27 Aralık - 15 Ocak Tahmini

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Konumda 7 Ocak Öncü Sisteminden Bahsetmiştim Benzer Bir Sinoptiği GFS Verdi Soğukların biraz daha fazla olmasını bekliyorum.

Karın ilk düşüşü sıradan değil, sihirli bir olaydır. Uyandığında yattığından daha farklı bir dünyaya gözlerini açarsın

Priestley

• 8 Ocak Sonrası azorun dikleşmesini ve ardı sıra bir sistem daha indirebilmesinden bahsetmiştim sinoptik biraz değişik olsada ana fikir olarak verdiğim güzergahda ilerlemektedir.

Hemen üzerimizdeki -12 lere varan soğukların ülkemize karadeniz üzerinden gelmesi gerektiğinden bahsetmiştim . Sinoptik olarak fena bir çıktı değil önemli olan şimdi azorun yatay yönlü değil biraz daha dikey yönlü haraketini beklemek olacak sadece.

Karın ilk düşüşü sıradan değil, sihirli bir olaydır. Uyandığında yattığından daha farklı bir dünyaya gözlerini açarsın

Priestley

• Eline sağlık tahmin yapmak zor iştir. Ben senelerdir takip ediyorum hala daha bilmediğim çok şey olduğunun farkındayım. Benim nacizhane senin bunlardan ders çıkarman gereken eleştirilerim var tabikide dinlersen uygularsan..

1. si anlatımında hatalar var çok uzun yazacağım diye düşük anlamlı cümleler kurmuşsun bunlara dikkat etmelisin.
    2.si Model takibi bile başlı başına önemlidir basınç yerleşimlerini görmek hangi alana hareket edeceklerini ön görmek, bu konularda eksiğin olduğun düşüncesindeyim. Tahminini bir puzzle olarak düşünürsek puzzle ın ortası yok. Sadece model ya da diagram çıktıları sana düzgün tahmin sonucu vermez.
    3.sü tahmin işini öğrenmek uzun takip gerektirir, forumumuzdaki hocaların yazılarını yorumlarını iyi okursan benim ne demek istediğimi anlarsın, tahmin yapan kişi karşıya güven vermelidir, sende henüz bu yok rüştünü ispatla ki insanlar tahminlerini takibe alsın dinlesin. Geçen senede konu açtığını hatırlıyorum orada ki yazılarından bunların hiçbir farkı yok. Buda kendini çok geliştirmediğini gösteriyor
    4.sü eleştiriye açık olmalısın. Burada amaçsız yazılanları zaten farkedip siliyoruz. Sen içlerinden seni güzel yönlendirenleri alıp değerlendirlmelisin.Mesela Murat Güzel bence çok güzel yazmış.. Bende ona katılıyorum. Öğrenmen ve kendini geliştirmen gereken çok şey var..

Hep eleştirdim ama emin ol bunları söylerken yararına söylüyorum. Bu sayfada tahmin yapıp bildiklerini paylaşma cesaretin ise önemli bir iş. Bir daha ki tahminlerinde farklı bilgileri görmek isteriz. Başarılar

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• @Baybars hocam samimiyetinizi ve içtenliğinizi bildiğim için beni düşünerek yorum yaptığınızı biliyorum. Yorumlarınızın tamamına dikkat edeceğim .

Priestley

• 1 er gün değişim erken yada geç gelme olsasılıklarıyla tahminimin tamamen arkasındayım bu gece bir açıklama daha yapacağım.

Priestley

• Bahsettiğim ilk salınım .

Ve kuvvetli olmasını beklediğim ikinci salınım..

Tahmin bizden takdir allahtan dualarını eksik etmeyin....

Priestley

• Son ECMWF ve GFS Güncellemeleri verdiğim sistemler hakkında gayet güzel çıktılar sunmuştur. GFS gece güncellemesinden sonra bir açıklama daha yapacağım.

