Teleconnection Denklemleri, 2019/20 Kışı

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Sorun şu ;

Ben kışı kapattım cümlesi

Yahu mübarek neyi kapatıyorsun

Mevzu karsa , kar kış yada bahar dinlemez ki , yağacaksa yağar

Önemli olan şey hava 20 dereceyken Sıfır derecelere kadar düşebiliyor mu

Gerçek atmosfer sevdalısı kar yağsa da yağmasa da bunu anlamaya , zevk almaya çalışır

Mart’ta soğuk sevmem

E sevmezsen sevme de , seni beni dinlemiyor ki atmosfer

Yada soğuk sevmiyorum deyip , havalar sıcakmış gibi davranıp tişörtle mi geziyorsun

Tavşan dağa küsmüş dağın haberi olmamış

1 şubatta atmosfere küsmüş bundan sonrasını yok saymış 😀😀

• "Ben kışı kapadım" cümlesi geçince Cold.EFso Hocamın alıntıladığı, aklıma hemen bir geç kış yaşanmışlığı geldi.

Askerliğimi Sarıkamış-Kars'da yaptım. Sene yanılmıyorsam, 1987- 1988 filandı.

Terhisime çok az kalmıştı. Yine yanılmıyorsam haziran ayı başları gibiydi.

Hiç unutmam, hava çok olmasa bile soğuktu. Geceyarısı kar yağmaya başladı. Her yer bembeyaz oldu bir kaç saat içinde.

Sabah Tümen komutanı gelmeden, Tümen girişinde kar temizliği bile yaptırdık :)

Tabi öğlene kalmadan eridi. Ama düşünün haziran ayı içindeydi bu yağış.

Kısaca diyeceğim şu ki, şartlar uygun olursa, yaz başında bile kar yağablir :)

Selamlarımla

• Bazen akışına gidişine bırakmak lazım su akar yolunu bulur misali aha ben öyleyim şimdilerde..:)

ALAYINA İSYAN OLSUN,BURSAMIZA YEMİN OLSUN,

AMATÖRE DÜŞSEN BİLE ,TERKEDENLER KAHPE OLSUN 🐊

• UKMO orta vadede gerçekten çok iyi bir model.Yarın sabah ve akşam çıktıları bence sistemin ana hatlarını oturtacak.UKMO ve GFS kar anlamında şu an bizden yana ve ben bu iki modelin ECMWF’yi en geç Cuma günü yola getireceklerini düşünüyorum.

23-24 sistemi 2 gündür resmen yok olmuştu diyagramlar +5-6 lara kadar yükseliyordu ve bir anda tekrar geri geldi.Sürprizlere açık bir dönemdeyiz.23-24 soğumasının ardından Balkanlardan gelen karayelli bir soğuma İstanbul’a umarım güzel bir kapanış yaşatacak.Sinerjiyi sağlam tutalım.GFS 18Z’ye son 70 dakika !

• UKMO orta vadede gerçekten çok iyi bir model.Yarın sabah ve akşam çıktıları bence sistemin ana hatlarını oturtacak.UKMO ve GFS kar anlamında şu an bizden yana ve ben bu iki modelin ECMWF’yi en geç Cuma günü yola getireceklerini düşünüyorum.

23-24 sistemi 2 gündür resmen yok olmuştu diyagramlar +5-6 lara kadar yükseliyordu ve bir anda tekrar geri geldi.Sürprizlere açık bir dönemdeyiz.23-24 soğumasının ardından Balkanlardan gelen karayelli bir soğuma İstanbul’a umarım güzel bir kapanış yaşatacak.Sinerjiyi sağlam tutalım.GFS 18Z’ye son 70 dakika !

Gelmemesi daha iyi dua edelim erisin zarar olucak

• Gelmemesi daha iyi dua edelim erisin zarar olucak

Her işte bir hayır vardır diye bakmak lazım atmosfer söz dinlemez ben ekstrem hava olaylarının yaşanmasını seviyorum.Mart sonu İstanbul’da kar görmek isterim bu yüzden.Umarım ülkemiz en az zararla atlatır fakat GFS & UKMO bu işi kazanırsa zirai don kaçınılmaz olacak malesef

• Kar yağmasa daha iyi şu saatten sonra

Ama ya yağarsa

Bizim işimiz olasılıkları ciddiye almak

Ve “objektif” olarak değerlendirmek

Objektiflik bu sektörde kişiye göre değişiyor , çünkü Hisso devreye giriyor

Yağacak kar havada durmaz 😀

• Kim ne derse desin diyagramdaki 24 saatlik değişim şaşırılacak bir şeydir ve meteorolojiyi seven biri için zevkle takip edilecek bir konudur

a3a73.png9f86de0f1c374.png 96/72 saat vadede buuu kadar değişen ( ortalama 3 ten -5 e dayandı nerdeyse bu vade için müthiş bir düşüş) diyagramdan dolayı ikinci sistemden tırsılabilir , 25/26 martı çözemeyen modeller 28/31 mart için anca hayal kurarlar, takip ettiğim veriler teyakkuz diyor, tarımın Bekası için önemli olabilir, umarım güçlü gelmez

• 192 den 144’e ECM değişimi fena

37424.png98097ae14c653.png

Ülke Tarımımızın Bekası için bu sistemi en az zararla atlatmalıyız

Dilemma ( ikilem) benim için kar görmesek daha iyi olur noktasına evrilmiştir

Hele hele don olayı görme ihtimalimiz endişelendiriyor

Bazı arkadaşlar bu sistemleri konuşmamızdan rahatsız oluyordu ( belki haklı nedenleri vardır ama duygusal olamayız)

Bakın , vade yaklaştı ve sistem geliyor büyük bir sürpriz olmazsa

Ull hareketi tarzı oluşum olasılığı da devam ediyor ve son 48 e almak gerekir gelişmeleri

Nisan ilk hafta içinse şimdiden net bir şey söyleyebilmek zor ama umarım yanılırım

• Eps ve diğer modellere bakınca Orta ve Doğu Karadeniz sahilleri adına kar ihtimalini azımsamamak gerektiğini düşünüyorum , 500 soğuması da fena değil , umarım tarımı etkileyecek bir durum oluşmaz özelikle de yağış çekildikten sonra don bakımından.

28/31/3 dönemi için de Eps dahil hiçbir modelin IQ seviyesi böyle karmaşık bir dönem için net bir fikir verecek durumda değil

Karadeniz sahil kesimleri için bu gece ve yarının riskli olabileceğini günler önceden ifade etmiştik ve bazı kentlerde kar yağışı ve Sıfır dereceye varan düşüşler daha şimdiden 400/600 rakımlara inmiş , bakalım asıl mevzu olan gece ve yarın ne olacak

Bu arada sabah saatlerinde İstanbul da bazı istasyonlar Sıfır dereceleri zorlayabilir

• Maalesef üşümeye devam ediyoruz

Hem de pek yağış alamadan üşüyoruz

Kar şartları oluşmuyor düşük rakımlarda ama yeterli yağış da oluşamadı bir türlü mart ayında

Umarım ekinler için çok önemli dönem olan Nisan bol yağışlı geçer

Fakat birçok veri, vorteks, tropikal devinim ve kronik anomali gidişatı Serin Bahara devam diyor

f0b4d806.pngeab246ed1822060c.pngcac0dfa059cbfcfdff.png130e70230484136a.png

Kuru soğuktansa yağışlı rejimi tercih ederiz

5/8 Nisan civarı yüksek noktalara kar görmek için tırmanmak iyi gelebilir çoğumuza

Ancak erken denizciler ve turistler için sanırım denizler epey geç ısınacak şu gidişatta