Aralık Ayı Görünümü

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Son güncellemeler İstanbul Anadolu yakası dahil Marmara’nın Doğusu , Karadeniz ve iç kesimler için iyi oldu
    50/100 km lik soğuk çizgisi oynaması 2 derece oynatır İstanbul-Bursa vb sınırda kalan kentleri
    İlginç olan şu , bu sistem sürpriz bir sistemdi , çok az insan bu dönemde sistem bekliyordu ve kayıtlarda bu mevcut , @Efsane-Semih üstat tam tarih vererek ve geleceğe umutla bakan bazı arkadaşlar da sistem bekledi( en azından Aralık’ı boşverin İleri bakın demediler) ve sistem geliyor da bi şekilde , son hali için de kimse garanti konuşamaz son 24’te bile , anı yaşayıp göreceğiz
    Hal böyle iken Aralık başı sisteminde süpriz yaşayanlar “bu sistemi zaten bekliyorduk” diyorlar birçok başlıkta bundan sonra ve artık sistem yok diyorlar Aralık devamı için , elinizde ne delil var
    O görülen tablo ve endeksler 2 günde değişir , kaldıki bu güncellemeye göre ayın 12 sinden itibaren yine bir hareketlenme var çevremizde
    Bir haftadan uzun vade için kati konuşanları Aralık’ı kapatanları asla anlamıyorum

• Selam,
    14-18 Aralık girişli bir sistemimiz olacak inşaallah.
    Üst atmosfer verileri bu tarihe işaret ediyorlar.

tabiki beklentimiz tüm Marmara'da etkili olacağı yönünde.

• semih hocam aralik son haftası guclu soguklar sizde bekliyorsunuz o zaman diyebilirmiyiz ?

semih hocam aralik son haftası guclu soguklar sizde bekliyorsunuz o zaman diyebilirmiyiz ?

Diyemeyiz. Henüz gozuken beliren hortlayan birsey yok. Bu sabah bi kivilcim cakilmis okadar. Guclu sinyaller lazim. En gec haftaya birsey olup olmayacagi ortaya cikar.

• Sadece şu diyagramlara bakip ilerde bir sistem gelmesi lazim denilebilir ama gelmeyebilirde. O yuzden elle tutulur gozle gorulur birseyler lazim. Gordugum an soylerim. Olaki biri atiyorum 21 i yada 30 Aralik vs. derse inanmamanizi tavsiye ederim. Yinede size kalmis.

• @Efsane-Semih Hocam izobar aralıklarının açık oluşu rüzgarın zayıf olacağı anlamına geleceğinden kıyılar için hayli sıkıntılı bir sistem görünümünde.Sistemin girişinde 500'de -33,-34 850'de -6/-7 aralığında olacak gibi.
    150-200 m üstü daha mı rahattır kar yağışını yakalama bakımından bu sistemde sizce?

İkinci bir sorum ise, Aralık ayının ikinci haftası sonunda bir salınım olacağı kanaatindeyim bu sizin de radarınıza girdi mi acaba?

Bir gönüllünün yüreğinden daha güçlü bir yürek yoktur.

• Hayır semih kardeşim tabiki ılık hava kovalamıyorum.benimde işim olmaz :)

60N enlemlerinde (İngiltere-İskandinavya-B.Rusya) Zonal rüzgarların zayıflayacağını görüyoruz.
    depresif sistemlerde yapısından dolayı çevresini saran kuvvetli batı-doğu yönlü hakim jet rüzgarlarının olduğunu biliyoruz.
    işte vorteksi tutan bu güçlü bölgesel rüzgarların güç kaybedeceğini ve alt seviyelerinde kısa süre sonra bundan etkileneceğini yani geniş manada o coğrafyada şartların değişeceğini (desen değişikliği) çok net görüyoruz.

Rüzgarların yönünün kuzey -güney doğrultusunda akacağını ,yine 60 derece enlemlerindeki alt seviyelerin-üst seviyelei düzenli takibinden anlıyoruz

Burada önümüzdeki günlerde Kısa süreliğine AB Alanlarının hakim olacağını ancak üstte söylediğim gibi kısa süre içerisindede bu bölgeye YB Alanının hakim olacağını göreceğiz.

Ülkemiz konumu gereği bu koridorun içinde kalacak. tabi o anki basınç konumlamasına bakacağız.

Bak, altta 10 hpa seviyesi stratosfer verisi var üstte ifade ettiğim oluşuma ters hareket ediyor.
    Nedeni yer değişimi, Burada Basınç alanların karakteristik yapısını düşünün.

Ama senin verdiğin tarihte çok uygun.
    çünkü bu döngü benim verdiğim tarihte kırılıyor.ve devamı niteliğindeki salınımlar mutlaka olacak.

14-18 Aralık bizim başlangıcımız olacak kaçarı yok.

• Simdi resimleri gorebildim. Dedigin tarihlerde benim 'yorumuma' gore patern degisimi baslangici olur. Yani bir sistem icin ön hazirlik aşamasi diyebilirim. Aşama kısmında mı kalır yoksa sistem gelir mi şuan icin birsey diyemem. Şu anki goruntuye gore sistem gelecekse yine dedigim tarihlerde sistem gelme ihtimalini daha yuksek goruyorum. yorumunada tabiki saygi duyuyorum. Belki de senin dedigin gibi olur. Tutsun tutmasın daha fazla yorum yapmanıda istiyorum.

• 10-50 hPa lardan hareketle yakın sayılabilecek tarih vererek 500-850 hpa için şöyle şöyle olacak demek çok gerçekçi değil ve bunu ciddi bilim adamları pek tavsiye de etmiyor bile, daha uzun vadeler için nadiren olabilir , yada zayıf bir veri olarak ipucu olarak bakılabilir , daha alt seviyelerde azorun yada AB lerin olası hareket esnekliğine ( modeller dışı yaklaşımlar dahil) yoğunlaşmak daha verimli olabilir
    Ve zaten bir kaç gün önce bahsettiğimiz muhtemel bir orta-uzun vade civarı değişim ihtimali yada inancımızı çevremizdeki ( Balkanlar’a kadar sarkan ) salınımlardan olası görmek çok sofistike olmasa gerek diye düşünüyorum

Einmal editiert, zuletzt von Cold.EFso ()