Priestley

• Arkadaşlar forumu uzun zamandır yoğun iken bu kadar durgun görmemiştim. Önümüzdeki günler hakkında varsa sormak istediğiniz sorular bu başlık altından sorabilirsiniz yardımcı olacağım.

Priestley

• Hocam ilk sistem 12 sindemi ve tekirdag yagıs alırmı? Birde bu sistemden sınra tekrar sistemler gelecekmi?

Uzun vadede konuşmak çok zor fakat elimdeki verilere göre sistemin hemen peşinden ufak çaplı bir sistem ve 21 i gibi tekrar bir sistem olasılığı gözüküyor . Dediğim gibi vade çok uzun 120 h da bile veriler değişebiliyorken 15-16 günlük tahmin çıkartmak birazda delilik olur.

Priestley

• Arkadaşlar 180 h (12 Ocak 2018 ) civarlarında ülkemize sibiryla kökenli bir sistem gelecektir. Bu sistemin bir kaç ana başlıkları var şimdi burda elimden geldiğince size anlatmaya çalışacağım.

* Öncelikle sibirya kökenli sistemlerde -3,-5 girdi diye yakınmayınız 2m sıcaklıkları daha önemlidir bu tarz sistemlerde.

* İkinci olarak karadeniz üzerinden YB ile gelen bu sistemde DEK li (Deniz Etkisi İle Kar) bir yağış öngörüyorum bunun dışında oluşabilecek bir tepki AB si ile ileriki günlerde yağış hakkında daha detaylı görüşebiliriz.

* DEK olmaz YB var diyen arkadaşlar olabilir DEK yağışları YB nin merkez çekirdeği dışındaki her izobar aralığında görülebilmesi kuvvetle muhtemeldir. DEK için müsait ortam şuan için gözüküyor buna takılmayın.

* İkinci sistem dünde bahsttiğim gibi 21-22 gibi gözüküyor tarih yaklaştıkca onun hakkında bahsedebiliriz.

* Bu arada bahsetmek istediğim bir konu daha var sistemin farklı çıktıların sistemi bir verip bir vermemesi bir kuvvetli verip bir normal vermesi gibi.GEM , GFS , ECMWF , UKMO gibi ana başlıkta toplıyacağımız bu 4 arkadaşın 140-150 h kala mutabık olmasını bekliyorum. En azından üçünün.

Arkadaşlar 25 ARALIK da yaptığım açıklamadada bundan bahsettim ülke genelini etkileyecek efsane bir sistem 15 ocağa kadar beklemiyorum diye. Keza fikirlerim aynı şekilde devam ediyor. 96 h da değişim gösteren çıktılar 160-180 h diliminde devasa değişimlerle karşımıza çıkartsa dahi efsane bir sistem beklemiyorum şuanlık.

Sormak istediğiniz sorular varsa bu başlık altından sorabilirsiniz.

HAYIRLI CUMALAR , HAYIRLI GÜNLER DİLERİM ?(

Priestley

• Hocam bilgileriniz için teşekkür ederim. Denizli merkez olarak kar alma şansımız hangi sistem de var ?

12 sindeki sistemden yağış almanı kuvvetle muhtemeldir. Bi kaç gün sıcaklıklar bulunduğunuz bölgede 3,-4 derece aralığında gezmesini bekliyorm

Priestley

• Hocam sizce ay ortasındaki sistem bu zamana kadar aldıgımız sistemlerden bir farkı olur mu soğuk bakımından? Görünen o ki yine kıytırık kıvamana geldi.

Bulunduğunuz bölge itibari ile sistem yine sınırlarda diyebiliriz. Fakat sibirya kökenli bir sistem olduğu için önceki sistemde -4 de gördüüğünüz 2 metre sıcaklıklarını bu sistemde -2 de görebilirsiniz.

Yani kısaca sıcaklıklar 1-3 derece aralığında dolaşacak gözüküyor .Pazar akşamı aynı soruyu bana hatırlatırsan daha net bilgi veririm

Priestley