Matematik/Fizik/Kimya ve Bilimsel Gelişmeler


 • Daha önce bu forumda bu konu (video hariç) paylaşıldı mı bilmiyorum ama bilmeyenler öğrensin diye paylaşmak istedim.

  Bugünlerde ve ilerleyen zamanlarda gökyüzüne baktığımız da sıralanmış ışık dizilimi görmeniz muhtemel ama korkmanıza gerek yok çünkü bunlar UFO değil Elon Musk'ın bir projesi olan Starlink Uyduları...

  Bu uyduları canlı olarak takip etmek istiyorsanız Link: https://findstarlink.com/

  Eğer mobil uygulama için ise: Heavens-Above

  Barış Özcan'ında bu konu hakkında ki videosunun Linki: https://youtu.be/wBpVQln4MIU


  SpaceX'in Binlerce Uydu ile Yüksek Hızlı Ucuz İnternet Projesi 'Starlink' Nasıl Çalışacak?


  Teknoloji devi SpaceX, devrim niteliğindeki projelerine bir yenisini ekliyor. Dünya yörüngesine yerleştirilmesi hedeflenen 12.000 küçük uydu ile yüksek hızda internet hizmeti verilecek. Peki SpaceX'in planı tam olarak nasıl işleyecek?


  İnsanlığın Mars'a yolculuğu, sıradan bir elektrikli otomobili Mars yörüngesine göndererek roket testi yapmak, Ay'a ilk turistik geziyi düzenlemek... Elon Musk'ın Tesla ve SpaceX ile çalıştığı çok fazla fikri var. Ancak bu fikirlerden birisi, son aylarda fazlasıyla tartışılıyor. SpaceX, Starlink adını verdiği projesiyle Dünya yörüngesine binlerce minik uydu döşeyerek yüksek hızlı internet işine giriyor.


  Starlink projesi için gerçekleştirilen ilk fırlatmalarda Falcon 9 roketleri kullanıldı. Her bir kalkışta yakın Dünya yörüngesine 60 uydu taşınıyor. SpaceX'in hedefi ise 2027 yılına kadar 12.000 adet Starlink uydusunu yörüngeye göndermiş olacak. Projenin nihai hedefi ise 42.000 uydu ile Dünya'nın çevresini sarmak. İnternetin büyük kısmının kablolarla idare edildiği Dünyamıza yeni bir soluk getirecek Starlink projesi hakkında bilinen tüm detayları derledik.


  SpaceX Starlink projesi neyi hedefliyor?


  spacex internet


  SpaceX, düzenli aralıklarla uzaya Falcon 9 roketleri gönderiyor. Starlink projesindeki amaç, uzaya gönderilen her bir roket ile beraber 60 adet Starlink uydusunu yörüngeye taşımak. Bir yanesi yaklaşık 230 kilo ağırlığında olan uydular, dünya yörüngesinden yaklaşık 440 kilometre yüksekliğe yerleştiriliyor. Söz konusu yörünge, diğer uyduların yerleştirildiği mesafelere kıyasla göre Dünyamıza son derece yakın.


  Starlink projesi ile herhangi bir bölgede temel internet hizmeti için 400, orta kalitede bir hizmet için 800 ve yüksek kalitede bir internet hizmeti için ise şu an 1.600 uydunun yeterli olacağı düşünülüyor. Dünya yörüngesine yerleştirilecek olan Starlink uyduları birbirlerine kablosuz olarak bağlanacak.


  Yeryüzündeki internet kullanıcıları ise bu yüksek hızdaki uydu ağına bağlanmak için yaklaşık 200 dolar değerinde cihazlar kullanacaklar. Elon Musk'a göre küçük bir pizza kutusu boyutlarında olacak bu terminal alıcılar; evlerde, arabalarda, uçaklarda, teknelerde ve hatta sırt çantalarında bile kullanılabilecek. Dünya'nın çevresini saracak uydular ile nerede olursak olalım, bu ağa bağlanmak mümkün olacak.


  SpaceX neden böyle bir projeye ihtiyaç duydu?


  internet kablolar


  İnternet ağı, temel olarak bilgisayarları birbirlerine bağlayan bir tür iletişim sistemidir. Bu sistemi kullanabilmek için de internet servis sağlayıcılarına ücret öder, hizmet alırız. Günümüzde ise Dünya'daki internetin önemli bir kısmı, aslında düşünüldüğü gibi uydularla değil, yer altındaki fiber optik kablolarla çalışır. Ancak kablolu bağlantıların da bir sınırı var.


