Matematik/Fizik/Kimya ve Bilimsel Gelişmeler


 • Bu başlık altında Matematik,Fizik ve Bilim ile ilgili paylaşımlar yapabilir,bu konulara ilgili olan İnsanlar ile fikir alışverişi yaparak kendinizi geliştirebilirsiniz.

 • 2017'nin en çarpıcı 8 bilim haberleri
  2017 bilim dünyası için hem başlangıçların, hem de vedaların yılıydı.
  13 yıl Satürn'ü araştıran Cassini uzay aracı 'ölüm dalışını' gerçekleştirirken, iki nötron yıldızının çarpışmasında yerçekimsel dalgalar keşfedildi.
  Geride bıraktığımız yılın en ilginç sekiz bilim ve çevre haberini derledik.
  Yıldız çarpışması


  Telif hakkıPA


  2017'de bilim insanları, Süpernova yıldız patlamaları sonucu oluşan iki 'nötron yıldızının' 130 milyon yıl önce çarpışmasıyla meydana gelen yerçekimsel dalgaları keşfetti.
  Bahsedilen çarpışma, NGC 4993 adı verilen galakside, yaklaşık 1000 milyar kilometre uzaklıktaki Hydra Takımyıldızı'nda gerçekleşti. 130 milyon yıl önce, daha dinozorlar Dünya'da dolanırken yaşanan çarpışma o kadar uzaktaydı ki, yerçekimsel dalgalar ve ışık sadece bize kadar ulaştı.
  Albert Einstein'ın ünlü izafiyet teorisinin odağındaki yerçekimsel dalgalar ve ortaya çıkardıkları ışık, dedektörler aracılığıyla ilk kez doğrudan algılanabildi.
  Yerçekimsel dalgalar, birbiriyle çarpışan kara delikler ve yıldız çekirdeklerinin çökmesi gibi evrendeki şiddetli olaylar nedeniyle uzayzamanın dokusunda görülen kıpırtılar anlamına geliyor.  Albert Einstein'ın izafiyet teorisindeki yerçekimsel dalgalar ilk kez doğrudan algılandı


  Bu buluş, uzaybilimciler için de 'beklenen andı'. Altın ve platin gibi ağır kimyasal elementlerin nötron yıldızlarının bu şekilde çarpışarak birleşmeleri sonucu evrene yayılabildiği de, bu buluşla beraber ortaya çıkmış oldu.
  Uzaydaki bu dalgalar araştırılarak, "Büyük Patlama"nın ve geçmişin izleri sürülebilecek.
  Uzay aracı Cassini'nin 'hoşçakal öpücüğü'


  Telif hakkıNASA/JPL-CALTECH


  Satürn'ü araştırmakla görevli Cassini uzay aracı, yok olmasına neden olacak rotaya bu yıl girdi ve 'ölüm dalışını' gerçekleştirdi.
  Cassini, görevi sırasında güneş sisteminin en büyük ikinci gezegenine bakışı tamamen değiştirirken,gezegenin uyduları üzerinde yaptığı yaşanılabilirlik araştırmasının sonuçları ile büyük heyecan yarattı.
  Bilim insanları, Titan isimli uydunun tıpkı Dünya'da olduğu gibi mevsimsel bir döngüsü olduğunu keşfetti.
  14 yıl sonra yakıtı biten Cassini'nin başı boş bir şekilde Satürn ve uyduları arasında dolaşması istenmediği için, Cassini'nin infilak etmesine yol açacak "atmosfere girme talimatı" verildi.


  Cassini-Huygens - Rakamlarla
  Satürn görevi


  7.9 milyar km
  fırlatılmasından beri aldığı yol
  6
  adet uydu keşfedildi

  • 453.000 fotoğraf çekildi
  • 2.5 milyon emir yerine getirildi
  • 635GB veri toplandı
  • 3.948 adet bilimsel makale yazıldı

  Source: Nasa
  Satürn'ün uydusu olan Titan'ın yerçekiminden faydalanarak görevini sürsüren Cassini, her ay Titan ile bir araya gelerek 'uzun bir ilişki' yaşadığı için, görevin son aşamasına 'hoşçakal öpücüğü' adı verildi.
  NASA, 2013 yılında başlayan Satürn yolculuğu sona eren Cassini için bir veda mesajı paylaştı:
  "Cassini artık üzerinde çalıştığı gezegenin bir parçası oldu. Tüm bu bilim için teşekkürler."
  Trump'ın Paris Anlaşması'ndan çekilme kararı


  Telif hakkıAFPImage captionDonald Trump, Paris İklim Anlaşması'ndan daha iyi bir anlaşma için mücadele edeceğini söyledi.


  ABD Başkanı Donald Trump, seçim kampanyası sırasında verdiği önemli vaadlerden birini yerine getirip Paris İklim Anlaşması'ndan çekilme kararı aldı.
  1 Haziran'da Beyaz Saray'da yaptığı basın toplantısında anlaşmadan çekildiğini açıklayan Trump'a Demokratlar, dünya liderleri ve çevreciler tepki gösterdi.
  Trump'ın koltuğunu devraldığı eski ABD Başkanı Barack Obama, bu hamlenin Trump yönetiminin "geleceği reddetmesi" anlamına geldiğini söyledi.
  Kararın hemen arkasından Beyaz Saray'ın danışmanlar kurulunda yer alan SpaceX ve Tesla Yönetim Kurulu Başkanı (CEO) Elon Musk ve Disney Yönetim Kurulu Başkanı (CEO) Bob İger, bu görevlerinden istifa ettiklerini açıkladılar.  Siyasi ve ekonomik açıdan uzun dönemli sonuçları olabilecek bu karar, Trump destekçilerini ise sevindirdi.
  Trump, anlaşmanın ABD'nin 'dezavantajına olduğunu ve diğer ülkelere ABD'ye karşı ekonomik avantaj sağladığını', artık yeni ve 'daha adil' bir anlaşma için de arayışa gireceğini söylemişti.
  Dünya büyüklüğünde 7 yeni gezegen


  Telif hakkıNATURE


  Gökbilimciler Güneş Sistemi dışındaki bir yıldızın etrafında Dünya büyüklüğünde yedi gezegen keşfettiler.
  Gezegenler, Dünya'dan 40 ışık yılı uzaklıkta bulunan Trappist-1 yıldızının yörüngesinde bulunuyor.
  Araştırmacılar, bu yedi gezegenden sadece üçünde yaşama elverişli koşulların olabileceğini söyledi.
  Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA, keşfin "ikinci bir Dünya bulup bulamayacağımız değil, ne zaman bulacağımız sorusunu gündeme getirdiğini" belirtti.
  Yeni akrabalarımız


  Telif hakkıPHILIPP GUNZ/MPI EVA LEIPZIG


  200 bin yıl önce Doğu Afrika'da "insanlığın beşiği" olarak tanımlanan tek bir noktadan dünyaya yayıldığı fikri bilim dünyasında hakimken, bu yılki yeni bir araştırma ezberleri bozdu.
  Kuzey Afrika'da bulunan beş yeni Homo Sapiens (modern insan) fosili, ilk insanların tahmin edilenden 100 bin yıl önce ortaya çıktığını gösterdi.
  Evrim teorisiyle ilgili buluşlar, bununla sınırlı değil.
  2015'te 15 iskelete ait kalıntılar incelenmiş ve insanın ataları ile ilgili algıları değiştirebilecek bulgulara rastlanmıştı. Naledi adı verilen bu türün ne kadar eski olduğuna ilişkin bir açıklama henüz getirilemezken, kalıntıların 3 milyon yıl öncesine ait olabileceği belirtilmişti.


  İnsan evrimine dair bilinenleri değiştiren keşif


  Ancak Homo naledi Afrika'da bulunan diğer ilkel insanlara benzemiyordu. Bir gorilinki kadar küçük bir beyne sahipti. Leğen kemiği ve omuzları ise çok iyi gelişmemişti.
  Naledi, kafatasının yapısı, dişlerin küçüklüğü, karakteristik uzun bacakları ve modern görünümlü ayakları nedeniyle insan cinsi kategorisinde değerlendirildi.
  2017'de ise, aynı araştırmayı yürüten ekip, kalıntıların sadece 200 bin- 300 bin yıllık bir geçmişi olduğunu ortaya koydu. Bu yıl açıklanan araştırma bulgularına göre Naledi, modern insanın da ait olduğu Homo sapiens ailesinin ilk örnekleriyle karşılaşma fırsatı bulmuş olabilir.
  'Büyük Amerikan Tutulması'
  21 Ağustos'ta, Ay'ın dev gölgesi ABD'yi boydan boya dolaştı. 'Büyük Amerikan Tutulması' denilen bu olay, sadece ABD'den izlenebilecek ilk tam güneş tutulması olarak tarihe geçti.  ABD'nin batısından doğusuna uzanan, 14 eyaleti kapsayan geniş bir hat üzerinde izlenebildi


  Bu, aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri'nde 99 yıl sonra gerçekleşen ilk tam güneş tutulmasıydı.
  ABD'nin batısından doğusuna uzanan ve 14 eyaleti kapsayan geniş bir hat üzerindeki milyonlarca insan, bu tarihi ana tanık olmak için sokaklara döküldü.
  Çok uzaktan gelen ziyaretçi


  Telif hakkıESO/M. KORNMESSER


  Uzaybilimciler yıllardır yıldızlararası bir asteroidin (yıldızımsı cisimcik) ziyaretimize geleceğini tahmin ediyordu. Ekim 2017'de teleskoplar ilk kez bir astreoidi yakaladı.
  Hawaii'deki araştırmacılar, hızı ve yörüngesine bakılarak Güneş Sistemi'nin dışından geldiği tespit edilen bir nesneyi keşfetti.
  Pan-Starrs teleskobuyla keşfedilen bu nesneye Hawaii dilinde "uzaktan ilk kez gelen ulak" anlamına gelen 'Oumuamua' adı verildi.
  'Oumuamua' isimli astreodin en ilginç özelliği, enine göre boyunun 10 kat daha uzun olması.
  Antarktika'da kopan dev buzdağı


  Telif hakkıCOPERNICUS SENTINEL (2017) ESA/ANDREW FLEMMING


  2017'de, tarihte kayıtlara geçen en büyük buzdağlarından biri, Antarktika'dan koptu.Bir Amerikan uydusu, buzdağını Larsen C Buz Sahanlığı diye bilinen bölgeden geçerken görüntüledi.
  Yüzölçümü 6 bin kilometrekare olan dev buzul bloğu, Kıbrıs'ın yaklaşık üçte ikisi büyüklüğünde.
  Larsen buzulundaki büyük bir çatlağı 10 yıldan uzun süredir takip eden uzmanlar, böyle bir gelişmeye zaten hazırdı. Çatlağın ayrılması 2014'ten itibaren arttı ve her an kopuş olabileceği biliniyordu.
  Yeni Larsen Buzdağı kayıtlara geçen en büyük 10 buzul arasında. Ancak Antarktika'da görülen en büyük buzdağlarından çok daha küçük.
  200 metreden kalın yassı buzdağı, kısa vadede çok hızla çok uzağa gitmeyecek. Kütle, bölgedeki deniz ticaret yollarında problem yaratabileceği kaygısıyla gözlem altında tutulacak.
  Buzdağı, iklim değişikliğinin etkilerini inceleyen bilim insanları için de yeni bir yol haritası sunabilir.

 • Dünya iki hafta sonra buz devrine girebilir
  Bilim insanlarının 2020 yılından sonra dünyada mini bir buzul çağının yaşanabileceğinden bahsetmesinin ardından şimdi de 2 hafta sonra dünyaya yakın bir mesafeden geçecek olan asteroidle ilgili bir olasılık gündemde.

  Saatte yaklaşık 108 bin kilometre hızla gezegenimize yaklaşan "The 2002 AJ129" kod adlı dev asteroid, NASA'yı alarm durumuna geçirdi.
  "Tehlikeli" kategorisinde değerlendirilen "The 2002 AJ129", 2 hafta sonra gezegenimize en yakın konuma ulaşacak.
  Yaklaşık 1.1 km olduğu tespit edilen dev asteroid, 4 Şubat günü gezegenimize 4.208.641 km mesafeden geçecek. NASA, bu mesafeyi uzay için yakın ve tehlikeli olarak tanımlıyor. Çünkü dünyaya 7.402.982 km'den daha fazla yaklaşan her şeyi "tehlikeli" olarak kategorilendiriyor.
  Bilim insanları söz konusu asteroidin, dünya ile temas etmesi durumunda dünyanın bir kaç yık boyunca buz devrine dönebileceğini belirtiyor. Böyle bir durumda uzun süre ortalama sıcaklık 8 derece olacak.

