Marmara ve Batı Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Bence yarın ki güncelleme de bu durum kendini belli edecek. Çok soğuk olduğuna dair bilgiler aldım ancak bu soğuk değil aşırı soğuk.

Ben dün Saroz körfezinin Çanakkale tarafında denize girdim ayak uyuşturdu denizin soğuğu.yaklaşık 16-17 derece civarı vardı sanırım

• Ben dün Saroz körfezinin Çanakkale tarafında denize girdim ayak uyuşturdu denizin soğuğu.yaklaşık 16-17 derece civarı vardı sanırım

Bu sene deniz suyu sıcaklıklarının maşallahı var, Akçayda öyle çok soğuk hakket denize giresim gelmiyor.

• Arkadaşlar bu Deniz suyu Sıcaklığı batı Karedeniz de bir anda nasıl böyle dustu. 1.5 ay önce bir anda 7 8 derec çıkmıştı şimdide bir anda 10 12 derece düştü 4 gündür falan soğuk deniz. bugün 12 dereceydi gittik buz kesiyor . Bunun nedeni nedir ? Bu saatten sonra herhalde daha da 23 /ere falan çıkmaz galiba ?

Kuvvetli rüzgar etkisinde sis yaşandığından dolayı. Ama o kadar da soğuk değildir ölçüm yanlış olabilir.

• Deniz suyu sıcakları çok düşük kaldı bu sene, akçay- çanakkale-bozcaada tarafları zaten genel anlamda soğuk suya sahiptir ancak Marmara gibi iç deniz bile ciddi anlamda ısınmadı, sırf bu yüzden doğru dürüst aksiyonda yaşayamadık:)

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Bence Batı rusyada çok uzun zaman yerleşen soğuklar karadenizi soğuk tuttu.Basra ve afrika atakları da bugünler hariç neredeyse hiç olmaması ayrı bir katkı sağladı.Ayrıca Nao endeksi ile rüzgar hızları arasında negatif korelasyon olması nisan ayından beri -nao bölgenin kuvvetli kuzeyli rüzgarların oluşmasına neden olmuş olabilir...

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

Einmal editiert, zuletzt von 4 Şubat ()

• Arkadaşlar bu Deniz suyu Sıcaklığı batı Karedeniz de bir anda nasıl böyle dustu. 1.5 ay önce bir anda 7 8 derec çıkmıştı şimdide bir anda 10 12 derece düştü 4 gündür falan soğuk deniz. bugün 12 dereceydi gittik buz kesiyor . Bunun nedeni nedir ? Bu saatten sonra herhalde daha da 23 /ere falan çıkmaz galiba ?

Batı karadenizde su sıcaklığı evet normallerden biraz düşük ama 12 derece değil 22 derece civarında. 12 derece su sıcaklığı ocak ayında oluyor

black.png

Baltık denizinde bile 12 derece yok. Genelde 20 derece civarı su sıcaklığı var. Baltık denizinin kutba yakın kısımları en soğuk yer. Kutba yakın yerlerde bile çok az yerde 13 dereceler var.

balt.png

• Batı karadenizde su sıcaklığı evet normallerden biraz düşük ama 12 derece değil 22 derece civarında. 12 derece su sıcaklığı ocak ayında oluyor

Baltık denizinde bile 12 derece yok. Genelde 20 derece civarı su sıcaklığı var. Baltık denizinin kutba yakın kısımları en soğuk yer. Kutba yakın yerlerde bile çok az yerde 13 dereceler var.

Mgm de öyle görünüyor ama hocam. ? Bana da garip geldi ondan sordum .

• Kuvvetli rüzgar etkisinde sis yaşandığından dolayı. Ama o kadar da soğuk değildir ölçüm yanlış olabilir.

