Marmara ve Batı Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Bu sabaha karşı Balıkesir geneli kış tadında

Balıkesir, Altıeylül, ALTIEYLÜL 3,3
    Balıkesir, Altıeylül, ALTIEYLÜL/KİRAZPINAR KÖYÜ 3,2
    Balıkesir, Altıeylül, BALIKESİR HAVALİMANI 1,5
    Balıkesir, Ayvalık, AYVALIK 8,9
    Balıkesir, Ayvalık, AYVALIK KANAL SANCAK A FENERİ 6,1
    Balıkesir, Balya, BALIKESİR/AKÇALDEDE RADAR SAHASI 6,7
    Balıkesir, Balya, BALYA/DÖRTYOL KÖYÜ 3,8
    Balıkesir, Balya, BALYA/ILICA ORMAN SAHASI 2,2
    Balıkesir, Bandırma, BANDIRMA 4,7
    Balıkesir, Bandırma, BANDIRMA HAVALİMANI 1,3
    Balıkesir, Bandırma, BANDIRMA KUZEY MENDİREK FENER 7,1
    Balıkesir, Bigadiç, BİGADİÇ 3,7
    Balıkesir, Bigadiç, BİGADİÇ/AŞAĞIÇAMLI KÖYÜ 6,8
    Balıkesir, Bigadiç, BİGADİÇ/GEDİKTEPE 5,5
    Balıkesir, Burhaniye, BURHANİYE 5,6
    Balıkesir, Dursunbey, DURSUNBEY 3,7
    Balıkesir, Dursunbey, DURSUNBEY/KAVACIK BELDESİ 2,2
    Balıkesir, Dursunbey, DURSUNBEY/REŞADİYE MEVKİ 3,9
    Balıkesir, Dursunbey, DURSUNBEY/YAYLA ORMAN SAHASI -2,5
    Balıkesir, Edremit, BALIKESİR KOCA SEYİT HAVALİMANI 3,8
    Balıkesir, Edremit, EDREMİT 6,3
    Balıkesir, Edremit, EDREMİT/ALTINOLUK 7,5
    Balıkesir, Edremit, EDREMİT/KAZ DAĞI MİLLİ PARKI 3,4
    Balıkesir, Erdek, ERDEK 9,5
    Balıkesir, Gömeç, GÖMEÇ 4,9
    Balıkesir, Gönen, BALIKESİR/GÖNEN 2,2
    Balıkesir, Gönen, GÖNEN/ÇİFTEÇEŞMELER KÖYÜ 7,9
    Balıkesir, Havran, HAVRAN 6,9
    Balıkesir, İvrindi, İVRİNDİ 0,7
    Balıkesir, Kepsut, KEPSUT 2,6
    Balıkesir, Kepsut, KEPSUT/DALKÖY 6,6
    Balıkesir, Manyas, MANYAS 3,0
    Balıkesir, Marmara, MARMARA ADASI BARINAK ANA MENDİREK FENERİ 10,5
    Balıkesir, Marmara, MARMARA ADASI/SARAYLAR KÖYÜ BARINAK (SANDAL BASENİ) FENERİ 6,2
    Balıkesir, Savaştepe, SAVAŞTEPE 2,0
    Balıkesir, Susurluk, SUSURLUK 4,3
    Balıkesir, Sındırgı, SINDIRGI 2,3
  • Lodoslu bir gün zaman zaman sert esiyor. Ve tabi ılık bir gün. Lodos iyidir umut verir. Lodos estiği zaman genelde birçok kişi rahatsız olur baş ağrısı, migren durumlarından vs. Basınç durumundan kaynaklıdır esasında bu sorun. Ama benim ruhum lodosla hep barışıktı. Bana hiç rahatsızlık vermedi bugüne kadar. Aksine lodos fırtınası olduğunda ben o gün daha dinç oluyorum daha iyi hissediyorum. Lodosla iyi anlaşıyorum ayıptır söylemesi 8):D

• Pazar gecesinden itibaren yağış geçişleri görünüyor, hadi inşallah. :)

VID-20191105-WA0003.gif

Havanın değiştiğini haber veren genç uzuvlar değildir, bunu önce yaşlı kemikler sezerler.