  Bağlantı hızı ise internet kullanımlarında yaşanan en büyük sorunların ana kaynağı. Kullanıcılar için bu sorun video izlerken, dosya indirirken ya da yüklerken her zaman hissedilmeyebilir. Ancak anlık iletişim kopmaları özellikle uluslararası bağlantılarda sorunlar, daha büyük etkiler yaratabiliyor. Kısacası internet, bizim günlük ihtiyaçlarımızı karşılamaktan çok artık Dünya için elektrik ya da su kadar önemli bir konuma geldi.


  Gecikmelerin yanı sıra internet bağlantısı için kullanılan fiber optik kabloların üretilmesi, yerleştirilmesi ve korunmasının maliyeti de son derece yüksek. Bu kadar emek ve para kaybına rağmen ne yeterli bağlantı hızı sağlanabiliyor ne de Dünya'nın her noktasına bağlantı ulaştırılabiliyor. SpaceX tam da bu nedenle Starlink projesini başlatıyor.


  Starlink işe yarayacak mı?


  SpaceX için Starlink projesi aslında hiç de yeni değil. Şirket, 2018 yılının Şubat ayında Tintin-A ve Tintin-B isimli iki Starlink uydusunu zaten dünya yörüngesine yerleştirmişti. Başarılı bir şekilde konumlandırılan uydular sayesinde, SpaceX mühendisleri temel konsepti oluşturdular ve uyduların en iyi şekilde bağlanabilmesi için gerekli geliştirmeleri yaptılar.


  Uzaya gönderilecek diğer uydular birbirine ilk olarak doğu-batı yönünde bağlanacaklar, ilerleyen zamanlarda kuzey-güney yönlü bağlantılar için de yeni uydular gönderilecek. Starlink uyduları, daha önce alışık olmadığımız bir şekilde çok yavaş olarak, Elon Musk’ın deyimiyle, masaya yan yana dağıtılan iskambil kartları gibi yörüngeye yerleştirilecekler.


  spacex, starlink


  Elon Musk, gazetecilerin uyduların akıbeti ne olacak sorusu üzerine, elbette gönderilen tüm Starlink uydularının çalışmasını beklemediklerini, ancak bunun çok düşük bir olasılık olduğunu dile getirdi. İlk gönderilen uydu grubu lazer ışınlarıyla bağlanamıyor, ayrıca onlarla yeryüzünden iletişime geçmek için şimdilik klasik antenler kullanılıyor. İlerleyen zamanlarda gönderilecek uydular arasında ise lazer bağlantısı olacak, böylece yüksek hızlı internet ağı kullanılabilecek. Kısa mesafeli bağlantılar için de fiber optik kabloların Starlink projesinden daha verimli olacağı konuşuluyor.


  SpaceX yapay zeka ile uyduları ve uzayı koruyacak:


  spacex, starlink


  Starlink uydularının sayısının bu kadar yüksek olması, herkesin aklına nasıl olacak da uzayda çarpışmayacaklar sorusunu getiriyor. Şirket bu konuda içlerinin rahat olduğunu, Starlink uydularının sahip oldukları yapay zeka sayesinde diğer Starlink uydularıyla, diğer uydularla ya da uzay çöpü olarak isimlendirilen nesnelerle çarpışmayacaklarını açıkladı.


  Yeni bir teknoloji kullanıldığı için ve Starlink uydularının yapay zeka desteği hızlı bir öğrenme sürecinde olduğundan ilk adımlarda pek çok yanılgı yaşanacak. Uydular kısa sürede tüm çevreyi tanıyacak ve pervaneleri sayesinde çarpışmalar en aza indirilecek.


  Bu kadar fazla uydunun, zaten kalabalık olan yörüngemize yeni çöpler yaratması da büyük bir endişe. SpaceX, kullanım durumuna göre 1 ile 5 yıl arasında Starlink uydularının dünyaya düşecek mesafede olduklarını, atmosfer tarafından parçalanacakları için ne dünyada ne de uzayda bir iz bırakacaklarını açıkladı.


  Starlink projesi ne zaman tamamlanacak?


  spacex, starlink


  Elon Musk’ın basına yaptığı açıklamaya göre 10 milyar dolardan fazla hatta 20-30 milyar doları bulabilecek olan Starlink projesi için ilk adımlar atıldı. Şu an için Dünya yörüngesinde yaklaşık 250'den fazla Starlink uydusu bulunuyor fakat bu yeterli bir sayı değil. 1.600 adet dünyaya yakın uydu gönderildikten sonra, ikinci adıma geçilecek. Bu adımda ise 1000 kilometre yüksekliğe, bir grup uydu daha gönderilecek. Yeni gönderilen uydular, dünyada bağlantı kurmanın zor olduğu noktaları kapsayacaklar.


