle kendi yorumumun birleşimidir.

Tek bir şey söyleyeceğim, bize yar olmayan birşeyi gömmek yerine en üst seviye de görüp, ona göre hazırlanmak en makulu. Iyi forumlar.

Son bir ricam, bana verilen cevaplarda beni etiketlerseniz mesaja daha kolay ulaşabilirim.