Sizce 2017 yılının en unutulmaz meteorolojik hadisesi hangisidir?

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Sizce 2017 yılının en unutulmaz meteorolojik hadisesi hangisidir? 105

1. 07.01.2017 İstanbul - Kar (36) 34%
    2. 27.07.2017 İstanbul - Dolu (61) 58%
    3. 30.01.2017 Samsun - Kar (8) 8%

A -) 07.01.2017 İstanbul - Kar

B -) 27.07.2017 İstanbul - Dolu

C -) 30.01.2017 Samsun - Kar

Twitter üzerinden de ankete katılmanızı bekliyoruz.

Sizce 2017 yılının en unutulmaz meteorolojik hadisesi hangisidir?
    (Video ek tweette yer almaktadır)

— Hava Forum ( havaforum) 26 Aralık 2017

• Kesinlikle 27 Temmuz'da ki doluydu. Bildiğimiz taş yağmıştı, bittiğinde sokaktaki görüntü çatışma yaşanmış gibiydi. Kırık camlar, kırılan ağaçlar, çatıdan uçan parçalar..

Bara döda fiskar följer strömmen...

• Ben gol olur diyorum :D şaka bir yana bencede 27 temmuz öyle her zaman gerçekleşen bir olay değildi.

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Balkondan sandalye uçmak üzereyken yakalamıştım, sırtıma yerden sekip çarpan doluları asla unutamam. Vakti olanların İstanbul Özel Meteorolojik Konusu'nda o tarihleri bi okumasını tavsiye ederim.

Bara döda fiskar följer strömmen...

• dolu yağışı bu listede rakiplerini her türlü tokatlar. şaşılacak bir hadise sonuçta. öbürlerinde kış tabi kar yağacak başka ne olacadiki diyebilirsiniz.

• Seçenekleri biraz değiştirmek gerekiyor bence mesela 30 Ocak sistemi Samsun'dan çok Trabzon'da etkili olmuştu yanlış hatırlamıyorsam 70 cm kar birikti Samsun'da 55-60 cm birikti ama genel olarak Orta ve Doğu Karadeniz'de efsane bir sistemdi yani aslında demek istediğim şehirleri biraz daha geniş tutabilir yada bölgesel olarak yazabilirdiniz.

• Herşey unutulur, hatıralar kalır. Bize her Temmuz artık efsanevi Dolu fırtınasını hatırlatır.

Dolu fırtınasına dışarıda yakalananlar o gün tek birşeyi zikrettiler ``Allahım bizi koru.``
    Keşke İnsanoğlu zorda olduğu anda değil, hayatın her anında Rabbinin kudretini ansa...

• Dolu hadisesi son derece çarpıcıydı.6 Ocak da evet bir efsane olmakla beraber,o dolu kolay kolay görülecek bir şey değildi.Yalnız 18 Temmuz'daki sel de bence şıklar arasında olmalıydı.O sistem de yağış miktarı bakımından ekstremdi.İstanbul o miktarda yağışı o kadar kısa sürede her zaman alamaz.9 Eylül 2009'a yakın kalitede bir yağış vardı.Karşı binayı göremedim yağışın şiddetinden.

• 27 Temmuz günü Sivas'ta köydeydim Annem aradı, Arda acayip dolu yağıyor camlar patlayacak dedi. Anında radarı açtım küçük bir kırmızı kütle bekliyordum ama gözlerime inanamadım o nasıl bir kütleydi. Ancak o anlara şahit olamadım. Ancak 6 Ocak'ta an be an takip ettim. Bölgem fazlasıyla kar alıyor ancak gördüğüm en iyi sistemlerden biriydi. O yüzden oyumu 6 Ocak sistemine veriyorum.

• Ne zaman oldu hatırlamıyorum ama galiba yazdı yada eylül gibi, ikindi vakitlerinde, samandıradan güneyde aydos tarafında bir bulut, 2- 3 km genişleğinde... Sıcak ve güçlü bir rüzgar esti, hava soğuk olmamasına rağmen sıcaklığı hissediliyordu. Bulut hızlıca geldi ve orta şiddette bir yağmur bıraktı. 5 dakika civarı sürdü. Sonra kuzeye doğru devam etti. Bana çok garip geldi. 2016'da da benzer bir şey yaşadım. Doğu karadeniz yaylasında bir bulut, en fazla 500 m genişliğinde, bulunduğum yerden 100 m civarı yükseklikteydi. Yaylanın yükseltisi 1900-2000 m arasında ve bu yükseklikte yerden yüksek bulut görmeye alışık değildim (bulutlar dağa yükselerek geliyor). Hava sıcaktı ama bu zamanda sıcak bir rüzgar yoktu. Batıdan geldi, 5 dk civarı yağış bırakıp doğuya gitti.