Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • İlkadım'da günlük güneşlik bir hava vardı Atakum'a geldim yine kapalı puslu yürürken şöyle bir şey gördüm :)

• yarın aydere gidiyorum 19-20 si gibi sistem var 850 de kaç girerse kar yağışı alıyor inşAllah nasipse görürüz

Hocam 850 uygun aslında kar için fakat yağış çok az görünüyor
    20 yıldan fazladır yaylacılık yapıyorum 850 de +4 bile 1800 1900 rakımlara kar için yetiyor fakat siklon oluşup kuvvetli yağış alması gerekiyor kar için
    Yağış kuvvetlenirse bölgesel kuvvetli yağışlarla birlikte hava da hatta belki yerde bile kar görebilirsiniz diye düşünüyorum
    Bende 1920 rakımdayım son bir kar yağışı görebilir miyim diye bekliyorum heyecanla

• Yaylalar için pekte anormal bir durum yok bence.Geçen sene eniştem mayıs ayı ortasında yaylada kar yağıyor diye fotoğraf atmıştı bana :) Zaman zaman temmuzda bile kar yağdığı oluyor Doğu Karadeniz yaylalarının yüksek rakımlarına.

• Yaylalar için pekte anormal bir durum yok bence.Geçen sene eniştem mayıs ayı ortasında yaylada kar yağıyor diye fotoğraf atmıştı bana :) Zaman zaman temmuzda bile kar yağdığı oluyor Doğu Karadeniz yaylalarının yüksek rakımlarına.

Haklısınız hocam mayısın 15 ine kadar 1800 rk üstünde kar yağışı normal karşılanır.
    Daha sonraki tarihlerde de yağdığı dönem dönem görülmüştür.
    Örnek vermek gerekirse 2000 yılı haziran 19 u gecesi bu süprizlerden biridir

• Ben son iki yazdır yaklaşık 2500 rakımlı Doğu Karadeniz yaylasında kaldım. İlk yaz yaklaşık otuz altı gün kaldım. Neredeyse sadece beş altı gün tam güneş görmüştüm. Diğer günler hep bol bol sis, çise, soğuk sonbahar havası gibiydi. Geceleri soba aranıyordu. Yorgan ise şarttı. Bu yaz ise resmen yandı kavruldu. Otlar erkenden sarardı. Hayvanlar bile bunalmıştı sıcaktan. Geceleri ben pencere açık yattığımı bilirim. Kar, bu sene çok yagmamis ama o yaylanın özelliği zaten bu. Çevresine göre daha az kar alıyor. Ama genel olarak Doğu Karadeniz yaylarında durum yine de fena değil bence. Önceki senelere göre illaki azdır Tabi.

• Karadeniz'de Orta Karadeniz hariç her yer güzeldir X/

Bence Karadeniz'in tamamı muhteşem güzellikte.Sen bozkır görmemişin.Eğer atanıp iç anadolu'da bir yerde görev çıksın görürüm seni. X/ X/ Samsun'u gündüz gözüyle hiç görmedim.Sinop'ta batı ve orta karadeniz karışımı bir yer bence Orta Karadeniz güzel. :D

• Karadeniz hakikaten cennet gibi.Daha önce İstanbul-Denizli arası yolculuk yapmıştım.Sakaryadan sonra her yer bozkırdı.Memleketim olan Giresuna bu yaz gitmek için gün sayıyorum.

• Karadeniz hakikaten cennet gibi.Daha önce İstanbul-Denizli arası yolculuk yapmıştım.Sakaryadan sonra her yer bozkırdı.Memleketim olan Giresuna bu yaz gitmek için gün sayıyorum.

Abartma hocam Kütahya-Uşak hattından gittiysen çoğu yerde orman görürsün.Kütahya çoğu Karadeniz şehrinden daha ormanlıktır.Bilecik'te gene çok yoğun orman var.Uşak'ın kuzeyi ormandır.Eskişehir-Afyon hattından gittiysen orman az ama gene Afyon Eskişehir arası ormandır gene Afyon'un batısı karadeniz'i andıran ormanları vardır yoğunluk olarak.Denizli'de de hatrı sayılır orman vardır.Ege'de orman bakımından zengin bir yerdir.Türkiye'nin 2. en ormanlık şehri Muğla'dır (%68)'le