Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Kış miş yok.gel lanet olası afrika sıcağı sanki bi sen eksiktin gel gel .veriler yamuk yapmazsa mart ayinda da 25 30 derece rekorları olur inşallah .döngü möngü yok.boyle işte sıcak geçti sonrası soğuk olacak diye bişey yok.afrika tersten efsaneye gel.2018 kışı (yazi) için bu berbat gidişi aynen devam etsin. 2018 sistemsiz bitsin gitsin bıktık. Sinirler alt üst kusmaklik........

• Döngünün kırılacağı tarih temmuz ortaları olacak ve sonraki süreçte özlediğimiz gök gürültülü karadeniz sağanakları yaşağacağız. 2019 kışında ise olağan üstü görüntüler yaşayabiliriz.

Kafkaslar'dan gelen soğuk hava dalgası...

• böyle efsane bir geniş kapsamlı soğuma hazar kafkas arasına girse güneybatıya batilasin diye bekleriz batilamaz.
    Kırımdan balkanlar boyunca gider doğulasin deriz doğulamaz.(bu istediğimiz cok nadir olur örnegin geçen seneki kış. Ayrica akdeniz italya ıspanya çanağı a.b bakimindan cok az türediler).çok zoruz bu nedenle zevkli ve cetevelli brezilya dizisi yapan da bu durum.

• Abi su an samsun merkezde oyle hava varki denizin arkasi sisli gri kapali sanki aksama deniz uzerinden dekler gelecek gibi ahh nerdesin be gonlumuzun efendisi gider ayak bi yuzumuzu guldursen ne olur ;( hava-kars323 hava-kars323

• Yazın ve sonbaharda aylarca kuraklık çektik,üstüne böyle kış(!) yaşıyoruz.Accuweather da ilkbaharda kuruyup gidersiniz diyor "kuralık tehlikesi"ni yapıştırmış.Cidden bela oldu başımıza bu kuraklık... Ne zaman kurtulacağız bu düzenden.Allah'ım sen yardım et.Bu tahmin tutarsa yazın çekeceğimiz var.

indir (1).jpg

• Valla yazları sıkıntı gerçekten. Ben çocukluğumda böyle son 5/6 senedir olan sıcaklar gibi yakıcı sıcakları hiç hatırlamıyorum. Ya da çocuktuk da o yüzden mi etkilenmiyorduk bilmiyorum ama bu son yazlar cidden çok bunaltıyor. Yağmur yağar serinlerdik eskiden şimdi nerdeee

• 2017'den temmuzdan beri patern değişti ne yaz yağmuru alabildik ne kış yaşayabildik paternin daha önce mart ya da nisan gibi değişebileceğini söylemiştim martta sistem(ler) gelirse tahminim tutmuş olacak patern yeniden bize dönmüş olacak.

• hiç değilse yağmurlu geçse biraz bu havalar. Lamı cimi kalmadı az doğularsa düz doğrulasa olayı bitti koca çaplı sistem avrupanın.şunu net bir şekilde öğrenmiş olduk devasa soğuklar kuzeyimizde olsa ya da doğu avrupadan balkanlara kadar uzansa da demekki bize inecek diye bi kaide yok hemde öyle böyle soğuk değil. Azor çıkmadı iskandinav yatti vesahire her neyse. Genel manada herkes içinden çok sinirli benim gibi. En büyük pay hazar zimbirtisi ve yunanistandan ispanyaya kadar olan kulvarda sürekli türeyen a.b ler.önumuzdeki yazdan sonra sonbahar gibi de bu trendi ıyi takip edelim bakalım değişkenlik olacak mi

• Valla benim gördüğüm şu 56-60 saat yerinden kıpırdamayan soğuklar ve ardından yaşanan hareketlenmeyle ilgili 4 gündür 50 den fazla sinoptik deneyen iki model
    İkisininde hiçbir fikri yok tıpkı bizim gibi olası her senaryoyu denediler illaki denediklerinden biri tutacak daa 1/kahkahas23s1

• Biraz doğu karadenizde takılalım. Karadenizliden kız alırsan karadenizli sayılırsın derlermiş buralarda:) Kötü bir kış geçiyor buralar sessiz sakin baya..

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Yazın ve sonbaharda aylarca kuraklık çektik,üstüne böyle kış(!) yaşıyoruz.Accuweather da ilkbaharda kuruyup gidersiniz diyor "kuralık tehlikesi"ni yapıştırmış.Cidden bela oldu başımıza bu kuraklık... Ne zaman kurtulacağız bu düzenden.Allah'ım sen yardım et.Bu tahmin tutarsa yazın çekeceğimiz var.

indir (1).jpg

Bu sezonun özetiydi bu.

• Ayderin haline bak.. Ama bu sene ayder yinede iyi kar aldı. Zaten ülkede iyi kar alan yerler neredeyse 2000m üstü yerler oldu..

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN