Kıyılara Kar Ne Zaman Geliyor

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Bu arada Aralık ayının kötü olduğunu düşünmüyorum. Aralık ayı bu sitede yazar olarak veya diğer şekillerde mümkün mertebe bilimsel yorum ve tahmin paylaşan tüm diğer arkadaşlarımın beklentisi paralelinde gerçekleşti. Bildiğim kadarıyla kimse Aralık ayında İstanbul, Batı veya kıyılar 10-15 cm kar alacak haftada bir sistem alacağız demedi.

• sevgili hocam,ben kişileştirip her hangi bir yorumda bulunmadım..demek istediğim sadece ne olursa olsun,temkinli yaklaşılmalı...bana göre 150.saate girilmeden umutlanmalı ama hayallere kapılmamalı..mesela hocam subatta her sey cok ıyı olacak tarzı seylere ben sıcak bakmıyorum..ha olabılır şu sebepten dolayı dıye yazılırsa bencd daha makul olur..2 sene oncede aralık ayında,şubat ayı için efsane bir kıs beklenıyordu ama sonuc inanılmaz sıcak bir şubat..15 ınde erik dalları acmıstı..ki olabilir neden olmasın..kimse kahin değil..çok kıymetlı insanlarsınız..ama artık gemişteki yasadıklarımızdan hepimiz dersimizi çıkartmış olmamaızda gerekiyor..umarım yanlıs anlaşılmamışımdır..saygılar tekrardan..

• Elinize saglik hocam. 2012 nin ayak sesleri bu cok rahatim ondan...

Sonbahar ortalarından sonra yapmış olduğumuz eşleştirmelerde bu yılın 2012 yılı kışına benzer nitelikler taşıdığını benimle birlikte birçok arkadaşım paylaşmıştık evet. Ancak pek tabi her yılın kendi iç dinamikleri ve modellere etki eden sayısız kontrol edilemez değişkenleri mevcut. Ama evet çatı olarak 2012 ile benzerlikler göstermesini bekleyebiliriz.

• Geçmiş yılları bilen birisi iyi bilir ki batı ve iç kesimlerde çok da sıcak bir Aralık yaşamıyoruz çok şükür ( lütfen 2000 li yılları hatırlayalım) , evet kar az ama birçok ilde görüldü , ancak maalesef Doğu kesimlerde durumlar iyi değil , Hazar YB etkisi bariz , Doğu meyilli sistemlerde de batı zor durumda kalabiliyor , sabırla tüm ülke için faydalı sistemleri bekleyeceğiz

• sevgili hocam,ben kişileştirip her hangi bir yorumda bulunmadım..demek istediğim sadece ne olursa olsun,temkinli yaklaşılmalı...bana göre 150.saate girilmeden umutlanmalı ama hayallere kapılmamalı..mesela hocam subatta her sey cok ıyı olacak tarzı seylere ben sıcak bakmıyorum..ha olabılır şu sebepten dolayı dıye yazılırsa bencd daha makul olur..2 sene oncede aralık ayında,şubat ayı için efsane bir kıs beklenıyordu ama sonuc inanılmaz sıcak bir şubat..15 ınde erik dalları acmıstı..ki olabilir neden olmasın..kimse kahin değil..çok kıymetlı insanlarsınız..ama artık gemişteki yasadıklarımızdan hepimiz dersimizi çıkartmış olmamaızda gerekiyor..umarım yanlıs anlaşılmamışımdır..saygılar tekrardan..