 • Bir sayının 0'a bölümünün tanımsız olmasının sebebi şudur:


  1/x ifadesinde x değişkenini 0'a yaklaştıralım ama hiç bir zaman tam 0 olmasın.
  X değişkenini sayı doğrusunun pozitif tarafından 0'a yaklaştırdığımızda elde edeceğimiz değerler pozitif olarak sonsuza doğru büyür.X değişkenini sayı doğrusunun negatif tarafından 0'a yaklaştırırsak bu sefer elde edeceğimiz sonuç negatif olarak sonsuza yani eksi sonsuza doğru gider.0'a sağdan ve soldan yaklaştığımızda farklı değerler elde edeceğimiz için Sayı/Sıfır ifadesi tanımsız olur.
  Mesela herhangi bir tam sayıyı herhangi bir tam sayıya sağdan ve soldan yaklaşarak bölersek çıkan sonuçlar aynı anda aynı yere gider.0 sayısında böyle bir durum söz konusu değildir.Sağdan + bir değer çıkarken soldan - bir değer çıkar.
  --Olaya limitten bakarsak:
  lim (1/x)= +∞ ∧
  x-->0+
  lim (1/x)= -∞
  x-->0-

 • Bir fonksiyonun belirli bir aralıktaki değişim hızını hesaplamak için Türev kullanılır.Bir fonksiyonun iki nokta arasında ki değişimler toplamını hesaplamak içinse İntegral kullanılır.


  Örneğin Hız-Zaman fonksiyonu verilen bir arabanın bir noktada ki hız değişimi arabanın o noktadaki ivmesine ve zaman değişkenine göre Türev'ine eşittir.Aynı arabanın belirli aralıkta ki değişimler toplamı o arabanın aldığı yola ve o fonksiyonun verilen aralıkta ki zamana göre İntegral'ine eşittir.Örnek olarak:


  Arkadaşlar resimin en alt köşesinde x(t)=t2 grafiğinde 1-10. saniyeler arasına 99 m demişim orası yanlış olmuş.99 m çıkan yer v(t)=2t fonksiyonunun 1-10. saniyeler arasında ki alanı.

 • Bir fonksiyonun iki noktası arasında kalan alanının hesaplanması için İntegral kullanılır.Ancak x ekseninin altında kalan alanı hesaplamak için İntegral kullandığımızda sonuç negatif çıkar.Alan negatif olamayacağına göre X ekseninin altında kalan bölgeler için İntegral alınırken ifade - ile çarpılarak gerçek alan değerine ulaşılır.

 • Yukarıda belirttiğim kuralda hareketle sinüs fonksiyonunun (0,2π) aralığında kalan alanı hesaplandığında toplam sıfır sonucuna ulaşılacaktır.Sinüs fonksiyonun periyodu 2π'dir.Yani her 2π'de bir başladığı yere geri döner


  Sinüs fonksiyonunun her 2π'lik tanım aralığındaki İntegrali 0 çıkar

  Buradan hareketle sinüs fonksiyonu sonsuza kadar 2π'lik periyotlarla tekrar ettiği için sonsuza kadar olan alanlar toplamı 0 çıkar.

  Böylece cos(∞) ifadesinin eşitini 1 olarak bulduk.

 • Hayırlı olsun hemşehrim ilgiyle takip edeceğim. Üniversiteye hazırlanan gençler için bir hayli faydalı olur.

  Teşekkürler hocam:).Üniversiteye hazırlanan kardeşlerimiz için faydalı olacaktır dediğin gibi.Sadece matematiksel şeyler değil Fizik ve Bilim alanında ki gelişmeleri de paylaşmaya çalışacağım.Forum ahalisinden ilgi duyanlar da burada bildiklerini ve yeni gelişmeleri paylaşırsa çok güzel olur.Ortak olarak HF ailesinden Bilime Fiziğe Matematiğe ilgi duyan herkes bu başlık altında bir şeyler paylaşmalı.Forum'da böyle bir uygulamanın olması hakikaten binlerce üyesi olan bir yer için faydalı olacaktır.