  SpaceX; yüksek hızda, kaliteli internet ağı oluşturabilmek için gerekli 4.400 adet uyduyu 2024 yılına kadar Dünya yörüngesine yerleştirmeyi hedefliyor. Asıl hedeflenen 12 bin adet Starlink uydusunun ise 2027 yılında tamamen yörüngeye yerleştirilmiş olacağı düşünülüyor.  spacex


  Her bir Falcon 9 roketi ile 60 tane Starlink uydusunu yörüngeye göndermekte olan SpaceX’in, 2027 yılındaki 12 bin uydu hedefine ulaşması için ayda 120 Falcon 9 roketi göndermesi gerekiyor. Bunun içinde sefer sayıları sıklaştırılacak, farklı kıta ve bölgelerden de uydular gönderilecek.


  Tüm dünya için heyecan verici olan SpaceX şirketinin Starlink projesi hızla devam ediyor. Her yeni projede ve denemede yeni veriler elde eden şirket, tüm dünya için yüksek hızlı ve kablosuz internet projesini giderek geliştiriyor.


  Kaynak: https://www.webtekno.com/space…-tum-detaylar-h87232.html

 • Daha önce bu forumda bu konu (video hariç) paylaşıldı mı bilmiyorum ama bilmeyenler öğrensin diye paylaşmak istedim.

  Bugünlerde ve ilerleyen zamanlarda gökyüzüne baktığımız da sıralanmış ışık dizilimi görmeniz muhtemel ama korkmanıza gerek yok çünkü bunlar UFO değil Elon Musk'ın bir projesi olan Starlink Uyduları...

  Bu uyduları canlı olarak takip etmek istiyorsanız Link: https://findstarlink.com/

  Eğer mobil uygulama için ise: Heavens-Above

  Barış Özcan'ında bu konu hakkında ki videosunun Linki: https://youtu.be/wBpVQln4MIU


  68747470733a2f2f73332e616d617a6f6e6177732e636f6d2f776174747061642d6d656469612d736572766963652f53746f7279496d6167652f677a725f764977617962733752673d3d2d3537373437303635352e313533303665333733353835393839663430393635363135373230332e6a7067

  İnternet ücretleri

  211496.jpg?timestamp=-62169991448


  Eğer bu proje herhangi bir problem olmadan gerçekleşirse internet ücretleri bu şekilde olabilir.

 • D vitamini COVID-19 mortalite oranlarında rol oynuyor gibi görünüyor

  vitamind.jpg

  Yeni koronavirüs (COVID-19) pandemisinden elde edilen küresel verileri inceledikten sonra, araştırmacılar ciddi D vitamini eksikliği ve mortalite oranları arasında güçlü bir ilişki olduğunu keşfettiler.

  Northwestern Üniversitesi liderliğindeki araştırma ekibi, Çin, Fransa, Almanya, İtalya, İran, Güney Kore, İspanya, İsviçre, Birleşik Krallık (Birleşik Krallık) ve Amerika Birleşik Devletleri'ndeki hastaneler ve kliniklerden elde edilen verilerin istatistiksel analizini gerçekleştirdi.

  Araştırmacılar, İtalya, İspanya ve İngiltere gibi yüksek COVID-19 mortalite oranlarına sahip ülkelerden gelen hastaların, ciddi şekilde etkilenmeyen ülkelerdeki hastalara kıyasla D vitamini seviyelerinin daha düşük olduğunu belirtti.

  Bu, herkesin - özellikle de bilinen bir eksikliği olmayanların - takviyeleri biriktirmeye başlaması gerektiği anlamına gelmez.

  Araştırmaya öncülük eden Northwestern'den Vadim Backman, "İnsanların D vitamini eksikliğinin mortalitede rol oynayabileceğini bilmelerinin önemli olduğunu düşünmeme rağmen, D vitaminini herkese zorlamamız gerekmiyor." dedi. Diyerek şöyle devam etti: "Bunun daha fazla çalışmaya ihtiyacı var ve umarım çalışmamız bu alana olan ilgiyi teşvik edecektir. Veriler, kanıtlandığı takdirde yeni terapötik hedeflere yol açabilecek mortalite mekanizmasını da aydınlatabilir."

  Araştırma, sağlık bilimleri için bir ön baskı sunucusu olan medRxiv'de mevcuttur.

  Backman, Northwestern McCormick Mühendislik Okulu'nda Walter Dill Scott Biyomedikal Mühendisliği profesörüdür. Backman'ın laboratuvarında doktora sonrası araştırma görevlisi Ali Daneshkhah gazetenin ilk yazarı.