Estağfurullah @divane kardeşim şurada ne güzel sohbet ediyoruz ben sizi yanlış anlamam merak etmeyin. Endişeleriniz yersiz demiyorum ama örneğin iki yıl önce Aralık ayı ile bu aralık ayını şöyle kafanızda bir karşılaştırın isterseniz? Arada dağlar kadar fark var değil mi? İzlandayı düşünün örneğin Azor neler yapıyordu onu düşünün? Bu Aralık ayındaki Azor'un durumuna bakın? Batı Sibiryaya bakın İskandinavya var mıymış yok muymuş ona bakın? bir de hatta arşivden açıp benim kışın kalan kısmı ile ilgili uyarı niteliğindeki mesajlarıma bakın. Erken kış erken bir baharın müjdeleyicisi olabilir demişimdir her zaman. Bununla ilgili hatta fikir ayrılığına düştüğüm burada çok sevgili dostlarım da konuyu hatırlayacaklardır. Bir de şu sinoptik bağımlılığından kurtulalım. sinoptikleri incelerken fotoğraf olarak bakmayın, dinamik olarak analiz edin. Sevgiler, selamlar

• Bu forumda herkes Aralık ayını sıcak bekliyordu. Tahmin edildiği gibi de oldu. Ocak ayında patern değişecek. Burası açık ve net. istatistikleri açıkladım. Her hafif pozitif pna'lı aralık ayının ardından ilk sistem;

1 Ocak-10 Ocak arası: %40
    10 Ocak - 20 Ocak arası: %50
    20 Ocak - 30 Ocak arası: %10'dur. Hepsinde de güzel sistemler gelmiştir. Şurada en fazla sabredeceğimiz süre 20 gün. Bu 20 günü de iyi değerlendirmek lazım. Yarın Mjo'nun Kutup buzları üzerindeki etkisinden ve Kış tahminlerine kapı açan yönlerinden bahsedeceğim. Bunları okuyunuz.

2020'den itibaren ise yeni bir döneme gireceğiz ve daha sık sistemler ülkemizi ziyaret edecek. Dolayısıyla; Bu sene 20 gün daha sabır, kış olarak ise 2 sene daha sabır. Tabi sabrederken de öğrenmeye devam.

• Elinize sağlık hocam.

Nacizhane Kar yağışlı bir aralığın arkasından sıcak şubat çekeceğimize, normal bir aralık(yağış ve soğuk açısından) çetin bir şubatı tercih ederim.İstanbul gibi kıyı şehirlerin sağlam sistemler aldıkları zamanlar ocak-mart aralığıdır.

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• hocam patern degisecek insallah. Sizde accu gibi agir dek ler bkliyormusunuz marmaraya ve dogusuna adapazari civarina . 2015 deki gbi ? Yani kisisel gorusunuz

• @wildleo1907 hocam İstanbul diyagramı kötü güncellemeye rağmen hiç fena değil
    Yılbaşı eksi senaryo sayısı ve dozu beklentim üzere artmış , biraz daha artması dileğimiz
    Uzun vade için de önemli sinyaller var
    Ülkemizi ve Avrupa’yı temsilen iki diyagram paylaşayım
    En azından yılbaşında oralara YB hediyemiz olsun sözümüz tuttu gibi
    ( okuyanlar hatırlar )
    Ayrıca hocam sizin ve Efsane Semih beyin beklediği dönem de iyi sinyaller var ve okyanuslardan alınan endeksler Halen iyi ve bahsettiğiniz yıllara özellikle 2012 ye cidden benzerlik

• @Cold.EFso muhtemelen basınç diyagramlarında da 1030 mb ve üzeri senaryo sayısında artış görülecektir özellikle Birleşik Krallık ve kuzey batı Avrupa için. 7-8 Aralık sonrasını her ne kadar şu anda göremiyor olsak da önümüzdeki günlerde ileriye yönelik diyagramlarda bu görüntü ekranlarımızı süsleyecektir.

• Elinize sağlık hocam.

Nacizhane Kar yağışlı bir aralığın arkasından sıcak şubat çekeceğimize, normal bir aralık(yağış ve soğuk açısından) çetin bir şubatı tercih ederim.İstanbul gibi kıyı şehirlerin sağlam sistemler aldıkları zamanlar ocak-mart aralığıdır.

Kesinlikle katılıyorum @Baybars üstadım.

