2018-2019 KIŞI UFAK TEFEK RİVAYETLER

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Arkadas senin bu acelen neden?surekli benzer seyler yaziyosun.sanki kasim sonu gelmiste,kimse bir sey yazmamis bir durumun var..biraz sabret...

• Eps'yi Ecmwf'nin yan ürünü olarak kabul edersek Gfs-Gefs ilişkisi gibi Ecmwf geçen yıl Avrupa'nın tamamını ılık ve çoğu yerinide kurak göstermişti en azından kışın ilk yarısında haklı çıktılar.

Eps'nin şu anki tahminine gelirsek bizi zaman zaman normallerde zaman zaman ılık göstermesi ara ara soğuk atağı yiyeceğimizi gösteriyor ancak sıcaklıkları ay ortalamalarına göre normallerin altına indiremeyecek zaten son yıllarda pek böyle bir durumla karşılaşmıyoruz efsane karda yağsa ortalamaların üstünde sıcaklıkla kapanıyor aylar genelde.

• 1080 saat içinde vermemesi sürpriz değil 384 içinde takip edilmeli EPS. Uzun menzilli tahminlerde analog veriler daha faydalı buluyorum. Örneğin Ekim ilk haftası sistem ihtimali kuvvetli tüm Kuzey Avrupa,İngiltere ve İskandinavya bölgesinde yüksek hakimiyeti bekleniyor. Balkanlar ve özellikle yurdumuzun batı kısmında yağışlı ve normalinden serin geçme ihtimali var bu da siklonik sistemleri işaret ediyor. Negatif anormali burada yakalanabilir.

Bir gönüllünün yüreğinden daha güçlü bir yürek yoktur.

• Figure1_plume_graph_Sept_2018_620.png

Fig2_OLR_August_2018_620.png

El nino NOAA ya göre sonbaharda % 50-55 Kış için % 65-70...

Ağustos başından bu yana görülen westerlies(batılı rüzgarlar) kelvin dalgalarının oluşumunu destekleyerek El nino gelişimine katkıda bulunurlar.Sıcak doğu pasifik sularını soğutarak batıya doğru ilerlemesini sağlarlar...

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

• SOI değerleri hala hafif La nina yönünde böyle bir gelişme olursa o zaman 85 kışı tekrar inceleme konusu olur :!: :!: :!:

2012'de Hafif La Nina diye biliyorum.2014'te öyle.La-nina ya da el-Nino'nun kışlara etkisi az bana kalırsa.Hiç bir kış birbirine benzemez.Bu kışta çok farklı bir kış olacak onu söyleyeyim şimdiden.Allah ülkemize bol ve bereketli bir sezon nasip etsin inşaAllah.:)

• 2012'de Hafif La Nina diye biliyorum.2014'te öyle.La-nina ya da el-Nino'nun kışlara etkisi az bana kalırsa.Hiç bir kış birbirine benzemez.Bu kışta çok farklı bir kış olacak onu söyleyeyim şimdiden.Allah ülkemize bol ve bereketli bir sezon nasip etsin inşaAllah.:)

Bugüne kadar bu kadar veri paylaşırken hala şehir efsanesi gibi ENSO nun bize etkisi olmaz türünde sözlere kesinlikle katılmıyorum.Atmosfer olaylarını bir saatin dişlilerine benzetirsek yaklaşık 20 ye yakın dişli var (şu an için veri alabildiğimiz) ve ENSO bu dişlilerin içinde en büyük dişlilerden biridir...

• Bugüne kadar bu kadar veri paylaşırken hala şehir efsanesi gibi ENSO nun bize etkisi olmaz türünde sözlere kesinlikle katılmıyorum.Atmosfer olaylarını bir saatin dişlilerine benzetirsek yaklaşık 20 ye yakın dişli var (şu an için veri alabildiğimiz) ve ENSO bu dişlilerin içinde en büyük dişlilerden biridir...

Ben etkisi yok demedim az etkisi var.Kış hakkında kesin yorum yapılamaz herhangi bir kışa benzetemeyiz.Büyük çoğunluk bu kışta diğer kışlardan farklı bir kış olacak dedim.Yoksa verilerle yorum yapılabilir ben karşı değilim.;)

• la nina cogu kislarda kurak geciyor hatta bazi yillar yagis sikintisi cektigimiz oluyor. El ninolu yillar bol yagisli fakat iliman geciyor. Demem o ki el nino olsun bi -16 yakalayalim kökten çözüm . Ahhh 2004 ahh

• El Nino yılların ılıman geçmesi EP El Ninoya soğuk geçmesi CP El Ninoya bağlıdır bizim için...Kaçıranlar için tekrar alıntılıyorum...

• Sizin paylaştığınız sitede Faz değişimlerine baktım. Orada multivarote eof type diye seçenek var orada olr+u850+u200 seçeneği ve chi200+u850+u200 seçeneği çıkıyor. Hangi seçeneği baz alacağız

• Sizin paylaştığınız sitede Faz değişimlerine baktım. Orada multivarote eof type diye seçenek var orada olr+u850+u200 seçeneği ve chi200+u850+u200 seçeneği çıkıyor. Hangi seçeneği baz alacağız

aşağıda 500 hpa var(element bölümü) siz type bölümüne bakıyorsunuz orada olr+... olan

• aşağıda 500 hpa var(element bölümü) siz type bölümüne bakıyorsunuz orada olr+... olan

Tamam hocam çünkü Ekim Faz Chi de başka çıkıyor olr de başka. Mesela Chi de Ekim Faz 1 Türkiye'ye 500 de alçak basınç verirken olr de yüksek veriyor kafam ondan karıştı hangisi doğru diye