Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • 1saat kadar evvel soğuktu yagmusbda vardibsuanda günlük güneşlik belki 10gun oldu sis pus vardı özlemişim biraz güneşi insallh aksiyon öncesi ısınmadır...
    Bu arada egribelde olan arkadaş nasıl orada havalar?

• Trabzon yüksekler 1 inden 2 sine bağlayan geceye kadar yüksekler iyi kar alır. Trb akçaabat arası genelde yağmur bulutlu rüzgarlı yağmur ara ara kky kar .sahilden 100 mt den yukarı hafif kar kendini gösterebilir.Tonlamada sahile inen 5 cm sahilde 5 cm örtü olacağı anlamına gelmiyor.200 250 metrelerde 5 -7cm (boztepe de 5 -7cm) köşk tokide 10 cm üstü olabilir. Trabzon akcaabat arasi sahilinde 5 cm örtü sürpriz ötesidir.

• valla modeller veriler ne derse desin dışarda doğa, bahar geldi diyor. Ben Kastamonu'nun sahil ilçesinde, bin metre yüksekte bir köyde çalışıyordum. Yağış, Doğu Karadeniz gibi hiç sıkıntı olmazdı. Mart on ikide güzel bir kar yağışı olmuştu. Köyün yaşlıları Aralık ve ocak aylarında yağan kardan hep korkarlardi çünkü eskilerde hep mahrumiyeti yaşamışlar kardan dolayı. Haftalarca kimildayamadiklari olmuş. Ama Mart ayında yağan kardan korkmazlardi önü nasılsa bahar derlerdi.
    Evet, illa martta efsaneler olmuştur ama ne kadar da olsa ben çocukluğumdan beri martta yağan karları böyle bi taraftan yağıp bi taraftan açan hava şeklinde görürüm. Bugün yağar yarına bir şey kalmaz. Hele de kıyılarda.

• Bu tip sistemlerde Atakum-İlkadım bol bol yağmur alır soğuk hava giriş yapınca doğusunu ve batısını izlerdi kar yağmazdı bu sefer tam tersi olacak gibi en azından batısı izleyecek merkezde yağış iyi duruyor yağmurdaki kusursuz performansını kar yağarken de gösterse yeter bize isterse ertesi gün erisin kar yağdı deriz en azından :)

• 1saat kadar evvel soğuktu yagmusbda vardibsuanda günlük güneşlik belki 10gun oldu sis pus vardı özlemişim biraz güneşi insallh aksiyon öncesi ısınmadır...
    Bu arada egribelde olan arkadaş nasıl orada havalar?

Hafif rüzgar ara ara kar yağışı var hocam pek tutmuyo 1 cm kadar var yerde ama yağış anında bazen ulaşımda aksama oluyo sıcaklık 3-4 dereceye çıkıyo zaman zaman

• Bu tip sistemlerde Atakum-İlkadım bol bol yağmur alır soğuk hava giriş yapınca doğusunu ve batısını izlerdi kar yağmazdı bu sefer tam tersi olacak gibi en azından batısı izleyecek merkezde yağış iyi duruyor yağmurdaki kusursuz performansını kar yağarken de gösterse yeter bize isterse ertesi gün erisin kar yağdı deriz en azından :)

topram bu sefer ümitli konusuyorsun ahmet hocayada sordum 10 cm örtu olabilir dedi

• @nzhtkdr rezil bir sonbahardan sonra 25 Ocak ve belki 1 Mart'ta göreceğimiz kar nimettir. Beklentimi bu kış daha başlamadan bitirdim diyemem ama bizi memnun etmeyeck bir kış olacağı belliydi bu yüzden 1 cm de yağsa yeterlidir benim için.

• Son 3 yıldaki rüyamızdan kabusla uyandık 2018'de.Avrupa'ya kaptırdığımız son yılların en baba soğuklarından sonra bana göre kırıntının kırıntısı geldiği bir sistem olacak.Allah'tan fazla kar vermiyor modeller Bafra'da.Çabucak ısınır havalar umarım her ne kadar Accuweather kurak bahar geçireceksiniz dese de oraj kovalayalım.

@Gray Cities Rezil yaz demeyi unutmuşsun :)