Teleconnection Denklemleri, 2019/20 Kışı

• 23-25 sistemini kaç gün gösterip şimdi tamamen yok eden Gfs isterse vorteksi tamamen Anadolu'da göstersin acaba demem. Gfs nin ciddiye alınacak sinoptiği 48 saat benim icin. 72 saatte bile çuvalladığı oluyor. İki kıştır toplamda en az 60 sistem gösterdi Gfs. Gösterdiği güçte gelen sistemse 60 ta 0. Başka bişey söylemeye gerek var mı.

• Dünden beri aktif olmayan ve geri planda kalan Sayfada şu dakika 32 misafir var ama üye olarak giriş yapan yok , çok enteresan

Arkadaşlar gelin girin foruma , neyi okuyorsanız yorum yapın , beğenmediğinizi söyleyin yazın

Bilimsel takip imkan buldukça hep beraber yapalım

Bazı fotoğraflar üye girişi yapılmazsa okunamıyor , uzun vadede öyle tedbir almayı düşünüyorum 😀

Bu arada çok geç kış 1. atağını Ecm de kabul etti

2.olası atak için Sıfır da -10 da hatta +5 de mümkün ama ben -5 in altında bir atak bekliyorum , vade çok uzun , soğuk çekirdek de güçlü sayılır , Kobra takibi 🐍

4CFC4388-9C97-4CEE-A05D-7FF5272C0BFA.png

• Ecm geçen hafta gösterip sonra batıya attığı topu bugün tekrar doğuya atmış. Sabahki güncelleme ile şimdiki arasında arada dağlar kadar fark var. Bizim mgm de orta vadeyi değiştire değiştire en son sövecek ecmye :)

ECE1-72_bto2.GIF

• Sorun şu ;

Ben kışı kapattım cümlesi

Yahu mübarek neyi kapatıyorsun

Mevzu karsa , kar kış yada bahar dinlemez ki , yağacaksa yağar

Önemli olan şey hava 20 dereceyken Sıfır derecelere kadar düşebiliyor mu

Gerçek atmosfer sevdalısı kar yağsa da yağmasa da bunu anlamaya , zevk almaya çalışır

Mart’ta soğuk sevmem

E sevmezsen sevme de , seni beni dinlemiyor ki atmosfer

Yada soğuk sevmiyorum deyip , havalar sıcakmış gibi davranıp tişörtle mi geziyorsun

Tavşan dağa küsmüş dağın haberi olmamış

1 şubatta atmosfere küsmüş bundan sonrasını yok saymış 😀😀

• "Ben kışı kapadım" cümlesi geçince Cold.EFso Hocamın alıntıladığı, aklıma hemen bir geç kış yaşanmışlığı geldi.

Askerliğimi Sarıkamış-Kars'da yaptım. Sene yanılmıyorsam, 1987- 1988 filandı.

Terhisime çok az kalmıştı. Yine yanılmıyorsam haziran ayı başları gibiydi.

Hiç unutmam, hava çok olmasa bile soğuktu. Geceyarısı kar yağmaya başladı. Her yer bembeyaz oldu bir kaç saat içinde.

Sabah Tümen komutanı gelmeden, Tümen girişinde kar temizliği bile yaptırdık :)

Tabi öğlene kalmadan eridi. Ama düşünün haziran ayı içindeydi bu yağış.

Kısaca diyeceğim şu ki, şartlar uygun olursa, yaz başında bile kar yağablir :)

Selamlarımla

• Bazen akışına gidişine bırakmak lazım su akar yolunu bulur misali aha ben öyleyim şimdilerde..:)

Şampiyon takım tutmadık,tuttuğumuz takımı şampiyon yaptık.🐊🐊🐊

• UKMO orta vadede gerçekten çok iyi bir model.Yarın sabah ve akşam çıktıları bence sistemin ana hatlarını oturtacak.UKMO ve GFS kar anlamında şu an bizden yana ve ben bu iki modelin ECMWF’yi en geç Cuma günü yola getireceklerini düşünüyorum.

23-24 sistemi 2 gündür resmen yok olmuştu diyagramlar +5-6 lara kadar yükseliyordu ve bir anda tekrar geri geldi.Sürprizlere açık bir dönemdeyiz.23-24 soğumasının ardından Balkanlardan gelen karayelli bir soğuma İstanbul’a umarım güzel bir kapanış yaşatacak.Sinerjiyi sağlam tutalım.GFS 18Z’ye son 70 dakika !

• UKMO orta vadede gerçekten çok iyi bir model.Yarın sabah ve akşam çıktıları bence sistemin ana hatlarını oturtacak.UKMO ve GFS kar anlamında şu an bizden yana ve ben bu iki modelin ECMWF’yi en geç Cuma günü yola getireceklerini düşünüyorum.

23-24 sistemi 2 gündür resmen yok olmuştu diyagramlar +5-6 lara kadar yükseliyordu ve bir anda tekrar geri geldi.Sürprizlere açık bir dönemdeyiz.23-24 soğumasının ardından Balkanlardan gelen karayelli bir soğuma İstanbul’a umarım güzel bir kapanış yaşatacak.Sinerjiyi sağlam tutalım.GFS 18Z’ye son 70 dakika !

Gelmemesi daha iyi dua edelim erisin zarar olucak

• Gelmemesi daha iyi dua edelim erisin zarar olucak

Her işte bir hayır vardır diye bakmak lazım atmosfer söz dinlemez ben ekstrem hava olaylarının yaşanmasını seviyorum.Mart sonu İstanbul’da kar görmek isterim bu yüzden.Umarım ülkemiz en az zararla atlatır fakat GFS & UKMO bu işi kazanırsa zirai don kaçınılmaz olacak malesef