Marmara ve Batı Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Öncelikle herkese iyi akşamlar bu zamana kadar sitede elimden geldiğince enes Güleç kardeşimle beraber tahminlerde bulunmaya çalıştım bazen doğru bildik bazen yanıldık gönül isterdi ki yanılmadan tahminlerde bulunabilelim ama ne yazık ki meteoroloji de kesin diye birşey yok Lafı uzatmadan herkesten helallik istiyorum kalbini kırdığımız sorusuna cevap veremediğimiz her kim olduysa benim herkese hakkım helaldir Samet hocamdan bölge sorumluluğu görevinden ayrılma ricasında bulundum rica mı geri çevirmedi ği için teşekkür ederim sağlıcakla bol kar yağışlı kalın.Bölgecilikten de uzak durun kimseye faydası yok.

• Kar haritasında trakyada diğer yerler pembe iken sol üst neden mavi kalıyor?

Her sistemde modeller bunu veriyor ıstranca dağlarının arkasında kaldığı için yağışta azalma olabiliyor. Fakat hiçbirxaman modellerin verdiği kadar büyük bir boşluk oluşmuyor bakalım yarın göreceğiz

• Şimdi hangi modelin dediği olacak.:) Rabbim tahmincilerimizin yardımcısı olsun. :thumbup:

Havanın değiştiğini haber veren genç uzuvlar değildir, bunu önce yaşlı kemikler sezerler.

• 4-5 Ocak Sistem Tahmini

Bölgemiz soğuk ve yağışlı havanın etkisine girecek.Kar açısından en şanslı olan yerler

;Trakya,Güney Marmara ve Batı Karadenizin iç kesimleri olacak

4 Ocak Cuma

Soğuklar Trakyadan sokulmaya başlayacak.Gece ve Sabah saatlerinde Tekirdağ ve Çanakkalede yoğun kar gözlemlenebilecek.Sabahın ilk saatlerinde Balıkesirin iç kesimlerinde yoğun kar olacak.Güney Marmarada geriye kalan yerlerde kky ve kar gözlemlenecek.İstanbulda sabah ilk saatler itibariyle kky ve kar başlayacak.Batısı ve iç kesimlerindeki yağışlar daha çok kar olacak.Kocaeli-Sakarya-Düzce boyunca ağırlıklı kky olmak üzere karda gözlemlenebilecek.Batı Karadeniz kıyılarında ise yağmur yüksekleride kyy olacak.Kastamonu civarlarında kar yağışı hafif olacak.

Hakim rüzgar yönü gece ve sabah saatlerinde Karayel öğlenden sonra yıldız ve poyraz olacak

Özellikle İstanbul ve Batı Karadeniz kıyılarında kuvvetli fırtına hasara yol açabilir.

4c9b1744177b.png

5 Ocak Cumartesi

Yarınki yağışlar genellikle Kar,kıyı kesimlerde kky ve yağmur olarak görülecek.Çanakkale,Trakya ve İstanbulun batısında yağışlar gece başlayacak ve akşamüstüne kadar sürecek,bu yerlerde yağışlar kky ve kar olarak görülecek.Marmaranın diğer kalan kentlerinde yağış sabah başlayıp öğlen son bulacak.Yağışlar iç kesimlerde kar ve kky olacak.Kıyılarda daha çok yağmur görülecek.İstanbulun batısı,iç kesimleri ve yüksekleri kky alacak.Sakarya ve Kocaelide kky görülebilecek ancak yağış tam sınırda olacak.Batı Karadenizde ise yağışlar Öğlen başlayıp akşama bölgeyi terk edecek.İç kesimlerde kar ve kky görülecek olurken kıyılarda yine yağmur hakim olacak.Kıyılarda ara ara kky görülebilir.

43c9778e4649d83dcd0f1a8d.png

Örtü Durumu

Bu konuda biraz temkinli davranacağım :)

Sistem boyunca görülebilecek değerler:

Tekirdağ-Çanakkale:5-25cm arası

Kırklareli-Edirne:5-15cm arası

Balıkesir-Bursa-Bilecik-Bolu-Karabük:5-10cm arası

Düzce:1-5 cm arası

Kastamonu:1-10cm arası

Kocaeli-Sakarya-Yalova:Cıvık örtü

İstanbul kıyı kesimler:Cıvık örtü(Trakya civarı kıyıları hariç)

İstanbul iç kesimler:1-10 cm arası

Değerlerin arası açıktır.Sistemin her duruma açık olduğu gibi.

Hiçbir değerin gerçekleşmeme ihtimalide vardır.Çok isteniyor diye yapıyorum :D

Her tahmincinin bu tür sistemlerde yoğurt yiyişi farklıdır.Bu yüzden kafa karışıklığı olabilir ama buda sistemin getirdiği bir durumdur.Ben olabildiğince TEMKİNLİ bir tahmin sundum gördüğünüz gibi :)

2. Dalganın tahminini Cumartesi yada Pazar günü yaparım

İyi Forumlar...

• burdayım bir yere gitmiyorum abi sadece görevi bıraktım bu ilk sistemde en şanslı bölge de Tekirdağ bence 😉

Gitmeyin zaten :)

Görevi bıraktıktan sonra ki "sivil hayatı" kast etmeye çalıştım ama başaramadım :)

haklısınız daha sistemler kovalayacağız :)

iyi forumlar