• Bir kaç günlüğüne Susurluk 'a gittim de soğuğu Görüklenin soğuğuna benzemiyor hiç :P

Görüklenin soğuğu meşhurdur. 4 Ocak 2019 sisteminde sürpriz bi şekilde 10 cm örtüyü cebine indirmişken merkezde adamakıllı sulu kar bile yoktu 😁 Kendi tuttuğum verilere göre 2018-2019 kışında Bursa merkezde 11 gün don görülürken Görüklede bu sayı 32 diydi.
    Soğuk olarak bu şekildeyken yağış olarak ise kurak bi yer ama. Yine kendi tuttuğum verilere göre Bursa Yıldırım 2018 de 853 mm yağış almışken Görüklede bu rakam 691 mm ydi.

• Görüklenin soğuğu meşhurdur. 4 Ocak 2019 sisteminde sürpriz bi şekilde 10 cm örtüyü cebine indirmişken merkezde adamakıllı sulu kar bile yoktu 😁 Kendi tuttuğum verilere göre 2018-2019 kışında Bursa merkezde 11 gün don görülürken Görüklede bu sayı 32 diydi.
    Soğuk olarak bu şekildeyken yağış olarak ise kurak bi yer ama. Yine kendi tuttuğum verilere göre Bursa Yıldırım 2018 de 853 mm yağış almışken Görüklede bu rakam 691 mm ydi.

Analiz için tebrik ederim hocam.Geldiğimden bugüne ayazından sisi de dikkatimi çekti. Soğuğuna lafım yok lakin Susurluk'un ayazı bir adım önde geldi bana :hfyeni (18):

• Analiz için tebrik ederim hocam.Geldiğimden bugüne ayazından sisi de dikkatimi çekti. Soğuğuna lafım yok lakin Susurluk'un ayazı bir adım önde geldi bana :hfyeni (18):

Teşekkür ederim.

Susurluk konusunda haklı olabilirsiniz. Bildiğim kadarıyla Susurluk un içinden çay geçiyor. Bu da bağıl nemi artırdığından dolayı ayaza yol açabiliyor olabilir :)

• Mgm 3 kasım olculen en dusuk sicakliklar Kırklareli Luleburgaz tigem istasyonu 0.5 derecerk223_kgigf-12351Edirne Kemal koyu 0.1 derece Kasım başındaki sistem Trakyaya pek yağış bırakmasa da Sıcaklık bakımından etkili olmusa benziyor. Belki kışın ozeti olabilir.

• Yeter ki Şubat ta sistem gelsin. Sıkıntı yok. Zaten Kasım ve Aralık biz Marmaralılar için çöp aylar. Mevsim normallerinin 10 derece üstünde geçse bile sıkıntı olmaz bizim için. Geçen sene Aralık soğuk geçti de elimize ne geçti sanki. Bursa ovasında bir gün bile örtü oluşmamıştı. Kasım - Aralık sıcak geçerse belki sıcak sıramızı savmış oluruz. Patern değişip Ocak ve Şubat ta peş peşe sistemler iner bakarsınız :)

• Yeter ki Şubat ta sistem gelsin. Sıkıntı yok. Zaten Kasım ve Aralık biz Marmaralılar için çöp aylar. Mevsim normallerinin 10 derece üstünde geçse bile sıkıntı olmaz bizim için. Geçen sene Aralık soğuk geçti de elimize ne geçti sanki. Bursa ovasında bir gün bile örtü oluşmamıştı. Kasım - Aralık sıcak geçerse belki sıcak sıramızı savmış oluruz. Patern değişip Ocak ve Şubat ta peş peşe sistemler iner bakarsınız :)

Bende kendimi öyle avutuyorum şahsen. Bir kar-kış sever olarak bu uzun kurak döngünün Ocak-Şubat yerine Ekim-Kasım 'ı yemesini yeğlerim.

Geçen sene Aralık ayı tıpkı kışın tamamı gibi yükseklere çalışmıştı.

Aralık ayının tek aklımda kalan tarafı 26 Aralık gecesi çatıları arabaları ince bir örtüye büren son dakika golü ve ertesi gün ara ara süren etkisiz graupel var aklımda.

e506d0637142d7587837.jpg