  Backman ve ekibi , ülkeden ülkeye COVID-19 mortalite oranlarındaki açıklanamayan farkları fark ettikten sonra D vitamini seviyelerini incelemeye ilham verdi . Bazı insanlar sağlık kalitesi, popülasyondaki yaş dağılımları, test oranları veya farklı koronavirüs suşlarındaki farklılıkların sorumlu olabileceğini varsaydı. Ancak Backman şüpheci kaldı.

  Backman, "Bu faktörlerin hiçbirinin önemli bir rolü olmadığı görülüyor." dedi. "Kuzey İtalya'daki sağlık sistemi dünyanın en iyilerinden biridir. Aynı yaş grubuna baksa bile mortalite farklılıkları vardır. Ve test kısıtlamaları gerçekten değişse de, ölüm oranlarındaki farklılıklar hala benzer test oranlarının geçerli olduğu ülkelere veya nüfuslara baktık.

  “Bunun yerine, D vitamini eksikliği ile önemli bir korelasyon gördük” dedi.

  Dünyanın her yerinden kamuya açık hasta verilerini analiz ederek Backman ve ekibi, D vitamini seviyeleri ile aşırı aktif bir bağışıklık sisteminin neden olduğu hiperinflamatuar bir durum olan sitokin fırtınası arasında güçlü bir ilişki ve D vitamini eksikliği ile mortalite arasındaki korelasyonu keşfetti .

  Daneshkhah, "Sitokin fırtınası akciğerlere ciddi şekilde zarar verebilir ve hastalarda akut solunum sıkıntısı sendromuna ve ölüme yol açabilir." diyerek şöyle devam etti: "Bu, COVID-19 hastalarının çoğunu öldürüyor gibi görünüyor, akciğerlerin virüsün kendisi tarafından tahrip edilmesi değil. Bu, bağışıklık sisteminden gelen yanlış yönlendirilmiş yangının komplikasyonlarıdır."

  Burası tam olarak Backman'ın D vitamininin önemli bir rol oynadığına inandığı yerdir. D vitamini doğuştan gelen bağışıklık sistemlerimizi geliştirmekle kalmaz, aynı zamanda bağışıklık sistemlerimizin tehlikeli bir şekilde aşırı aktif olmasını önler. Bu, sağlıklı D vitamini seviyelerine sahip olmanın, hastaları COVID-19'dan ölüm dahil olmak üzere ciddi komplikasyonlara karşı koruyabileceği anlamına gelir.

  Backman, "Analizimiz, ölüm oranını yarıya indirecek kadar yüksek olabileceğini gösteriyor." dedi. "Bir hastanın virüse yakalanmasını engellemez, ancak enfekte olanlarda komplikasyonları azaltabilir ve ölümü önleyebilir."

  Backman, bu korelasyonun COVID-19'u çevreleyen birçok gizemi açıklamaya yardımcı olabileceğini, örneğin çocukların neden ölme olasılığının düşük olduğunu söyledi. Çocuklar henüz tam olarak gelişmiş bir bağışıklık sistemine sahip değildir, bu bağışıklık sisteminin ikinci savunma hattıdır ve aşırı tepki gösterme olasılığı daha yüksektir.

  "Çocuklar esas olarak doğuştan gelen bağışıklık sistemlerine güveniyorlar," dedi Backman. "Bu, ölüm oranlarının neden daha düşük olduğunu açıklayabilir ."

  Backman, insanların olumsuz yan etkilerle gelebilecek aşırı dozda D vitamini almamaları gerektiğine dikkat etmelidir. Konunun, COVID-19 komplikasyonlarına karşı korumak için D vitamininin en etkili şekilde nasıl kullanılabileceğini bilmek için çok daha fazla araştırmaya ihtiyacı olduğunu söyledi.

  Backman, "Hangi dozun COVID-19 için en faydalı olduğunu söylemek zor." dedi. "Bununla birlikte, D vitamini eksikliğinin zararlı olduğu açıktır ve uygun takviye ile kolayca ele alınabilir. Bu, D vitamini eksikliği yaygınlığı olan Afrikalı-Amerikalı ve yaşlı hastalar gibi savunmasız popülasyonların korunmasına yardımcı olmanın bir başka anahtarı olabilir."

  Kaynak: https://medicalxpress.com/news…role-covid-mortality.html

 • Suudi Arabistan 40°C ama bulaş seviyesi çok yüksek. Katar, Pakistan ve daha birçok ülke.

 • Merakla bekliyorum, Türkiyenin son yıllarda iha-siha üretim ve geliştirmede atladığı çağ tüm dünyanın dikkatini çekmekte, özellikle son suriye ve libya olaylarında büyük işlere imza atan iha-sihalarımız ve bunların getirdiği tecrübeyi düşünürsek akıncı çok önemli bir atılımdır.