Kıyılara Kar Ne Zaman Geliyor

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • İstanbul'da hocam bekliyor musunuz?

İstanbul için soruyorsanız şehrin tam üzerinde -35 ler (yaklaşık 5.500 metre de olsa üstünde -35 var mı var ) varken 850 hpa -6 iken yaklaşık 60 km hızla esen bir karayel ile kıyısı köşesi her yeri lapa lapa kar alır. İstanbul kar severleri için senenin hatta sezonun ilk kar yağışı olur. 6 saat sürer ve AB hareketinin saat 13:00 yönüne doğru yapar yapmaz da etkisini kaybederek önce 500 hpa ardından da 850hpa yükselir karayel etkisini yitirir ve sistem İstanbul'u terk eder.

• Hocam Selamun aleyküm ben dün 18 i için Balıkesir merkezi sormuştum da yalova dan daha şanslı demiştiniz. Bu dediğiniz lapa lapa kar ve örtü oluşur anlamınada geliyormu hocam. Bu cevap benim gibi kar hastası biri için çok önemli şimdiden teşekkürler. @wildleo1907

• Özellikle 18 ini 19 una bağlayan gece, Kayseri, Yozgat, Kahramanmaraş, Malatya, Elazığ, Sivas Erzincan, Niğde, Aksaray, Karaman civarında yüksek kesimlerde daha da yoğun olmak üzere kar ve tipi bekliyorum. Köy yolları ulaşıma kapanacaktır. Karayollarındaki yüksek rakımlı geçiş noktalarında trafikte aksamalar meydana gelebilir. Saydığım illerde ilk ve orta dereceli okullarda tatil bir gün önce başlayabilir.

• Hocam Selamun aleyküm ben dün 18 i için Balıkesir merkezi sormuştum da yalova dan daha şanslı demiştiniz. Bu dediğiniz lapa lapa kar ve örtü oluşur anlamınada geliyormu hocam. Bu cevap benim gibi kar hastası biri için çok önemli şimdiden teşekkürler. @wildleo1907

Örtü oluşur oluşmasına da sizi tatmin edeceğini sanmıyorum. Keza duvorani yüksek çok kalıcı olmayan ince bir örtü öngörüyorum.

• @wildleo1907 hocam kolay gelsin
    Tarihlere çok saplanmamak ve şu sistem benim sistemim yada şu sistem falanca şartların sistemi moduna girmemek gerektiği yönlü bilimsel yaklaşımınızı destekliyorum
    Bazen sinoptik yorumlanırken Azor bi sola kaysa falan deniyor ama Azor belki tersi hamle ile daha iyi bir sisteme altyapı kuruyordur kim bilir , onun için sinoptik yorumlamada üstadlarımız ve işin erbabları dışında çok ciddi yorum görmek zor , herkeste bir “Kara Murat Benim” yaklaşımı almış başını gitmiş
    Aslolan bu alana katkı ve birlikte birşey öğrenmek ve öğrendiği referansa da teşekkür edebilme nezaketi.

Şükür ki bu kış ülkemize mjo gerçeğini az da olsa gündeme getirdik ve bazıları yanlış yorumlasa ve kerameti kendinden bilse de hiç önemli değil , faz 3-4 e bitse de geçsek dendiğini de bilen bilir , başka ortamlar da ise sanki mjo model alternatifi gibi gösteriliyor , o tamamen model girdisi ve döngü mihmandarı ama yanlış yorumlayanlar saat başı süslü cümlelerle şovunu yapar işin , olsun önemli değil

Geçen sizle konuştuğumuz Ocak 21-23 dönemi sinyali bir adım daha yaklaştı sanki hocam
    Ancak Ocak Sonu için dün İstanbul sayfasında verilerini paylaştığımız ve yine sizle konuştuğumuz Polar çılgınlık daha sağlam efsane olasılığı belirdi galiba hocam, benim şüphem çok az da modeller de görse daha güzel oluyor
    Ayrıca Şubat ilk yarısı görebildiğimiz ve Semih beyin ve sizin de zaten destek olduğunuz Sibirya ihtimali devam ediyor
    Daha kapsamlı analizlerinizi bekliyoruz , Atmosfer hepimizin ve büyü badana yapmayan bilimsel yorumları tüm üstatlarımızdan bekliyoruz
    Bu arada 25 Ocak’a kadar İstanbul’da kar yok diyenler için 18 Ocak sistemine “deli-manyak sistemi” demeyi öneriyorum

• @Cold.EFso Hocam bence esas sorun insanların artık beklemekten sıkılmış olması. Sadece sıradan tebaa değil bu işin erbapları bile artık isyan eder duruma geldiler.Az önce bir video paylaştım Prof. Levent Kurnaz bile en sonunda isyan etmiş kar yağsın donalım diyor. Her gün medyada kar şu tarihte geliyor ya da kar neden yağmıyor diye çıkan haberleri hiç söylemiyorum zaten. Geçen senelerde kar yağışından nefret eden günlük güneşlik olsa da dışarlarda rahatça gezsek piknik yapsak modunda olan çevremdeki insanlar bile artık isyan eder durumda. İsyanın sonu ve umutsuzluğun sonu bir süre sonra hiçbir veriye inanmamayı getiriyor. Ya da insanlar kar yağmamasının acısını sanki karı yağdıran tahmincilermiş gibi onlardan çıkarma yoluna gidiyor. Her zaman sıklıkla dillendirdiğim ECMWF ve GFS nin melankolik tavrı da altına yazılan sistem fos bu kış bitti yorumları da var olan isyan potansiyelini daha da körükleyerek gerek forumlar arası gerek bireyler arası gerekse de hocalar arası tartışmalara yol açıyor. Bu tartışmaları kendine fırsat bilen bazı kişilere eğlence çıkıyor ve daha da absürt yorumları hatta hakarete varan yorumları forumda görmemize sebebiyet veriyor. Umudunu kaybetmiş ve isyan noktasına gelmiş tahmin yapmayan sadece karın yağıp yağmayacağını öğrenmek isteyen birisi için bazen veriler değil kışın var olan gidişatı ve duyguları belirleyici olabiliyor. Toplum sosyolojisi konusunda fikir sahibi olanlar az çok ne dediğimi anlarlar. Bunun çözümü ise sadece karın yağması olabilir maalesef. Siz ne kadar olumlu veri sunsanız da bu psikolojiye sahip olan bir insanın göreceği şey yine dün ve geleceğin somut tablosu olmaya devam edecektir.

• @wildleo1907 Hocam benim hep istediğim Azor'un Fransa-Britanya arasından dikeldiği ve indirdiği soğukların hiç bir yere uğramadan bodoslama daldığı,Kıbrıs civarlarında da tepki Alçak Basıncının patladığı sinoptik dizilim vardı ya.Sanki GFS öğle güncellemesinde 360. saatlerden sonra ona doğru bir gidiş var gibi?Sizin yorumunuz nedir?
    Bir de hocam GFS öğle güncellemesinde 360. saatlerden sonra Azor'un indirdiği devasa çekirdek tamamamen polar kaynaklı değil mi?Öyleyse eğer bu kış Ocak ayının sonlarına doğru ve Şubat genelinde Sibirya YB'si ile gelen sistemler bekliyor musunuz?Hani genel şablon olarak Sibirya YB'ı genişler Kırım üzerinden soğuklar dalar Kıbrıs'ta da tepki alçak basıncı oluşur?Bu tip genelde Sibirya'ya has sistemleri kastediyorum.Ocak ayının sonuna doğru ile kışın geri kalanı arasında?