• Bu forumda herkes Aralık ayını sıcak bekliyordu. Tahmin edildiği gibi de oldu. Ocak ayında patern değişecek. Burası açık ve net. istatistikleri açıkladım. Her hafif pozitif pna'lı aralık ayının ardından ilk sistem;

1 Ocak-10 Ocak arası: %40
    10 Ocak - 20 Ocak arası: %50
    20 Ocak - 30 Ocak arası: %10'dur. Hepsinde de güzel sistemler gelmiştir. Şurada en fazla sabredeceğimiz süre 20 gün. Bu 20 günü de iyi değerlendirmek lazım. Yarın Mjo'nun Kutup buzları üzerindeki etkisinden ve Kış tahminlerine kapı açan yönlerinden bahsedeceğim. Bunları okuyunuz.

2020'den itibaren ise yeni bir döneme gireceğiz ve daha sık sistemler ülkemizi ziyaret edecek. Dolayısıyla; Bu sene 20 gün daha sabır, kış olarak ise 2 sene daha sabır. Tabi sabrederken de öğrenmeye devam.

10 Ocak - 20 Ocak arası: %50 işte budur! Buradan bu konuyla ilgilenen / yeni başlayan arkadaşlara sesleniyorum. @SiberianTiger ve @Cold.EFso nun bloglarını boş vakitlerinizde okuyun, notlar alın. anlamadığınız yerleri sorun sorgulayın ki bilgi çoğalsın. Elinize sağlık kardeşim.

• İstanbul adına kış genelde ocak ve şubat aylarında gerçekleşir fakat şöyle bir gerçek var.Bu yıl ülkemizin iç bölgelerine doğuya bile doğru düzgün kar yağmadı tam olarak soğuklar gelmedi hani her kış görürsünüz haberlerde doğuda yollar kapandı,çetin kara kışa hazır olun tarzında haberleri bu yıl görmedim.öncelikle sıcaklığın düşmesi lazım ondan sonra kar yağışını düşünürüz şuan kadıköy'de mart ayı sıcaklıkları var inşallah bu durum düzelir Allah inşallah bize kışı yaşatır. ocak ayı son kale bu ocak ayında bir şeyler oldu oldu olmazsa yapacak bir şey yok. şuan kışın ılık geçtiğini kabullenmemiz lazım.

• hocam patern degisecek insallah. Sizde accu gibi agir dek ler bkliyormusunuz marmaraya ve dogusuna adapazari civarina . 2015 deki gbi ? Yani kisisel gorusunuz

Kuvvetli DEK için 500 hpa da -35 ler ve altı 850 hpa da ise -10,-11 lerin olması minimum arzu edilen sınırımızdır. İnşallah olacak.

• İstanbul adına kış genelde ocak ve şubat aylarında gerçekleşir fakat şöyle bir gerçek var.Bu yıl ülkemizin iç bölgelerine doğuya bile doğru düzgün kar yağmadı tam olarak soğuklar gelmedi hani her kış görürsünüz haberlerde doğuda yollar kapandı,çetin kara kışa hazır olun tarzında haberleri bu yıl görmedim.öncelikle sıcaklığın düşmesi lazım ondan sonra kar yağışını düşünürüz şuan kadıköy'de mart ayı sıcaklıkları var inşallah bu durum düzelir Allah inşallah bize kışı yaşatır. ocak ayı son kale bu ocak ayında bir şeyler oldu oldu olmazsa yapacak bir şey yok. şuan kışın ılık geçtiğini kabullenmemiz lazım.

Onun da sebebini açıklıyoruz, asıl neden Hazar / batı Sibirya veya konum olarak söylersek Kazakistan üzerindeki YB'ın kışın ilk günlerinden beridir ülkemizin doğu bölgeleri için çok kötü bir konumda yer alması. Bu YB alanı 3 yere hareket edebilir:
    1- Daha batıya gelerek iskandinav yükseği ile birleşebilir
    2- Laptev Denizine doğru hareket ederek Hazar ve batısı üzerindeki etkinliğini yitirir.
    3- Moğolistana doğru tam doğuya hareket eder.