3 4 gündür hep aynı ölçümleri veriyor hocam. Benim de sorma nedenin direkt buydu. Ki gerçekten deniz ciddi anlamda çok çok soğuk bildiğin buz. Yani 19 20 derecelerde olsa zaten her türlü bu sıcakta giriyoruz . Ama 3 4 gündür bariz soğuk girme duzeyinde değil yani .millet ya deniz kıyısında oturuyor ya da sadece ayaklarını sokuyor bu ara :)

• 3 4 gündür hep aynı ölçümleri veriyor hocam. Benim de sorma nedenin direkt buydu. Ki gerçekten deniz ciddi anlamda çok çok soğuk bildiğin buz. Yani 19 20 derecelerde olsa zaten her türlü bu sıcakta giriyoruz . Ama 3 4 gündür bariz soğuk girme duzeyinde değil yani .millet ya deniz kıyısında oturuyor ya da sadece ayaklarını sokuyor bu ara :)

Doğru olabilir o zaman. Dipteki soğuk suyun yüzeye çıkış yeri en sığ yer olmalı. Hipotermi yapabilir sakın 1-2 hafta ısınana kadar girmeyin.

• Altınolukla-küçükkuyu arasında bir şelale vardır bilen bilir, bu şelale hem piknik alanı hemde ısınanların serinlediği yerdir ancak su sıcaklığı oldukça düşüktür suyun kaynağı İda dağlarıdır özellikle karlı geçen bir kıştan sonra bu şelalinin su sıcaklığı şu zamanlarda bile 10-12 derecelere gelmektedir. Açıkçası bu suya girip hipotermi yaşamadığımıza göre bu derecelerdeki suyada girebilirsiniz. Dün yazmıştım küçükkuyu-altınoluk-akçay-burhaniye-ören taraflarında soğuk denize girmeye alışkınsanız normal gelir:)

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Ben de bu durumla ilgili yazmak için hazırlanıyordum,denk geldi.Bir hafta kadar önce 25 derece olan Zonguldak deniz suyu sıcaklığı 14-15 derecelere kadar düştü,üstelik hava durumu olarak soğuk bir hafta yaşamamışken.Tamam poyraz esiyordu bu hafta boyunca ama yine de bu kadar kısa sürede deniz suyunu böyle etkilememesi lazımdı mantık olarak.Ölçüm hatası desek,kaç gündür benzer değerleri veriyorlar.Üstelik ,denize girenler ( daha doğrusu girebilenler) gerçekten de bariz fark olduğunu belirtiyorlar geçen haftaya göre.Bizim buralarda böyle kısa aralıklarla bu kadar dalgalanma olmazdı.Yani en azından ben 30 yıldır hatırlamıyorum böyle bir sıcaklık dalgalanmasını.

• Haklısın hocam. Yaz başında da deniz suyu haziran ortasına kadar 18 lerdeydi 2 gün içinde 27 lere çıkmıştı. Ama bu sefer 2 3 gün içinde 25 lerden 12 lere düştü yarı yarıya fark var yani inanılmaz bir şey. Ben haliyle ölçmedim sıcaklığı ama inanılmaz soğuk bariz çok fark var yani . Bu kadar farkın bir anda olması garip.

Bir daha ısınır mı onu merak ediyorum ben . :boat:

• Altınolukla-küçükkuyu arasında bir şelale vardır bilen bilir, bu şelale hem piknik alanı hemde ısınanların serinlediği yerdir ancak su sıcaklığı oldukça düşüktür suyun kaynağı İda dağlarıdır özellikle karlı geçen bir kıştan sonra bu şelalinin su sıcaklığı şu zamanlarda bile 10-12 derecelere gelmektedir. Açıkçası bu suya girip hipotermi yaşamadığımıza göre bu derecelerdeki suyada girebilirsiniz. Dün yazmıştım küçükkuyu-altınoluk-akçay-burhaniye-ören taraflarında soğuk denize girmeye alışkınsanız normal gelir:)

Aynen, özellikle Akçayın denizi buz, çelik gibi.